Zdraví

Lékaři varují před kontaktem s nebezpečnými housenkami

Fyzický vzhled je jednou z prvních věcí, které člověka zaujmou, avšak v živočišné říši jde mnohdy o past. Typickým příkladem jsou housenky. Jsou mnohdy nádherné, baculaté, živých až razících barev a vypadají neškodně. Nemusí to však být vždy pravda.

Konkrétně například státy, jako je Ohio nebo Pensylvánie, ani netuší, jaké druhy této havěti se u nich vyskytují. Nedávné místní zprávy informovaly o případu malého chlapce, který se takto nalákal na krásně zbarvenou housenku. Nechal ji lézt po svém těle, načež musel být chvíli nato hospitalizován s těžkou vyrážkou na obličeji a krku.

housenka

Jedové žlázy housenek

Už proto se sami nenechejte poblouznit „roztomilým“ chmýřím na těle housenky, které vás dokáže příjemně polechtat, ale také kvalitně podráždit. Ve skutečnosti je toto chmýří spojeno s jedovatými žlázami housenky, které vypouští jed pokaždé, když má housenka pocit, že je v nebezpečí. I když si s housenkou třeba jen opatrně hrajete, nemůžete vědět, jak se zrovna cítí. Obvykle má pocit, že jí chcete ublížit a výsledek na sebe nenechá dlouho čekat. Jed, který ze sebe tento tvor vypustí, může způsobovat až nemilé horečky a první pomocí je v takovém případě zejména mléko a led, díky kterým může vyrážka zmizet již po několika krušných dnech, které vám za to nestojí. Jediným pozitivem je, že vás tyto potvůrky nemohou zabít a rovněž se s nimi logicky nesetkáte v zimě.

Ačkoliv se s takovými druhy housenek setkáte na území ČR jen velmi výjimečně, dejte pozor zejména při cestování do zahraničí. Je třeba pamatovat na živočišnou diverzitu a uvědomit si, že i na pohled neškodná zvířata mohou být od přírody vybavena tak, aby se mohla chránit před predátory.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button