Zdraví

Jste přehnaně pořádkumilovní a čistotní nebo máte OCD?

Viděli jste film „Lepší už to nebude?“ Jack Nicholson tam skvěle ztvárnil podivínského spisovatele, jehož jeho rituály několikanásobného mytí rukou, opakovaného kontrolování zamykání dveří, chůze po určitých dlaždicích na chodníku a přehnané obavy o čistotu příboru v restauraci omezovaly v sociálních i milostných vztazích? Tato postava poukazovala na nově se vzmáhající onemocnění této doby – psychickou poruchu spojenou s úzkostí – obsedantně kompulzivní poruchu – OCD.

Kdy je to porucha a kdy jsme jen pečliví?

Mnoho z nás se teď možná trochu poleká – já to asi mám! Já se musím sprchovat minimálně dvakrát denně, hned když si s někým podám ruku, se musím pořádně umýt, také se třikrát vrátím  kontroluji, jestli jsem zamkl dveře, nebo zhasnul světlo, či vypnul plyn. I když tohle provozujete, neznamená to, že byste měli běžet k psychiatrovi. Jak říká lékař – můžete být pořádkumilovní, čistotní a pečliví, dokud to neomezuje vaše společenské a partnerské vztahy a pokud těmito činnostmi nestrávíte více jak hodinu denně.

Vznik a projevy OCD

Odborníci tvrdí, že za touto poruchou stojí většinou genetika. Není to však jediná příčina. Velký podíl má prostředí, výchova. Hodně pacientů pochází z rodin, kde vládla přísná pedantská výchova, nebo naprostý chaos. Děti, které jsou drilovány od dětství, aby si např. rovnaly oblečení podle barev, tuto informaci do sebe samozřejmě „uloží“. Naopak děti, vyrůstající v domácnosti bez jakéhokoliv řádu, měly potřebu alespoň něco mít pod kontrolou a stanovit hranice – rovnali si např. autíčka podle velikosti.  U dospělých obvykle spustí genetickou informaci silný stres- nemoc, rozvod, úmrtí. Lidé s OCD psychiatři rozdělují do skupiny umývačů –lidí, kteří se „musí“ často mýt, aranžerů – ti „musí“ mít vše vyrovnané, srovnané podle svého daného řádu, a kontrolorů – kontrolují dochvilnost, vypnutí spotřebičů apod.

Kdy jít k lékaři a dá se s takovým člověkem žít?

Jak výše zmíněno, za lékařem bychom měli zajít, pokud naše chování narušuje naše vztahy, nebo dokonce přináší obtíže v zaměstnání. Pokud si v práci drhneme po poradě hodinu ruce, časem si toho jistě šéf všimne a nebude se mu to líbit. Pokud nutíme svého partnera rovnat ručníky podle barev, nebo vidličku v zákrytu s ubrouskem, také to asi dlouho nevydrží.  Pak je na čase navštívit psychiatra. Tato porucha se léčí pomocí psychofarmak, které odstraňují úzkost a terapií, pomocí níž se odbourávají zažité vzorce pacientova chování.

OCD je porucha, která snižuje kvalitu našeho života, tak jako ostatní úzkosti, fóbie. Vědci tvrdí, že budoucnu psychická onemocnění budou narůstat a budou obtížněji léčitelné, možná víc než zhoubná onemocnění, na které už budou existovat léky. Dodnes je ale asi ve většině z nás, že navštívit psychologa,nebo psychiatra zavání stigmatem „blázna“. Měli bychom si uvědomit,  že onemocnění naší „duše“, psychiky je stejné jako nemoc těla. A je zbytečné se trápit, když nám lékaři mohou pomoci.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Back to top button