
Slyšeli jste již někdy příběh modrých lidí z Kentucky? Jedná se o rodinu, jejíž členové byli skutečně modří a dodnes fascinují celý svět. Proč měla jejich kůže modrou barvu?
Seznamte se s rodinou Fugatových z Kentucky
V 19. a 20. století žila v odlehlé části Apalačských hor nedaleko města Hazard ve státě Kentucky rodina Fugatových, kterým se přezdívalo Modří Fugatové. Mnoho členů této rodiny totiž mělo skutečně modrou či modrofialovou barvu pleti. Tato barva se objevovala buď pouze na určitých částech těla, například na rtech nebo na rukou, ale někteří z nich byli modří od hlavy až k patě.
Vzácná genetická mutace
Vědci zjistili, že příčinou modrého zbarvení členů rodiny Fugatových je vzácná genetická porucha zvaná methemoglobinémie. Její název je odvozen od methemoglobinu, což je forma hemoglobinu, která není schopná vázat a přenášet kyslík. Běžně se u lidí vyskytuje methemoglobin pouze v malém množství, ale jakmile je jeho koncentrace vyšší, mluvíme již o methemoglobinémii. Jejím nejvýraznějším projevem je právě namodralé, modrofialové či šedé zbarvení kůže. Genetická mutace, jež se objevila u Fugatových, byly způsobena mutací genu CYB5R3.
Proč byli členové rodiny Fugatových modří?
Ačkoliv jsme si již vysvětlili, proč byli Fugatovi modří, nabízí se otázka, proč se u nich mutace vlastně objevila a objevovala se v rodině po desítky let.
Nositel genu
Abychom začali od začátku, je nutné vrátit se zpět do roku 1820. V té době totiž přišel do Kentucky zakladatel rodu – Martin Fugate. Imigrant z Francie je považován za nositele genu methemoglobinémie. Jeho manželkou se stala Elizabeth Smith a měli spolu celkem sedm dětí. Ohromným šokem pro ně muselo být, když čtyři ze sedmi dětí byly modré. Jak se totiž ukázalo, také Elizabeth byla nositelkou tohoto genu.
Modří lidé z Kentucky
Protože Apalačské hory jsou odříznuté od okolního světa, je náročné najít si partnera, který není vaším příbuzným. Tak se stalo, že gen způsobující modrou kůži, se začal rozšiřovat z původní rodiny Fugatových dále. V oblasti Apalačských hor v Kentucky tak došlo ke křížení pěti rodin, jež tuto oblast obývali. Tím pádem modrých lidí v Kentucky přibývalo a náhodní cestující, kteří se do těchto vzdálených končin náhodou dostali, mohli mít pocit, že se setkali s mimozemšťany. Kromě toho, že měli Fugatovi modrou pleť, netrápili je další zdravotní komplikace. Bez potíží se dožívali osmdesáti či devadesáti let a těšili se dobrému zdraví.
Léčba
Až v 60. letech 20. století se jeden lékař z Kentucky rozhodl rodinu blíže studovat. Jmenoval se Madison Cawein a zvěsty o modrých lidech, které se k němu dostaly, vzbudily jeho zvědavost. Protože ale oblast, kterou modří lidé obývali, byla těžko dostupná, byl problém se s nimi osobně setkat a jejich zdravotní stav zkoumat.
Ovšem jednoho dne na kliniku, kde lékař Madison Cawein, jenž se specializoval na hematologii, přišli hned dva modří obyvatelé státu Kentucky. Jednalo se o sourozence Ritchiovi. Lékař měl okamžitě podezření na to, že u těchto modrých lidí došlo k výskytu methemoglobinémie, což se skutečně potvrdilo. U běžných lidí se vyskytuje méně než jedno procento methemoglobinu, ovšem hodnoty v tělech modrých lidí se pohybovaly od 10 do 20 %.
Způsob léčby, jenž doktor Cawein zvolil, byl poněkud překvapivý. Rozhodl se totiž, že do těla modrých lidí vpraví modré barvivo v podobě methylenové modři. Tato léčba zabrala a barva kůže se začala po několika minutách skutečně zbarvovat do běžného odstínu. S udržením normální barvy poté již stačily pouze tablety. Tato léčba modrým barvivem se ale neobešla bez vedlejšího účinku. Toho si pacienti všimli při návštěvě toalety, protože místo kůže se do modrých odstínů zbarvila jejich moč.
Poslední modrý obyvatel Kentucky
Protože léčba modrým barvivem skutečně zabrala, modří lidé začali z Kentucky postupně mizet. Poslední potomek Martina Fugateho se narodil v roce 1975 a modré zbarvení jeho pleti lékaře při porodu překvapilo. A to dokonce tak moc, že měly porodní sestry starost o selhání jeho oběhu. Rodině ovšem na zbarvení potomka nic šokujícího nepřišlo a pouze prohlásili, že je to potomek rodiny Fugatových.
Nicméně kůže Benjamina Stacyho se nakonec změnila na běžnou barvu. Ovšem kdykoliv mu byla zima nebo se rozčílil, jeho genová mutace se nezapřela, protože začal modrat. Příběh rodiny Fugatových je skvělou ukázkou toho, jak funguje dědičnost. Zároveň se jedná o skvělou ukázku toho, jak velký vliv má prostředí a izolace na genetickou rozmanitost.
Místní folklor
Protože v minulosti se historky o čemkoliv předávali z generace na generaci ústně, stali se modří lidé z Kentucky brzy součástí folkloru. V některých příbězích se o nich mluvilo jako o modrých mimozemšťanech, jiní jim říkali prokletí lidé, ale nyní již s jistotou víme, že za barvu jejich kůže mohla vzácná genetická mutace, nikoliv prokletí či snad původ z jiné planety.
O jedné člence rodiny, Luně Fugate, se nicméně tradovalo množství legend, protože její odstín kůže v modré barvě byl skutečně nepřehlédnutelný. Srandovní historky se ale děly také v porodnici při porodech potomků Fugatových. Protože lidé s modrou barvou kůže jsou jednoduše fascinující, vzniklo mnoho dokumentů, knih a televizních pořadů o členech rodin z Apalačských hor, kteří byli modří.
Příběh modrých lidí z Kentucky zní neuvěřitelně, ale je skutečný a existuje mnoho důkazů, které jejich existenci potvrzují.
Zdroj textu: www.historyextra.com, www.thecollector.com
Zdroj foto: www.freepik.com
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.