Zdraví

Kdy je nejlepší jíst oběd?

Hlídáte si, kdy zasedáte k obědu nebo jíte zcela nahodile? Přečtěte si, kdy je podle odborníků během dne ta nejlepší doba na oběd.

Proč je dobré si oběd správně načasovat?

Stejně jako všechna ostatní jídla během dne, také oběd je důležitý a neměli byste na něj zapomínat, ani ho podceňovat. Když si k obědu dopřejete vyvážené jídlo a navíc ho správně načasujete, vyhne se vám nepříjemná ospalost a odpolední útlum a také vás nebude honit chuť na sladké během odpoledne. Kdy je tedy ta nejlepší doba na oběd?

Ideální časové rozmezí pro oběd

Každý z nás je jiný. Máme jiné biorytmy, jiná zaměstnání a povinnosti během dne. Nelze tedy říci přesný čas, kdy je nutné každý den usednout k obědu. Nicméně podle odborníků existuje poměrně přesné časové rozmezí, v kterém byste si měli pochutnat na výživném obědě. Nejčastěji se s obědovými pauzami setkáváme mezi 11:30 a 13:30. Ovšem pokud vstáváte v deset dopoledne, je toto období na oběd příliš brzké. Podle čeho se tedy řídit? Při určování ideální doby oběda musíte vycházet z času vaší snídaně. Jestli každé ráno vstáváte mezi sedmou a osmou hodinou, je pro vás rozmezí okolo poledne pro oběd ideální. Odborníci se totiž shodují na tom, že k obědu byste měli zasednout čtyři až pět hodin po snídani.

Nezapomínejte na snídaně a svačiny

Pokud zanedbáváte snídaně a vyhládne vám třeba již dvě hodiny po probuzení, měli byste změnit svou rutinu a naučit se snídat. Nemáte-li hned po probuzení hlad, klidně počkejte, dokud vám trochu nevyhládne. Snídaně je důležité jídlo dne a nelze ji nahrazovat obědem. Když se naučíte snídat vydatné a vyvážené snídaně, uvidíte, že po čtyřech až pěti hodinách budete skutečně tak akorát hladoví, že rádi usednete k obědu.

Také svačiny jsou ale důležitou součástí dne. Během dopoledne i odpoledne si můžete dát něco malého. Nejlepší by bylo, abyste jedli každé tři až čtyři hodiny, aby u vás nedošlo k velkým výkyvům hladiny cukru v krvi, nepadala na vás ospalost a také vás nepřepadal hlad.

Co když nemáte hlad?

Stává se vám, že během dne častokrát vynecháte jídlo, protože jste zabraní do práce a nemáte hlad? Nebo snad nejste zvyklí snídat, obědvat či večeřet a v určitá období dne zkrátka skutečně nepociťujete hlad? Jídlo je hlavním zdrojem energie a pro správné fungování lidského těla je zcela nezbytné. V případě, že jste své tělo odnaučili konzumovat některá jídla, jež jsou pro tělo obvyklá, zvyklo si na to a přirozeně vám nemůže signalizovat, že má hlad. To ale rozhodně není výhra. Jestli nějaká jídla dne skutečně přeskakujete, naučte se je opět vrátit do svého denního rozvrhu. Každý den začínejte snídaní a zakončete večeří. Jakmile budete skutečně dodržovat příjem jídla po každých třech až čtyřech hodinách, pocity hladu se během dne přirozeně navrátí a vaše tělo bude mít dostatek energie pro správné fungování.

Jak zjistit, že jíte oběd ve správný čas?

Chcete si ověřit, že jíte oběd v ten ideální čas a dodáváte potravu svému mozku a celému tělu skutečně ve chvíli, kdy to nejvíce potřebuje? Stačí provést skutečně jednoduchý test. Pozorujte signály svého těla.

Jak poznat, že obědváte příliš brzy?

Jestli se vám pravidelně stává, že vám nedlouho po obědě znovu vyhládne a mohli byste bez problému spořádat další porci jídla, mohou být na vině dvě věci. Prvním vysvětlením je to, že jíte nezdravé jídlo, které vám dodá okamžitě energii, ale nemá v sobě dostatek živin a energii, kterou vám poskytne, také brzy vyčerpáte. Druhou možností, která je pravděpodobná v případě, že si na skladbě svého jídelníčku dáváte skutečně záležet a jíte výživově hodnotná jídla, je to, že si oběd jednoduše dopřáváte příliš brzy a bylo by dobré zamyslet se také nad tím, co snídáte. Snídaně by vás měla zasytit na několik hodin, ideálně na většinu dopoledne.

Jak poznat, že naopak obědváte příliš pozdě?

Máte naopak opačný problém a často si jdete večer lehnout do postele ještě před večeří? Vysvětlení opět může být dvojí. Jednou možností je, že si oběd dopřáváte ve správný čas, ale s množstvím jídla to přeháníte. Typickým příkladem příliš velkého oběda je tradiční český pokrm skládající se z množství knedlíků, omáčky a masa. Mnoho tradičních českých jídel je hotovými kalorickými bombami, po kterých je nejlepší jít si rovnou lehnout. Nedáte-li na českou kuchyni dopustit, myslete na to, že součástí každého jídla dne by měla být také porce ovoce a zeleniny. Díky tomu si nedopřejte třeba všech sedm knedlíků, ale skončíte již u čtyř.

Druhým vysvětlením toho, proč uleháte do postele pravidelně bez večeře, je to, že obědváte příliš pozdě. Aby se to nestávalo, dodržujte již několikrát zmíněné časové rozpětí mezi jednotlivými jídly dne.

Pij do polopita, jez do polosyta

Jakmile začnete dodržovat ideální dobu oběda a zajímat se také o to, co jíte, uvidíte, že nebudete během dne zažívat nepříjemné stavy výkyvy energie a naopak budete od rána do večera plní elánu. Snažte se mezi jednotlivými jídly dne dodržovat rozmezí tří až čtyř hodin a za každou cenu se vyhýbejte velkému hladu a také přejedení. Ke štěstí skutečně stačí, když se budete držet rčení: Pij do polopita, jez do polosyta.

Zaměřte se na to, jaká časová rozmezí panují mezi vašimi jednotlivými jídly dne. Jsou kratší nebo naopak delší než tři až čtyři hodiny? A kolikrát během dne padáte hlady nebo naopak jste natolik přejedení, že nechcete jídlo ani vidět? Abyste se cítili stále dobře, naučte se jíst v ten správný čas.

Zdroj textu: www.realsimple.com, www.nm.org

Zdroj foto: www.freepik.com

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button