Zdraví

Krev ve stolici: co znamená a kdy navštívit doktora?

Součástí naší trávicí soustavy je vylučování. I když je to proces, o kterém většina z nás nerada mluví s cizími lidmi, někdy při vylučování mohou nastat potíže, které bychom měli konzultovat s lékařem.

Mluvím o krvácení z konečníku. Pokud se vám stane, že se ve stolici objeví krev, tzv. hematochezia, je to zřetelné znamení, že něco není v pořádku. Ne vždy to ale musí znamenat závažné onemocnění.

Hemeroidy

Jeden z nejčastějších důvodů objevování se krve ve stolici. Vnější hemeroidy většinou cítíme, zbytnělé cévy způsobují silné bolesti. Vnitřní hemeroidy ale bolet nemusí. Jejich příznakem může být ale svědění, nebo pálení kolem konečníku, někdy se ve stolici objeví hleny. Pokud podchytíte hemeroidy včas, lze je docela dobře léčit podomácku. V lékárně zakoupíte mast na hemeroidy a výborná je masáž konečníku studenou vodou. A pochopitelně je vhodné upravit stravu – dostatek vlákniny a tekutin usnadní vyprazdňování a tím i léčení hemeroidů.

Anální trhliny

Objevují se většinou u lidí, kteří trpí zácpou. Průchod tvrdé stolice může poranit rektální otvor a dochází ke krvácení. Nejjednodušší léčba zácpy je samozřejmě úprava jídelníčku. Opět dostatek vlákniny, ovoce, zeleniny, dostatečným přijímáním tekutin – především vody (doporučuje se vlažná, obzvlášť po ránu), ale i různé tělesně aktivity, které rozpohybují naší peristaltiku by měli vést ke zlepšení zácpy. Při chronické zácpě určitě není řešení dlouhodobé užívání projímadel, tělo se na ně po čase stává rezistentní a někdy vede ke vzniku chronických průjmů, což je pro vylučovací soustavu a rektum stejně náročné jako zácpa.

Polypy

Polypy jsou shluky buněk, které se mohou tvořit v tlustém střevě a způsobují krvácení. Stolice pak bývá až dehtově černá s krvavými pruhy, či skvrnami. Polypy bývají nejčastěji diagnostikovány u lidí starších padesáti let, ale mohou se objevit u kohokoliv. Mohou způsobit okultní krvácení a způsobit úbytek železa. Polypy jsou deketovány při laboratorních testech a musí být odstraněny chirurgicky.

Gastroentologické problémy

Infekce, stres, bakterie, poruchy autoimunitního systému mohou vést k zánětu sliznice žaludku, nebo ke vzniku žaludečních vředů. To může následně k chronickému vnitřnímu střevnímu krvácení. Stolice je opět hodně tmavá až černá, s krvavými stopami. Kolem žaludku pacienti cítí hlodavé bolesti, pocit plnosti i po malém množství přijaté potravy, nutkání na zvracení jsou příznaky gastritidy. Tady bychom měli co nejdříve navštívit lékaře.

Kolorektální nádor

Nejzávažnější onemocnění je samozřejmě rakovina trávícího traktu. Nádory objevujících se nejčastěji v tlustém střevě způsobují krvácení ve stolici, ale bez i ní, pacienti mohou mít silné bolesti břicha a řídkou stolici. Jsou-li ale nádory odhaleny včas, pacienti mají velkou šanci na vyléčení.

Kdy navštívit lékaře

Základním pravidlem by mělo být toto : Pokud se vám objevuje krev ve stolici více než dva dny, měli byste navštívit lékaře. Pokud se přidají další příznaky jako jsou bolesti břicha, závratě, pocity nevolnosti, nečekejte ani ty dva dny.

I když je většina onemocnění trávícího traktu neškodná a dobře léčitelná, je vždy lépe získat odbornou diagnózu – a klid v duši. Je na místě překonat stud a nestydět se hovořit s lékařem o delikátních věcech. Bohužel, Češi vedou v počtu úmrtí na rakovinu tlustého střeva v Evropě, ale kdyby překonali svůj strach a pocit studu, mohli by si zachránit život.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Back to top button