Zdraví

Jaké má vlastnosti sójové mléko?

Sojové mléko sice není mléko, ale stalo se oblíbenou náhražkou pro lidi trpící laktózovou intolerancí. Kdy byste měli po sójovém mléku sáhnout i vy?

Nízkokalorický nápoj s bohatým obsahem bílkovin

Chcete do svého jídelníčku přidat výživný nápoj, který nebude příliš kalorický, ale zato bude plný vitamínů, minerálů a bílkovin? V takovém případě sáhněte po sójovém mléku. Jaké je jeho složení, chuť a jaké benefity vám jeho konzumace přinese?

Původ a historie sójových nápojů

Sójové nápoje pocházejí z Číny, kde se konzumovali již před 2 000 let.  V japonské a čínské kuchyni se dokonce sójové nápoje využívají také při vaření a přidávají se do tradičních pokrmů. Do našich končin se ovšem sojadrinky dostaly až před několika lety.

Pro koho je určené?

Nejčastějšími konzumenty sójového mléka jsou lidí, kteří z různých důvodů špatně snášejí klasické kravské mléko. Buď jim v tom brání laktózová intolerance nebo jim zkrátka kravské mléko nechutná. Někteří dokonce dávají přednost sójovému mléku proto, že je zdravější. Mezi konzumenty sójových nápojů se samozřejmě řadí také vegetariáni a vegani, v jejichž jídelníčku se nevyskytují žádné živočišné produkty.

Z čeho se skládá sójové mléko?

Klíčovou složkou sójového mléka je samozřejmě sója. Jak ale tento nápoj vlastně vzniká? Jednoduše. Drcené sójové boby se namočí do vody, vylouhují, povaří a následně přecedí. Výsledná tekutina vypadá trochu jako mléko, a právě proto se o sójových nápojích nejčastěji hovoří jako o mléku. Aby toto označení nebylo zavádějící, dodává se někdy do názvu slovo “rostlinné”. Tak nemůže dojít k mýlce a záměně živočišného mléka s tím sójovým.

Jak sójové nápoje chutnají?

Jestliže jste se dosud se sójovými nápoji nesetkali, pravděpodobně ani nevíte, jak chutnají. Typická je pro ně jemná a smetanová chuť. Oproti ostatním mlékům je sladší, ale chuťově se nejvíce podobná kravskému mléku a tudíž se jedná o jeho nejvěrohodnější náhražku.

Varianty sojadrinků

Na trhu rozhodně není pouze jedna varianta sójového mléka, ale hned několik. Vybrat si můžete ze slazené i neslazené varianty, ale také například z příchutí. K těm nejoblíbenějším patří vanilková, ale existuje i kakaová a banánová.

Nutriční hodnoty

Jak jsou na tom sójové nápoje z pohledu nutričního složení? Jednotlivé produkty se mohou lišit, proto si vždy před nákupem nastudujte složení. Nicméně jedna porce neslazeného sójového mléka zpravidla obsahuje:

  • 4,9 g tuků
  • 7 g sacharidů
  • 2 g vlákniny
  • 7 g bílkovin
  • 380 mg vápníku
  • 289 mg draslíku
  • 96 mg sodíku

Proč pít sójové nápoje?

Zvažujete zařazení sójového mléka do svého jídelníčku? Může to pro vás mít řadu benefitů.

Nižší hladina cholesterolu

Trápí vás vysoký cholesterol? Pozitivní vliv na jeho snížení může mít právě sojové mléko. Přestože to není vědecky podloženo, předpokládá se, že je to díky obsahu určitých proteinů a dalších látek v sójových bobech.

Cenný zdroj bílkovin

V sójovém nápoji se nachází bílkoviny i nenasycené mastné tuky.

Snížení příznaků menopauzy

Ženy, které právě procházejí menopauzou a trápí je nepříjemné návaly horka, by měly zvážit pravidelnou konzumaci sójových nápojů. Díky obsahu fytoestrogenů mohou totiž sójové nápoje ulevit alespoň od těchto nepříjemných příznaků.

Má protizánětlivé účinky

Trápí vás nějaké záněty? Sáhněte po sójovém mléku. Má totiž protizánětlivé účinky a snižuje riziko výskytu chronických onemocnění.

Podporuje hubnutí

Chcete shodit nějaká nadbytečná kila? Sójové mléko je nízkokalorické a jeho bohatý obsah bílkovin ve vás vyvolá pocit nasycení a pomůže vám udržet svalovou hmotu.

Kdo by se měl konzumaci sójových nápojů vyvarovat?

K lidem, kteří by se měli konzumace sójového mléka vyvarovat, patří samozřejmě ti, kteří mají alergii na sóju. Dále se ale nedoporučuje konzumace sójových výrobků ani lidem, které trápí potíže se štítnou žlázou. Zejména tedy pacientům, kteří se léčí s hypotyreózou. O vhodnosti konzumace sójových potravin je v takovém případě doporučeno poradit se s lékařem.

Jak sojadrinky skladovat?

Přestože rostlinné mléko nemá s tím živočišným mnoho společného, pravidla skladování jsou stejná. Krabici skladuje v temnu a chladu a po otevření co nejrychleji spotřebujte.

Rádi si čas od času pochutnáte na sójovém nápoji nebo jste ho nikdy neochutnali? Máte-li obavy, rozhodně nejsou na místě. Sójové mléko se chuťově velmi podobá kravskému mléku a je plné vitamínů i minerálů. Zároveň se jedná o vhodnou potravinu pro ty, kteří trpí laktózovou intolerancí, chtějí do svého jídelníčku zařadit více bílkovin a přejí si zhubnout.

Zdroj textu: www.healthline.com, www.everydayhealth.com

Zdroj foto: www.freepik.com

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button