Zdraví

Které potraviny jsou nabité adaptogeny a proč je konzumovat?

Slyšeli jste již někdy o adaptogenech? K čemu jsou dobré a v jakých potravinách je najdete? Ponořte se do tajů alternativní medicíny.

Co jsou adaptogeny

Adaptogeny jsou rostlinné produkty, které zvyšují odolnost organismu a chrání ho před stresovými situacemi. Termín adaptogeny se často používá v alternativní medicíně a poprvé světlo světa spatřil v roce 1947. Tehdy s ním přišel ruský vědec Nikolaj Lazarev. O adaptogenech se často mluví v tradiční čínské medicíně i ajurvédě. Mezi adaptogeny se řadí mnoho hub a rostlin.

Vlastnosti adaptogenů

Co všechno adaptogeny dokážou? Seznam jejich pozitivních vlastností je poměrně dlouhý:

  • pomáhají regulovat tělesné funkce
  • pomáhají tělu reagovat na stresové situace a lépe se na ně adaptovat
  • podporují regeneraci
  • jsou netoxické
  • působí na celé tělo, nikoliv jen na jednu jeho část
  • udržují hladinu kortizolu
  • podporují normální činnost nadledvin

Nejznámější a nejoblíbenější adaptogeny

Zaujaly vás pozitivní vlastnosti adaptogenů a chcete je zařadit do svého jídelníčku? Přinášíme vám seznam těch nejznámějších a nejoblíbenějších. O řadě z nich jste již určitě v minulosti slyšeli.

Ashwagandha

Ačkoliv název tohoto adaptogenu zní jako jazykolam, ashwagandha vám pomůže se spánkem a celkovým zklidněním. Sáhněte po ní tehdy, kdy vás sužují úzkosti a nervozita. Někdy se o ashwagandhě mluví také jako o indickém ženšenu.

Rozchodnice růžová

Rhodiola nebo také rozchodnice růžová je pomocnicí pro lepší duševní zdraví. Navodí vám lepší náladu a bojuje proti únavě. Zároveň podporuje obranyschopnost organismu, správnou funkci jater a oběhový systém.

Bazalka tulsi

Posvátná bazalka či bazalka tulsi je odrůda oblíbené bylinky, jež posiluje imunitní systém a také napomáhá k udržení duševní rovnováhy a pohody.

Maca

Rostlinu zvanou maca uctívali obyvatelé And již do nepaměti. Mezi její nejznámější vlastnosti patří navození hormonální rovnováhy a zvýšení libida.

Ženšen pravý

Máte nedostatek energie a chcete posílit svou imunitu? Sáhněte po ženšenu pravém. Podpoří vaši celkovou vitalitu, posílí paměť a přispívá k udržení správné hladiny cukru v krvi.

Ženšen sibiřský

Dalším ženšenem, který je považovaný za adaptogen a má pozitivní účinky na lidské zdraví, je ten sibiřský. Posiluje imunitu a podporuje správnou funkci kardiovaskulárního systému. Dále také posiluje výdrž, zlepšuje soustředění a snižuje únavu.

Reishi

Dobře známým adaptogenem je také reishi. K této houbě se váže mnoho lichotivých přídomků a někdy se ji dokonce přezdívá houba nesmrtelnosti, královna hub nebo zázračná houba. Reishi v sobě obsahuje osm esenciálních aminokyselin, železo, selen, vitamin B a také mnoho antioxidantů. Někdy se uvádí také její české jméno lesklokorka lesklá a pozitivní účinky má na imunitní i kardiovaskulární systém a podporuje imunitu. Podle některých také napomáhá k dlouhověkosti.

Klanopraška čínská

Tráví váš zažívací potíže? Sáhněte po klanoprašce čínské. Podporuje trávení i správnou funkci jater a také přispívá k duševní pohodě.

Cordyceps

Poměrně známým adaptogenem je také cordyceps neboli housenice červená. Tato houba v sobě ukrývá 18 druhů aminokyselin, množství vitamínů, minerálů a také koenzym Q10. Zlepšuje výkonnost, podporuje imunitu a také vitalitu.

Jak užívat adaptogeny

Forem, ve kterých můžete adaptogeny užívat, existuje hned několik.

  • Jednou možností je zařadit je do svého jídelníčku ve formě čajů a tinktur. Toto je v alternativní medicíně ten nejtradičnější způsob užívání.
  • Moderní možností jsou adaptogeny ve formě kapslí. Konzumujete je podle návodu na balení a zapíjíte vodou.
  • Baví-li vás přidávat si doplňky stravy do jídla a pití, sáhněte po adaptogenech ve formě prášku. Snadno si je přidáte do svého ranního smoothie, cereálií nebo třeba do kaše.

Na co si dát pozor

Užívání adaptogenů se obecně nedoporučuje těhotným ženám. Pozor by si měli dát také lidé, kteří pravidelně užívají léky. Adaptogeny totiž mohou snižovat účinky některých léčiv. Než se do jejich užívání pustíte, konzultujte to raději se svým lékařem. Zároveň nepřekračujte doporučené denní dávkování, jinak by se mohly dostavit nežádoucí účinky.

Pokud vás trápí duševní nerovnováha, chcete se lépe adaptovat na stresové situace a snáze se s nimi vypořádat, vyzkoušejte adaptogeny. Existuje jich skutečně mnoho a každý z nich má přínosné vlastnosti pro vaši psychickou pohodu i další oblasti života. Dostupné jsou ve formě čajů, tinktur, kapslí i prášku.

Zdroj textu: www.healthline.com, my.clevelandclinic.org

Zdroj foto: www.freepik.com

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button