Záhadná kývavá nemoc, která postihuje děti v Súdánu je děsivá a stále na ni neexistuje účinný lék. Zejména proto, že se stále neví, co vlastně tuto zvláštní nemoc způsobuje.
Kde se nemoc vyskytuje
První zmínky o kývavé nemoci se objevily v 60. letech minulého století. Oblast, kde se onemocnění poprvé objevilo, se od té doby nezměnila a stále postihuje děti zejména v Súdánu, ale někdy se též objeví v Tanzanii a Ugandě. Někdy se o kývavé nemoci mluví jako o kývavém syndromu, v angličtině má název nodding syndrome a někdy se používá také zkrácenina NS. Kývavá nemoc či syndrom se jí říká proto, že jakmile se u dětí objeví kývání hlavou nahoru a dolů, a to zcela samovolně, rodiče vědí, že je zle a nemoc si přišla také pro jejich potomka.
Jak se kývavá nemoc projevuje
Samotný název hodně napovídá, co je hlavním projevem tohoto podivuhodného onemocnění. Zajímavé je, že postihuje pouze děti od 5 do 15 let a zcela pozastaví jejich růst. To ovšem není jediným příznakem kývavé nemoci. Tím dalším je totiž ono neustálé kývání hlavou, kdy hlava dětem samovolně padá na prsa a jakmile ji zvednou zpátky nahoru, opět klesne dolů. K těmto již tak nepříjemným symptomům se přidává také poškození mozku, které zpomaluje vývoj dítěte. Kývání je také doprovázeno záchvaty, které připomínají epilepsii. Proto si řada lidí myslí, že mezi kývavou nemocí a epilepsií existuje spojitost.
Co onemocnění způsobuje?
Přestože v Africe se kývavý syndrom objevuje již od šedesátých let, do podvědomí zbytku světa se dostal až před několika lety, kdy nemoc udeřila skutečně ve velkém a způsobovala epidemii napříč celým Súdánem. Brzy samozřejmě získala pozornost lékařů a vědců, ale bohužel se stále nepodařilo odhalit, co nemoc skutečně způsobuje. Teorií ale vzniklo již víc než dost.
Teorie o původu nemoci
Jedna z teorií byla založena na tom, že kývavý syndrom způsobuje parazit Onchocerca volvulus, hlístice, která je přenášena mouchou černou a má na svědomí říční slepotu. V Súdánu se totiž nachází řeka Yei, kde se říční slepota často objevuje a většina dětí, které byly postižené kývavou nemoci, v sobě měla tohoto parazita. Další teorie je založena na tom, že příčina nemoci se skrývá v podvýživě. Súdánské děti mají nedostatek vitaminu B6, který může způsobit postupnou degeneraci mozku. Někteří místní se domnívají, že nemoc může být následkem konzumace opičího masa a chemicky ošetřených plodin, jiní viní vládu, která v občanské válce podle nich využívala chemické zbraně a někteří si myslí, že kývavou nemoc mají na svědomí zlá kouzla.
Spouštěče nemoci
Přestože se nezná přesná příčina toho, proč kývavá nemoc vlastně vzniká, povedlo se alespoň zmapovat spouštěče. Kývání se u dětí objevuje tehdy, když:
- mají hlad
- je jim zima
Jakmile se děti najedí a zahřejí, příznaky jako mávnutím kouzelného proutku vymizí. Navrátí se ale opět ve chvíli, kdy nastane jedna nebo i obě situace.
Léčba kývavé nemoci
Protože se prozatím nepovedlo odhalit pravou příčinu toho, proč se vlastně kývavá nemoc u dětí objevuje, ale v mnoha ohledech připomíná epilepsii – zejména nekoordinovanými pohyby a také záchvaty – rozhodli se lékaři pro léčbu příznaků použít totožné léky, které se používají k léčbě epilepsie. Kývavá nemoc se tedy léčí ivermectinem a dalšími antiepileptiky. Ty sice nemoc nedokážou vyléčit, ale pozastaví její průběh a uleví od některých symptomů. Díky těmto léku se prodloužila délka života mnoha dětí, které dříve umíraly do několika let, ale nyní žijí déle, ovšem jejich úpadek, jak tělesný tak i mentální, neustále postupuje.
Chudoba, nedostatek léčiv a nedostatečná lékařská péče
Oblast Súdánu patří k chudým oblastem Afriky a kromě toho, že v celé zemi vládne chudoba, lékařská péče zde ani zdaleka není na tak vysoké úrovni jako v rozvinutých zemích. To s sebou přináší řadu problémů. Kromě toho, že nebyla stále odhalena příčina nemoci a lékařské studie jsou prováděny až nyní, chybí v zemi také antiepileptika. Na druhou stranu, i kdyby bylo léčiv dostatek, súdánské rodiny by si léčbu v drtivě většině případů nemohly dovolit. I proto působí kývavá nemoc jako kletba, která zasáhla ty nejmenší a nejzranitelnější a před očima jejich rodinných příslušníků z nich vysává život.
Jak nemoc léčí místní
Protože nakažené děti zpravidla zemřou v důsledku smrtelného zranění, které si přivodí během nekontrolovatelných záchvatů, některé súdánské rodiny přistupují k prevenci zranění po svém. Děti přivazují ke stromům a kůlům a z jejich dosahu odstraní vše, čím by se mohly zranit. Jedná se sice o metodu, která by v rozvinuté zemi byla považována za týrání dětí, ale v Súdánu se jedná o způsob, jak své dítě udržet co nejdéle naživu i tehdy, když nejsou k dispozici léčiva. Protože se neví, zda se nemoc přenáší vzduchem, přestanou nemocné děti často chodit do školy a vídat se s kamarády, aby je nenakazily.
Kdy a zda vůbec přijdou lékaři a vědci na to, co je skutečnou příčinou kývavé nemoci, se neví. Prozatím pomáhají antiepileptika s oddalováním symptomů a zpomalováním mentálních projevů, ale kvalita života dětí se tím nijak nezlepšuje. Přestože dosáhnou dospělosti, jejich mentální vývoj může být srovnatelný s batolecím věkem. Je bohužel zcela očividné, že než bude vynalezena příčina vzniku nemoci a objevena účinná léčba, podlehne kývavé nemoci ještě mnoho súdánských dětí.
Zdroj textu: www.emro.who.int, www.ncbi.nlm.nih.gov
Zdroj foto: www.freepik.com
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.