
Každý dobře ví, že pupík je vlastně jizva po pupeční šňůře. Kolik dalších věcí o něm ale víte? Pojďme se podívat na výběr toho nejzajímavějšího.
Spojnice s pupeční šňůrou
Miminko v děloze je s matkou spojeno pupeční šňůrou, kterou jsou přiváděny živiny a kyslík a naopak odváděny odpadní látky. Po porodu dojde k oddělení pupeční šňůry a jedinou památkou na ní je právě pupík, neboli jizva, která je stejně unikátní jako otisky prstů. Každý pupík je totiž originál, a to jak tvarem, tak i velikostí. Logickou úvahou dojdeme k tomu, že každý člověk má pupík. Ovšem existují lidé, kteří jsou bez něj. Jedná se o pacienty, kteří museli podstoupit nějakou operaci a pupík jim byl odstraněn.
Jak často si čistíte pupík?
Podobně jako v domácnosti je nejšpinavějším předmětem ovladač na televizi, na lidském těle se nejvíce bakterií drží právě v pupíku. Dokonce jich tam můžeme nalézt více jak 2 000! Podle jednoho výzkumu je dokonce možné v pupíku najít bakterie, jež se jinde na naší planetě nenacházejí.
Pupík může odhalit délku vašeho života
Německý psycholog Gerhard Reibmann přišel s teorií, že váš pupík dokáže prozradit, jak dlouho budete žít, jak je na tom vaše psychika a také celkové zdraví. Tuto teorii dokonce rozepsal do celé knihy. Podle Reibmanna existuje šest různých typů pupíků. Podle této teorie jsou lidé s horizontálním pupíkem, který se rozprostírá do stran, velice emotivní a dožívají se maximálně 68 let. O téměř deset let delší život mají podle Reibmannovy teorie lidé s vertikálním pupkem. Ti jsou podle něj navíc také emočně stabilní a sebevědomí. Máte-li pupík, který vyčnívá ven, jste optimističtí, ale vaše délka života bude maximálně 72 let. Nejdelší život mají podle Reibmanna před sebou lidé s dokonalým pupíkem. To je takový, jenž je rovnoměrně tvarovaný a téměř dokonale kulatý.
Důležitý orientační bod
Pro studenty medicíny je lidský pupík důležitých orientačním bodem, neboť se nachází přibližně uprostřed břicha. Další zajímavostí je, že právě pupek přijde vhod také během některých operací. Díky laparoskopické chirurgii je možné provést pouze drobný řez v pupíku, zavést laparoskop a zjistit, co se děje uvnitř střeva. Zákroky jsou díky tomu mnohem bezpečnější a doba hojení minimální.
Pupeční kýla
Bohužel existuje i pupeční kýla, jež se nejčastěji vyskytuje u novorozenců, ale může se objevit také v dospělosti. Jejím nejčastějším spouštěčem u dospělých je chronický kašel, u žen pak také opakované těhotenství. Umbilikální hernie, jak se pupeční kýle říká odborně, je vlastně stav, při kterém došlo k vytlačení tkání z břišní dutiny mimo obvyklé místo. Poškozením svalů a vazů došlo k vyklenutí tukové tkáně či střeva do podkoží, a to právě v oblasti pupíku, neboť v tomto místě je břišní stěna oslabená. Tento stav by neměl být brán na lehkou váhu a rozhodně nejde jen o estetický problém a ve výjimečných případech je dokonce nezbytný okamžitý lékařský zákrok. Mezi projevy pupeční kýly patří:
- nevolnost
- pocity na zvracení
- bolesti břicha při kašli a zvedání těžkých předmětů
- nadýmání
- zácpa
Jakmile pojmete podezření, že byste mohli mít pupeční kýlu, neváhejte navštívit lékaře.
Žmolky v pupíku
Rozčilují vás žmolky, které se nacházejí ve vašem pupku? Pro jejich tvorbu existuje vědecké vysvětlení. Vznikají kvůli chloupkům, které se okolo pupíku nacházejí. Zejména muži, kteří mají hojné ochlupení, se s žmolky v pupíku potýkají častěji než jiní. Zajímavé je, že ve vesmíru se žmolky v pupíku netvoří, protože v něm chybí gravitace. Pokud jsou pro vás tyto žmolky otravné, můžete se stát astronautem a při vesmírné misi mít jistotu, že váš pupík bude čistý.
Hojně opomíjené místo
Přestože se nám často tvoří žmolky v pupíku, toto místo na našem těle patří k těm nejčastěji opomíjeným. Schválně se zamyslete nad tím, jak často si sami od sebe čistíte pupík a věnujete mu pozornost? Dokonce si dovolíme tipovat, že dnes večer si ho rozhodně vyčistit nezapomenete.
Erotogenní zóna
V mnoha civilizacích je pupek považován za důležitou erotogenní zónu. Náš pupík je totiž protkán řadou nervových zakončení, tudíž není překvapivé, že mu mnoho kultur věnuje speciální pozornost.
Propojení pupíku a potřeby na toaletu
Věděli jste o tom, že lechtání pupíku může spustit potřebu odskočit si na toaletu? Také tento jev má vědecké vysvětlení, jenž spočívá v tom, že dotykem pupíku se aktivují vlákna uvnitř břicha a ta následně vyšlou signál do míchy. Mícha dostává podobné signály i z močového měchýře, a proto se snadno může stát, že si náš mozek tyto signály splete a lechtání pupíku vyhodnotí jako signál toho, že potřebujete na toaletu.
Pupík a piercing
Vzpomínáte si na devadesátá léta? V té době vzrostla obliba piercingu v pupíku, a to zejména díky slavným ženám. Známými nositelkami piercingu v pupíku byly například Britney Spears či Naomi Campbell. V této době navíc nastala éra odhalování pupíku a do módy se dostaly crop topy, které jsou shodou náhod opět zpátky trendy. Přitom o necelých třicet let dříve bylo ukazování pupíku v televizi nemyslitelné. Herečka Barbara Eden, jež si zahrála v mnoha seriálech a filmech, musela v šedesátých letech nosit pupík zakrytý, neboť to přímo nařizovala cenzura.
Lidský pupík od nepaměti přitahoval pozornost a vzbuzoval zvědavost. Tato část našeho těla je stejně unikátní jako naše otisky prstů, skrývá v sobě až dva tisíce bakterií a jedná se o první jizvu každého z nás. Kolik jste toho o lidském pupíku dosud věděli?
Zdroj textu: www.howstuffworks.com, www.abc.net
Zdroj foto: www.freepik.com
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.