
Nosíte u sebe neustále balení žvýkaček a máte dobrý pocit z toho, že jejich žvýkání je zdravé? Jako vždy, také u žvýkaček platí, že jejich konzumace má své klady i zápory.
Žvýkačky jsou starší, než si myslíte
Věděli jste o tom, že nejstarší nalezená žvýkačka byla stará přibližně 9 000 let a byla nalezena v západním Švédsku? Tím se potvrdilo, že žvýkací gumy rozhodně nejsou výdobytkem moderní doby, ale mají skutečně dlouhou historii. Tato nejstarší nalezená žvýkačka se ale výrazně lišila svým složením od těch, které známe nyní. Byla totiž vyrobená ze směsi pryskyřice a medu. Právě pryskyřice byla od nepaměti oblíbená díky tomu, že předcházela zažívacím problémům a navíc také přinášela svěží dech.
První komerční žvýkačky
První továrna na žvýkačky vznikla ale až v roce 1848 díky Johnu Curtisovi. Zakladatelem moderních proůmyslově vyráběných žvýkaček je ale Thomas Adams, jenž založil American Chicle Company a k výrobě žvýkacích gum používal čikle. Pokud nevíte, co to je, jedná se o přírodní gumu, jež se získává ze zapoty obecné, což je strom pocházející ze Střední Ameriky. Thomas Adams si dokonce v roce 1871 nechal patentovat stroj na výrobu žvýkaček. V Evropě se ale žvýkačky poprvé objevily až o několik let později – během první světové války, kdy se přidávaly do potravinových balíčků pro americké vojáky.
Moderní podoba žvýkaček
Nyní jsou žvýkačky dostupné v mnoha barvách, tvarech, velikostech a příchutích. Existují ovocné žvýkačky, peprmintové, kolové a dokonce i nikotinové, které pomáhají kuřákům při odvykání s kouřením.
Výhody žvýkaček
Protože základní informace o žvýkačkách jsme si již sdělili, pojďme se nyní podívat na jejich hlavní výhody.
Zlepšují trávení
Při žvýkání žvýkaček dochází k tvorbě slin, což je přínosné pro vaše trávení. Pokud vás tedy trápí nějaké problémy s trávením, zkuste si častěji dopřát žvýkačku.
Předcházejí vzniku zubních kazů
Mnoho lidí nedá na žvýkačky dopustit, protože jejich pravidelným žvýkáním předcházejí vzniku zubního kazu. To je způsobeno tím, že žvýkačky snižují počet bakterií v ústech a zabraňují jejich množení.
Přinášejí svěží dech
Když se řekne žvýkačka, zejména tedy ta peprmintová, každému se hned vybaví reklama na svěží dech, což je rozhodně jeden z nejčastějších důvodů, proč po žvýkačkách saháme. Ať už míříte na rande nebo třeba pracovní schůzku, žvýkačka vám pomůže osvěžit dech a udělat lepší první dojem, který je důležitý.
Pomáhají snížit nervozitu a stres
Žvýkání žvýkaček se osvědčuje také tehdy, když jste nervózní a potřebujete ze sebe alespoň trochu setřást stres. Díky tomu, že svou pozornost zaměříte na žvýkání, dokážete snížit stres, úzkosti a podle vědců dokonce můžete dojít také k zlepšení vašich mentálních výkonů. Až před sebou budete mít příště náročný mentální úkol, zkuste si do úst vložit žvýkačku a uvidíte, zda váš výkon bude skutečně lepší. Dokonce vám mohou zlepšit také paměť a naopak potlačit špatnou náladu a depresi.
Mohou vám pomoci zhubnout
Jste nespokojení se svou současnou hmotností? Místo šílených diet se snažte častěji žvýkat nízkokalorické žvýkačky bez cukru. Podle některých výzkumů totiž žvýkačka potlačuje chuť k jídlu a jedna studie dokonce přišla s poznatkem, že pokud žvýkáte při chůzi, spalujete tím více kalorií. U těchto výzkumů ale nelze s jistotou prohlásit, že jejich výsledky jsou stoprocentně pravdivé a je nutné provést další zkoumání. Nicméně je pravda, že pokud si dáte mentolovou žvýkačku, nemáte poté chuť na některá jídla, protože mentol změní jejich chuť a vy si na nich tolik nepochutnáte.
Nevýhody žvýkaček
Každá mince má dvě strany, a proto musíme zmínit také nevýhody, které jdou se žvýkáním ruku v ruce.
Mohou zvýšit riziko vzniku zubního kazu
Říkáte si, jak je možné, že mohou žvýkačky způsobovat zubní kaz, ale zároveň mu také předcházet? Jak jsme již zmínili, žvýkaček existuje nespočet druhů. Ty s obsahem cukru bohužel přispívají k výskytu zubního kazu, zatímco ty bez cukru mu pomáhají předcházet. Při výběru žvýkaček je tedy nutné dávat dobrý pozor a pečlivě číst složení.
Nadýmání až projímavý efekt
Stalo se vám někdy, že po častém žvýkání žvýkaček jste trpěli nepříjemným nadýmáním? Nejedná se o náhodu, ale o možný vedlejší efekt umělých sladidel, zejména aspartamu a sorbitolu, které se ve žvýkačkách objevují.
Plynatost
S konzumací žvýkaček úzce souvisí také možná plynatost. Ta není dána obsahem žádných konkrétních látek, ale způsobem, jakým žvýkáte. Pokud při žvýkání polykáte příliš vzduchu, skutečně může být jedním z vedlejších efektů plynatost.
Bolest čelistních svalů
Bolela vás někdy po žvýkání čelist? Možná jste to přehnali s množstvím žvýkaček a způsobili jste si přetížení čelisti. To samo o sobě není nic vážného, ale jedná se o nepříjemný jev, který je bolestivý a může vám na několik dní znepříjemnit život, zejména při jídle. Abyste bolesti čelistních svalů předcházeli, nepřehánějte to se žvýkačkami a raději si je dopřávejte s mírou.
Žvýkání žvýkaček vás může zbavit úzkosti, zlepšit vám trávení, předcházet zubnímu kazu a také zlepšit váš výkon. Na druhou stranu u vás mohou způsobit nadýmání, plynatost a také bolestivost čelistí. A jsou žvýkačky tedy zdravé? To záleží na jejich složení. Když si budete vybírat zásadně ty bez cukru a nebudete to s jejich žvýkáním přehánět, bude to mít pozitivní vliv na vaše fyzické i psychické zdraví.
Zdroj textu: www.wikipedia.org, www.healthline.com
Zdroj foto: www.freepik.com
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.