Zdraví

Jak rychle a efektivně zregenerovat poškozené chrupavky

Co je vlastně chrupavka? Jedná se o důležitý konstrukční prvek těla. Jedná se o pevnou tkáň, která je zároveň choulostivá a pružnější než kost. Pojivová tkáň se nachází v mnoha částech těla, vždy mezi kostmi. Jsou to lokty, kolena a kotníky atd. atd.

Úrazy v tomto okolí jsou velmi bolestivé a na jakékoli poškození chrupavky se jako lék doporučuje především strava, kterou pojivovou tkáň – „želatinu“ získáme zase zpátky.

Pojivová tkáň je velmi flexibilní strukturou, která bez jakékoli tíže dokáže podporovat konstrukci lidského těla. Nachází se v oblastech choulostivých na zranění, která podléhají fyzické aktivitě, jako je tomu především u sportovců. Ovšem nesportovci všech generací nejsou výjimkou, tak například u seniorů jsou zase časté úrazy, které mohou vést k nezvratnému poškození kostí i chrupavek. A od určitého věku se už tyto těžko hojí. Regenerujte, respektive používejte jako prevenci již od útlého věku zejména jídlo. Již od čtyřiceti let věku člověka se totiž v hojném počtu vyskytuje nepříjemná artróza a přesně z toho důvodu je nutná správná výživa, která pomůže předcházet tomuto onemocnění, nebo jej alespoň zmírnit. Chrupavková tkáň se však v tomto věku ještě stále regeneruje relativně dobře.

Jednou z nejdůležitějších aminokyselin, která je určená pro rychlou regeneraci chrupavky, je lysin. Ten je zodpovědný za absorpci vápníku a produkci kolagenu, který obnovuje poškozené tkáně. Kromě toho zlepšuje vzhled a pevnost pokožky.

Potraviny, které obsahují vysoké množství tohoto zázraku, tedy lysinu, jsou:

  • Sušené ovoce, jako jsou rozinky a fíky
  • Pivní kvasnice
  • Vajíčka
  • Bílý sýr
  • Luštěniny
  • Želatina

Při problémech je vhodné zařadit tyto potraviny do jídelníčku a jíst je ideálně každý den.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Jeden komentář

  1. Já si myslím, že máme tolik problémů s klouby na dolních končetinách hlavně proto, že chodíme pořád po naprosto nepřirozeně tvrdém, neodpruženém terénu – všude jsou chodníky z betonu, asfaltu „po trávníku se přece nešlape“… Přitom normální je chodit po hlíně, na trávě, po kamenité cestě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button