Zdraví

Má káva vliv na naše celkové zdraví?

Káva patří mezi velmi často používané stimulanty. Obsahuje kofein a další látky, které působí různým způsobem. Mají vliv i na trávicí trakt nebo nervový systém.

Kofein

Jedná se o hlavní složku kávy, která je zodpovědná za její stimulační účinky. Při vysoké konzumaci kávy je častým problémem dehydratace. Je tedy potřeba tělu dodávat dostatek tekutin, především vody. Kofein dokáže stimulovat svaly trávicího traktu a zvyšuje kontrakce v tlustém střevě. To má za následek častější vyprazdňování. Káva může zvýšit produkci některých hormonů. Patří mezi ně gastrin a cholecystokinin. Ty podporují sekreci trávicích enzymů a žluči. Zvyšují stahy svalů nacházejících se v žaludku a tenkém střevě. Tím podporují trávení a zmírňují příznaky nadýmání a plynatosti. Někteří jedinci však mohou být na účinky kofeinu citlivější a objevují se u nich různé příznaky:

  • IBS – syndrom dráždivého tračníku

Káva může dráždit sliznici žaludku a střev.

  • Nervový systém

Káva stimuluje nervový systém. Kofein patří mezi přírodní stimulanty, umí blokovat působení adenosinu, což je neurotransmiter, který podporuje spánek a potlačuje vzruchy. Tím, že kofein blokuje adenosin, zvýší aktivitu některých jiných neurotransmiterů. Mezi ně patří dopamin. Tím se zvýší bdělost, pozornost a dobrá nálada. Mezi další stimulační účinky kofeinu patří vyšší srdeční frekvence. Ta může zhoršovat úzkostné poruchy.

káva

Jak je to s kávou a dehydratací?

Kromě toho, že je kofein stimulant, patří také do skupiny přírodních diuretik. Zvyšuje produkci moči a tím i ztrátu tekutin a dehydrataci. Také může stimulovat ledviny k vylučování vyššího množství sodíku a vody. To jsou faktory, které zvyšují dehydrataci organismu. Míru dehydratace však ovlivňuje tolerance jedince ke kofeinu a celková hydratace organismu. Patříte-li mezi pravidelné konzumenty kávy, ale konzumujete ji jen v malé míře, tělo se diuretickým účinkům přizpůsobí. Dehydrataci zhoršuje vyšší konzumace kávy a celková malá hydratace organismu. Mohou se pak objevit příznaky, mezi které patří sucho v ústech, únava a žízeň.

Zdroj náhledových obrázků: Pixabay

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button