Avokádový a olivový olej toho mají mnoho společného. Například to, že se o nich často hovoří jako o těch nejzdravějších olejích vůbec. Který z nich má více zdravotních benefitů?
Olivový olej
Z lisovaných oliv se získává olivový olej, který má své čestné místo ve středomořské dietě. Při výběru olivového oleje si můžete vybírat z mnoha odrůd: panenské, extra panenské nebo například nepanenské vyrobené z pokrutin. Ten nejkvalitnější olivový olej se získává z oliv lisovaných za studena. Oleje horší kvality se míchají s rafinovaným olejem.
Avokádový olej
Podobně jako olivový olej, také ten avokádový se vyrábí lisováním plodů. Avokáda se zbaví slupky i pecky. Ty nejkvalitnější avokádové oleje se vyrábí takzvaně lisováním za studena a uchovávají si největší množství zdraví prospěšných látek.
Nutriční hodnoty
Pojďme si porovnat, co obsahuje jedna polévková lžíce olivového oleje a toho avokádového.
- Oba oleje obsahují shodně 120 kalorií v jedné polévkové lžíci.
- Také obsah tuků je totožný – 14 gramů.
- Rozdílný je obsah vitaminu E. Zatímco avokádový olej ho obsahuje 23 % doporučené denní dávky v jedné lžíci, olivový dokonce 33 %.
Díky vysokému obsahu nenasycených mastných kyselin jsou oba oleje vhodnou součástí jídelníčku, protože mají pozitivní vliv na zdraví srdce a mohou snížit riziko výskytu kardiovaskulárních chorob. Některé studie dokonce tvrdí, že oba oleje mohou zpomalit průběh Alzheimerovy choroby, protože mají pozitivní vliv také na mozek.
Obsah antioxidantů
Jak si na tom oba oleje stojí z pohledu obsahu antioxidantů? Podle nutričních hodnot vás jistě nepřekvapí, že z pohledu antioxidantů si opět o něco lépe vede olivový olej. Mezi antioxidanty totiž řadíme také vitamín E. Nicméně některé studie uvádějí, že oba oleje obsahují poměrně hodně luteinu, který dokáže pokožku ochránít před škodlivými UV paprsky. Lutein má navíc také příznivé účinky na váš zrak a pravidelnou konzumací avokádového a olivového oleje můžete předcházet očním zánětům.
Péče o pleť
Oba oleje můžete používat také k péči o pleť. Pomohou vám zejména tehdy, kdy vás trápí suchá pokožka. Avokádový olej je vhodné používat pro rychlejší hojení ran, protože pomáhá zvýšit produkci kolagenu. Olivový olej pomůže při hojení popálenin.
Použití v kuchyni
Oba oleje najdou využití také v kuchyni. Olivový olej má jemnou, mírně oříškovou chuť a hodí se skutečně ke všemu. Na druhou stranu avokádový olej má nasládlou chuť a je v něm cítit avokádo. Kvůli své typické chuti, která nemusí sednout úplně každému, je jeho použití v kuchyni o něco menší a nehodí se k tak velké škále pokrmů.
Protože avokádový olej má vysoký kouřový bod, můžete s ním snadno nahradit řepkový či slunečnicový olej při vaření. Oproti tomu má olivový olej nižší kouřový bodj a ty vůbec nejkvalitnější extra panenské olivové oleje se nedoporučuje vůbec zahřívat, protože tím je připravíte o mnoho cenných látek. Olivové oleje proto přidávejte zejména do studené kuchyně a využívejte je při přípravě dresinků a zálivek do salátů.
Čím se řídit při koupi?
Chcete si domů koupit jak avokádový, tak i olivový olej? V obchodě si vybírejte oleje nejvyšší kvality, které vznikly lisováním plodů za studena a mají nejvyšší podíl zdraví prospěšných látek. Dávejte přednost balení v tmavé láhvi, která bude olej chránit před světlem. Doma olej skladujte na tmavém a chladném místě bez přístupu slunečních paprsků. Ty by totiž mohly olej znehodnotit a připravit ho o některé živiny.
Používejte v kuchyni i při péči o pleť avokádový i olivový olej, protože oba typy jsou prospěšné pro srdce, pokožku i váš zrak.
Zdroj textu: www.realsimple.com, www.goodhousekeeping.com
Zdroj foto: www.freepik.com
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.