Zdraví

Jak si pomoci při drobných nehodách

Každodenní život nám přináší různé nepříjemnosti, drobná poranění, či úrazy, se kterými není třeba běžet k lékaři, ale někdy si s nimi neumíme sami úplně poradit. Tady je pár tipů na ta nejběžnější :

Krvácení z nosu

přetrvává názor, že při krvácení z nosu se má zaklonit hlava a přiložit na nos mokrý kapesník. To už dávno neplatí. Naopak, spustí li se vám krev z nosu, sedněte si a předkloňte se. Utěrku nebo malý ručník namočte do studené vody a přiložte na zátylek. Také můžete na několik minut stlačit palcem a ukazovákem kořen nosu.

Škytavka

Zadržet a počítat do desíti, metodu mé babičky je dobré vylepšit radami odborníků. Ty zní – opět studená utěrka na zátylek, nebo pomáhá pomalu vycucat kostku cukru. Pomoci může i sklenici vlažné vody, kterou po douškách vypijete. Pokud i přesto škytáte, zkuste si lehnout na záda a obejměte skrčená kolena. Vytrvejte v této pozici minimálně pět minut.

Štípance a bodnutí

Nepříjemné důsledky nezvané návštěvy komárů, tedy svědivých štípanců lze eliminovat potíráním plátkem brambory, nebo česnekem. Pokud nechcete použít přírodní prostředky, kupte v lékárně extrakt z grepových jader, který zároveň působí i jako repelent.

Vosí bodnutí je spojeno s rizikem infekce, je dobré postižené místo potřít co nejdříve octem, nebo syrovou cibulí. Svědění zmírní slaná voda a otok obklad z tvarohu, do kterého můžete nakapat levandulový olej.

Boule na hlavě

Místo zamačkávání boule pětikorunou, raději vezměte sáček například se zmrzlou zeleninou, přiložte na postižené místo a pevně zavažte šátkem, či šálou. Rána se příjemně zchladí a boule za pár hodin zmizí.

Zaražená tříska

Třísku, kterou se nám povedlo zarazit pod kůži celou a nelze ji tedy vytáhnout pinzetou, vyndáme pomocí jehly. Místo i jehlu je potřeba vydezinfikovat. Je vhodné předtím postižené místo namočit do teplé vody, alespoň na 15minut, nebo je přelepit náplastí na kuří oka, či bradavice. Kůže pak změkne, nabyde a jehla do ní snáze vnikne, třísku dostanete ven mnohem lépe. Po vyjmutí opět ranku vydezinfikujte.

Spolknutá rybí kost

Při spolknutí rybí kosti snězte kousek suchého chleba, nebo vařené brambory. Také se doporučuje sníst kyselé zelí, které pomůže kost stejně jako brambor, či chleba dopravit do žaludku, kde se kost rozloží. Zelí ji navíc obalí a zabrání případnému poranění zažívacího traktu.

Průjem a afty

Pokud máte průjem a nemáte střevní virózu a po ruce prostředek proti průjmu z lékárny, sáhněte po borůvkách. Udělejte si z nich silný odvar – 3 lžíce borůvek zalijte půllitrem vody a nechte 15 minut louhovat. Popíjejte klidně celý den. Tento odvar pomáhá i na drobná poranění, oděrky a afty v ústech.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Back to top button