Zdraví

Jaké jsou nejčastější důvody ženské neplodnosti?

Problémy s neplodností se u žen vyskytovaly od nepaměti. Jaké jsou její nejčastější příčiny?

Neplodnost v historii

V dobách, kdy nebyla lékařská péče na tak vysoké úrovni jako nyní, mohly k ženské neplodnosti přispět výplachy, které měly mít léčivé účinky, případně fungovat jako antikoncepce, ale mnohdy mohly vést až k neplodnosti. Naopak k podpoře plodnosti se používaly nejrůznější masti, odvary a rituály. Ve starověkém Římě pily ženy pro podporu plodnosti krev gladiátorů, ve středověku zase nejrůznější koktejly, ve kterých se vyskytovaly mnohdy podivuhodné ingredience zahrnující zvířecí orgány.

Neplodné ženy byly v minulosti na okraji společnosti

Aby žena přivedla na svět potomka, byla odhodlaná pro to udělat cokoliv. Neplodné ženy totiž žily na okraji společnosti a ostatní lidé se na ně dívali skrz prsty. Těhotenství bylo zcela přirozenou součástí života a pokud žena nemohla otěhotnět, byla to její chyba. Naštěstí moderní medicína nám pomohla odhalit, jaké jsou příčiny ženské neplodnosti a pokud ve většině případů začne léčba včas, není vše ztraceno.

Biologické hodiny

Jaké jsou ty nejčastější důvody, proč je žena neplodná? Jedním z faktorů, který početí nenahrává, je věk. Zatímco muži se mohou stát otci přirozenou cestou i v důchodovém věku, ženám tikají biologické hodiny mnohem rychleji. Ideální věk k početí je od 25 do 30 let. Jakmile dojde k překročení této hranice, šance na otěhotnění se stále snižuje.

Hormony

Také hormony mají ohromný vliv na to, zda žena otěhotní či nikoliv. V moderní společnosti se bohužel u žen stále častěji setkáváme s hormonální nerovnováhou. Když se u žen vyskytnou problémy s menstruací či ovulací, může to znamenat, že pro ně bude složitější otěhotnět.

Syndrom polycystických ovarií

Mezi nejčastější příčiny ženské neplodnosti se řadí syndrom polycystických vaječníků (PCOS). Ten se projevuje tak, že vaječníky, někdy dokonce i nadledvinky, produkují více mužských hormonů androgenů než je běžné. V důsledku toho vznikají na vaječnících cysty.

Endometrióza

Dalším onemocněním, které se může u ženy vyskytnout z důvodu hormonální nerovnováhy, je endometrióza. Toto onemocnění se vyskytuje u žen, jejichž tělo produkuje více estrogenu. Endometrióza se projevuje tak, že části výstelky dělohy (endometria) se zachycují mimo dělohu. Následně dochází k jejich uchycení v oblasti pánve, vejcovodů. vaječníků či močového měchýře a dochází ke vzniku srůstů a cyst.

Potíže s vaječníky

Kromě syndromu polycystických vaječníků mohou nastat i další poruchy. Nejčastěji se jedná o:

  • anovulaci
  • předčasné ovariální selhání

Anovulace znamená, že vaječníky neuvolňují vajíčko. Předčasné ovariální selhání znamená, že vaječníky mají sníženou hormonální funkci, která je typická pro období menopauzy.

Neprůchodnost a částečná neprůchodnost vejcovodů

Aby došlo u ženy k otěhotnění, je nutné, aby došlo k oplodnění vajíčka spermií. Jenomže když jsou vejcovody částečně či zcela neprůchodné, není možné, aby vajíčko doputovalo z vaječníku do dělohy. V případě, že dojde k oplodnění vajíčka, zůstane následně ve vejcovodu a žena je v jiném stavu. Jenže se bohužel jedná o mimoděložní těhotenství.

Genetika

Dalším důvodem, proč může u ženy dojít k neplodnosti, je genetika. Některá genetická onemocnění mají přímou spojitost s neplodností. Která? Například:

  • Turnerův syndrom
  • polycystická nemoc ledvin
  • cystická fibróza

Turnerův syndrom

Toto vrozené onemocnění se vyskytuje u žen a spočívá v tom, že jim chybí jeden chromozom X. Bohužel je tato nemoc často spojena s neplodností. Buď dojde k úplné neplodností, v tom lepším případě ke snížení plodnosti.

Polycystická nemoc ledvin

Stejně jako u syndromu polycystických vaječníků, také polycystická nemoc ledvin se projevuje výskytem cyst, které mohou vést k potížím s otěhotněním.

Cystická fibróza

Cystická fibróza postihuje dýchací cesty a často vede právě i k neplodnosti.

Imunitní systém

Věděli jste, že některé páry mohou mít potíže s otěhotněním kvůli tomu, že imunitní systém jednoho z nich přímo útočí na pohlavní buňky toho druhého? V takovém případě je téměř nemožné otěhotnět a pokud dojde k otěhotnění, není pravděpodobné, že by byl plod donošen.

Pohlavně přenosné nemoci

Pohlavně přenosné nemoci, zejména pokud jsou neléčené, mohou přinést ženě vrásky v době, kdy se touží stát matkou. Neléčené chlamydie či kapavka mohou způsobit zánětlivé onemocnění pánve, jež může vést až k zjizvení tkáně. Neléčený syfilis zase zvyšuje pravděpodobnost toho, že žena porodí mrtvé dítě.

Obezita a podváha

Nepřítelem úspěšného otěhotnění může být také tělesná váha, a to jak nadváha, tak i podváha. Oba případy souvisí s nepravidelnou menstruací a dalšími jevy, jenž mohou snížit šanci na otěhotnění.

Kdy by měly ženy vyhledat odbornou pomoc?

Jak poznat, že je načase vyhledat odbornou pomoc? Pokud se žena pokouší otěhotnět po 35. roce života a ani po půl roce se ji to nedaří, měla by společně s partnerem zavítat do lékařské ordinace. Čím dříve se odhalí příčina problému, tím dříve dojde k otěhotnění, případně se přikročí k dalším možnostem – například adopci či odnošení miminka náhradní matkou.

Jak probíhá vyšetření neplodnosti u žen?

Když má žena podezření na neplodnost, dojde u ní k provedení několika testů. Tím nejdůležitějším je takzvané vyšetření plodnosti. Provádí se rozborem krve a odhalí, jaká je hladina ženských hormonů v těle. Tím nejdůležitějším poznatkem je hladina Antimülleriánského hormonu (AMH). Ten totiž odhalí, kolik vajíček se v ženině těle nachází.

Ženská neplodnost může být způsobena řadou faktorů. Ať už hormonální nerovnováhou, genetikou či některými nemocemi.

Zdroj textu: www.pennmedicine.org, www.medimerck.cz

Zdroj foto: www.freepik.com

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button