Zdraví

Jak si zachovat zdravé oči? Není na tom nic složitého

Lidský zrak patří mezi nejdůležitější smysly, přesto jej většina z nás považuje za samozřejmost. Teprve tehdy, když se objeví nějaké zdravotní obtíže, přemýšlíme nad tím, jak o něj pečovat. Na kvalitu zraku mají vliv volné radikály, které jsou vedlejším produktem vznikajícím v našem těle. Mezi další negativní vlivy se řadí i znečištěné životní ovzduší. Tělu je potřeba dodávat dostatek zdravých antioxidantů, které pomáhají právě v boji proti volným radikálům.

Mezi další negativní faktory, které ovlivňují kvalitu našeho zraku, patří genetické poruchy, výskyt cukrovky, nedostatek vitamínů nebo nadměrné sluneční záření nebo záření vyzařující obrazovky televizorů, počítačů, notebooků nebo telefonů.

Dostatečný přísun ovoce a zeleniny

Ovoce a zelenina obsahují velké množství flavonoidů a antioxidantů a patří mezi přirozené prostředky ochrany našeho zraku. Ideální volbou jsou tyto plody – jahody, borůvky, maliny, ostružiny, sladké brambory, dýně, granátové jablko, mrkev, ananas, jablka, kapusta, hroznové víno, špenát, brukev zelená, chřest nebo rajčata.

Vitamín E

Vitamín E patří mezi velmi důležité druhy. Našemu tělu poskytuje celou řadu zdravotních benefitů. Chrání pokožku a zrak proti škodlivým UV paprskům. Funguje jako antioxidant a pomáhá v boji proti škodlivým volným radikálům. Tělu jej můžeme dodat přirozenou cestou tak, že do jídelníčku zařadíme mandle, papáju, listovou zeleninu nebo slunečnicová semínka.

Beta-karoten

Pomáhá chránit zrak proti výskytu šedého zákalu. Vysoký obsah tohoto vitamínu nalezneme v tuřínu, dýni, mrkvi, ale obsahují jej také kokosový olej nebo ořechy

Zeaxanthin a lutein

Tyto antioxidační sloučeniny mohou pomoci jako prevence proti kataraktu. Obsahují je některé druhy potravin. Patří mezi ně vejce, zelené fazolové lusky, špenát, tuřín, hrášek, kukuřice, mrkev nebo brokolice.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Back to top button