Objevují se u vás často poruchy trávení, zácpa či nadýmání? Pak je to známka toho, že vaše trávicí soustava nefunguje tak, jak by měla. Je tedy na čase upravit jídelníček a zařadit do něj potraviny, které eliminují nadýmání nebo třeba pálení žáhy a podpoří lepší trávení. Z jídelníčku je třeba vyřadit ty, které výše zmíněné obtíže mohou způsobovat.
Potraviny pro podporu lepší funkce trávicí soustavy
Je celá řada potravin, které podpoří správné fungování trávicí soustavy, podívejte se na některé z nich.
Jogurt
Střevům poskytuje dobré bakterie, které podporují lepší trávení. Pravidelná konzumace jogurtů brání zácpě, eliminuje výskyt zánětlivých onemocnění střev, zlepšuje jejich pohyb a snižuje riziko výskytu rakoviny tlustého střeva. Pokud patříte mezi ty, koho trápí intolerance mléka a mléčných produktů, můžete zvážit alternativu vyrobenou z mandlového nebo kokosového mléka.
Papája
Toto tropické ovoce je bohaté na proteolytické enzymy a papain. Tyto látky mají antimikrobiální vlastnosti a napomáhají dobrému trávení tím, že rozkládají potravu. Kromě toho papája obsahuje vitamíny A, B a C. Ty podporují vyplavování toxinů z těla. Konzumace papáji snižuje výskyt nadýmání, zácpy a pálení žáhy.
Celá zrna
Jsou zdrojem rozpustné a nerozpustné vlákniny. Ta podporuje správnou činnost trávicí soustavy, podporuje pohyb střev, pocit sytosti a poskytuje výživu užitečným střevním bakteriím. Jestliže trpíte nesnášenlivostí lepku, pak jsou pro vás variantou quinoa, hnědá rýže, pohanka, čirok nebo proso.
Banány
Obsahují vlákninu a pektin. Podporují lepší pohyb střev a napomáhají při trávení sacharidů. Mají nízký GI – pomáhají udržovat nízkou hladinu cukru v krvi.
Ryby
Našemu tělu dodají omega-3 mastné kyseliny. Ty mají pozitivní vliv v boji proti zánětům žaludku nebo tlustého střeva. Omega-3 mastné kyseliny bojují proti oxidačnímu stresu. Ideální volbou jsou ryby tučné. Patří mezi ně losos nebo tuňák.
Fenykl
Tato bylinka je šikovný pomocník proti nadýmání. Pomáhá předcházet plynatosti, nadýmání, poruchám trávení nebo bolesti žaludku. Bioaktivní sloučenina, která se nachází v semenech, uvolňuje sliznici trávicího traktu. Semena jsou také odpovědná za stimulaci vylučování trávicích šťáv a zlepšují vstřebávání živin.
Sušené švestky
Obsahují velké množství vlákniny. Mají lehce projímavé účinky, stimulují peristaltiku trávicího traktu. Snižují zánět a posilují imunitu.
Těmto potravinám se naopak vyhýbejte
V případě obtíží s trávicí soustavou se vyhýbejte pokrmům kořeněným a mastným. Z jídelníčku vyřaďte potraviny a pokrmy zpracované průmyslově. Obsahují minimální množství vlákniny a velké množství umělých sladidel a dochucovadel, velké množství soli a konzervačních látek. To vše má negativní vliv na dobré trávení a správnou činnost trávicí soustavy. Také kofein není pro špatné trávení tou správnou volbou. Není však obsažen pouze v kávě, ale naleznete jej i v čaji, čokoládě nebo energetických nápojích. Také konzumace většího množství cukru trávicí soustavě příliš neprospívá. Cukr podporuje růst škodlivých bakterií, které se vyskytují ve střevech. Ty pak způsobují záněty a další zdravotní obtíže.
Zdroj náhledových obrázků: Pixabay
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.