Zdraví

Jak zlepšit funkci žlučníku podle čínské medicíny

Žlučník je nenápadný orgán, jemuž nevěnujeme nižádnou pozornost, dokud nemáme žlučové kameny.

Pak se mu teprve věnujeme, ale obvykle už není jiné cesty než na operační stůl. Jak se tomu vyhnout a pečovat o svůj žlučník, aby fungoval tak jak má? Podle čínské medicíny to je poměrně snadné.

Funkce žlučníku

Žlučník je nenápadný hruškovitý orgán velikosti palci, který nalezneme pod játry. Ve spolupráci s nimi v pak v sobě hromadí žluč, která štěpí tuky v potravě – působí jako jejich rozpouštědlo. Látky obsažené ve žluči pomáhají absorbovat vitamíny z potravy .  Žlučí se vyplavují  syntetické drogy, přírodní hormony a další odpadní látky. Žluč působí jako laxativum, tedy projímadlo, které zajištuje správné vyprazdňování.

Příznaky nesprávného fungování žlučníku

Mezi nejzávažnější  patří již zmíněné žlučové kameny.  Dalšími příznaky jsou pak nechutenství, zažívací potíže, zácpa, nebo průjem, ale i migény, nebo bolesti na pravé straně trupu, strnulost ramen a krku a slabé, lámavé nehty.

Podle čínské medicíny je vše spojeno s emocemi, špatnou funkci žlučníku tedy doprovází hněv (všichni známe úsloví „vzkypěla v něm žluč), žárlivost, nenávist, agrese i nerozhodnost.

Výživa

Základem správného fungování našeho organismu je výživa. Ne jinak je to v případě žlučníku. Zásadou je jíst vícekrát denně menší množství potravy.

Nikdy nevynechávat snídaně. Zajistit dostatečný přísun zdravých tuků, tělo potřebuje 5-10 gramů tuků na den, jiank žlučník není dostatečně stimulován k vyplavení žluči. Doporučované potraviny jsou:

Pro podporu  funkce žlučníku – fazole, červená řepa, mrkev, zelí, fenykl, citrony, petržel, řeřicha, olivový olej, sladké brambory( batáty)

Proti tvorbě žlučových kamenů – ořechy, hrách, fazole, bílkovina ze sójových bobů

Dále se doporučuje stravu obohatit o doplňky stravy –  lecitin, vitamín B (nejvhodnější forma z neloupaném zrnu, či odvar z kurkumy.

Tělesný pohyb

Stejně jako správně zvolená strava je důležité naordinovat si tu správnou formu pohybu. Východní medicína považuje tělesný pohyb za nedílnou složku správného fungování těla. Pro funkci žlučníku  není  vhodný příliš vydatný, nebo intenzivní pohyb. Ideální jsou ta cvičení, která uvolní svaly, povzbudí dráhy meridiánu (energetických drah) a rozproudí krev. Jde tedy o cviky především protahovací a s malou intenzitou zátěže. Doporučéváno je taiči, nebo jóga.

Příklad cviku : Posaďte se se široce roztaženýma nohama. Hlídejte si rovná záda.  Zvedněte paže nad hlavu a s výdechem se nakloňte k pravému chodidlu, kam vám vaše flexibilita dovolí. Pozici prodýchejte, pak se vraťte do sedu a totéž na ke druhé noze. Několikrát opakujte. Nepřepínejte se, cvičení musí být příjemné. Vizualizujte si, jak vámi proudí energie.

Správnou funkci žlučníku můžete povzbudit i reflexologií. Aktivováním bodů lze dosáhnout výborných výsledků, je ale lepší svěřit se do rukou odborníka. Naopak, co můžete v klidu dělat doma je doporučovaná meditace.  Dechová cvičení, zklidnění mysli pomohou nejen vašemu žlučníku, ale celkové očistě vašeho těla i mysli.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Back to top button