Přírodní léčbaZdraví

Křen není dobrý jen k uzenému masu. Našemu tělu nabízí celou řadu zdravotních výhod

Tuto pochutinu si s s oblibou dopřáváme k uzenému masu nebo třeba k párkům. Ne každý však ví, že křen má i léčivé účinky a to díky bioaktivním sloučeninám v kořeni křenu obsaženým.

Dokonalý antioxidant

Křen obsahuje několik různých fytosloučenin, které se řadí mezi antioxidanty a mají pozitivní vliv na naše zdraví. Kromě pomoci v boji proti oxidačnímu stresu chrání naše tělo před mutageny způsobující vážné poškození.

Pomoc v boji proti infekcím močových cest

Křen má antibiotické účinky, které mohou být účinným pomocníkem při léčbě zánětů močových cest. Také obsahuje účinná diuretika, která brání v zadržování vody v těle. I to pomáhá v boji s močovými infekcemi. Podporují vyplavování škodlivin z těla.

Podpora trávení

Některé enzymy v křenu obsažené mohou pomoci stimulovat trávicí procesy. V lidovém léčitelství je kořen křene považován za prostředek, který stimuluje tvorbu žluči a tím opět podporuje trávení. Také vláknina zlepšuje trávicí procesy.

Pomoc při dýchacích obtížích

Antibiotické vlastnosti, které má kořen křene, mohou pomoci v boji proti respiračním obtížím. Lidové léčitelství využívá křen při boji proti kašli a nachlazení. Pomáhá rozpouštět hleny a čistí průdušky.

kašel

Další pozitivní vlastnosti

Jedná se o přírodní zdroj vitamínu C, je šikovným pomocníkem při rekonvalescenci. V lidovém léčitelství se používal pro přípravu obkladů na bolavá místa. Urychluje hojení a regeneraci bolavých kloubů a zlepšuje prokrvení tkání.

Pozor na vedlejší účinky křenu

U malých dětí může konzumace křenu vyvolat trávicí obtíže. Pro děti do čtyř let není jeho konzumace vhodná. Těhotné a kojící ženy by se měly konzumaci jakékoli formy křenu vyhýbat, obsahuje látky, které jsou dráždivé. Pokud někdo trpí žaludečními vředy nebo zánětlivým onemocněním střev či jiných částí zažívacího traktu, měl by se také konzumaci křenu vyhýbat. Křen může zhoršovat i nedostatečnou činnost štítné žlázy.

Zdroj náhledových obrázků: Pixabay

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button