Zdraví

Jak přírodní cestou posílit obranyschopnost těla?

Nedovolte chřipce a nachlazení aby narušily vaše plány a vydejte se do boje s nachlazením přírodní cestou. Jak nejlépe posílíte svou obranyschopnost? Inspirujte se následujícími tipy.

Využijte pomoc z přírody

Příroda je tím nejlepším lékařem a dokáže vám pomoci, ať už vás trápí cokoliv. Nebojte se na ni obrátit kdykoliv, když vás něco trápí. Jaké bylinky a potraviny vám pomohou posílit imunitu a snížit tak riziko výskytu nachlazení a chřipky? Přinášíme vám seznam těch nejúčinnějších a a snadno dostupných. Vy si tak jednoduše můžete vybrat, které začleníte do svého života a využijete jejich blahodárné účinky na lidské tělo.

Vyrazte na procházku a dopřejte si potraviny s déčkem

Ačkoliv nepříznivé počasí svádí k tomu, strávit celý víkend doma na gauči, každý den si dopřejte alespoň krátkou procházku v přírodě. Po procházce na čerstvém vzduchu budete mít lepší náladu, dojde u vás k snížení hladiny stresu a pokud se budete pohybovat na slunci, dostanete do svého těla také vitamín D. V případě, že jste slunce nespatřili již několik dní, dostanete do svého těla nezbytný vitamín D3 z tučných mořských ryb. Připravte si pokrmy z tuňáka, makrely nebo třeba lososa. Vegetariáni do svého těla dostanou vitamín D z vajec a mléčných výrobků.

Konzumujte fermentované potraviny

Podzim a zima jsou ideálními ročními obdobími ke konzumaci fermentovaných potravin. Kromě kefíru a jogurtů můžete svůj jídelníček doplnit také o fermentovanou zeleninu. Tu si můžete koupit v obchodě, ale také snadno připravit doma. Za vyzkoušení rozhodně stojí fermentované zelí, mrkev, cibule, květák, rajčata, papriky a cukety. Kvašená zelenina má výraznou chuť i aroma a je plná prospěšných látek pro vaše zdraví. Dopřávejte si od podzimu do zimy každý den porci fermentované zeleniny a posílíte tím svou obranyschopnost.

Nezapomínejte na bylinky

Nezapomínejte ani na bylinky. Z těch si můžete připravit lahodný čaj a také je použít do pokrmů. Ve vaší domácí přírodní lékárně by neměly chybět následující bylinky:

  • kurkuma
  • echinacea
  • mateřídouška
  • šalvěj
  • třezalka

S pomocí těchto zázračných bylinek dostanete do svého těla dostatek vitamínu C, zaženete podzimní splíny, zbavíte se bakterií a také uvolníte horní cesty dýchací.

Česnek a cibule

Nezapomínejte v kuchyni využívat cibuli a česnek a přidávejte je do většiny jídel. Česnek i cibule jsou považovány za přírodní antibiotika, protože v sobě obsahují látky s antivirovými účinky. Jejich konzumace podporuje správné trávení, mají antioxidační účinky, zabraňují vzniku nádorů v těle a dokonce jsou pomocníky při prevenci proti osteoporóze.

Dodržujte pitný režim

Ani s klesajícími teplotami bychom neměli zapomínat na pitný režim. Kromě obyčejné vody si vychutnávejte také bylinkové čaje, například heřmánkový, šalvějový, lipový a šípkový. Hydratace podporuje správnou funkci lymfatického systému a pomáhá vám z těla odvádět škodlivé látky.

Zázvor

Oblíbeným společníkem během chladných měsíců je zázvor. Můžete si ho jednoduše přidat do jídla, připravit si z něj lahodný čaj a nebo si ho třeba přidávat do nápojů v podobě sirupů, případně ho konzumovat kandovaný. Zázvor má své nezastupitelné místo v tradiční medicíně a konzumovali ho již obyvatelé starověkého Řecka a Říma. Zázvor se používá při léčbě chřipky a nachlazení a funguje také jako prevence jejich vzniku.

Houby

Pomoci posílit vaši přirozenou obranyschopnost vám mohou pomoci také houby. Ale bohužel ne ty, které se dají přirozeně najít v českých lesích, nýbrž ty, jež jsou oblíbené v čínské medicíně. Jmenovitě se jedná o houby reishi a shiitake. Jejich jména možná znáte z některých asijských pokrmů. Za zmínku stojí také v Česku již poměrně hojně rozšířená a populární hlíva ústřičná. Všechny zmíněné houby jsou považovány za zázračné, protože dokážou tělo zbavit zánětů, jsou plné antioxidantů a zvyšují přirozenou obranyschopnost organismu. Houby můžete použít při přípravě pokrmů, ale také se dají užívat ve formě kapslí.

Připravte si poctivý masový vývar

Milujete silnou a výraznou chuť dlouho taženého masového vývaru? Přineste si domů kvalitní maso a uvařte si lahodný vývar, který vás spolehlivě zahřeje stejně jako pokrm se zázvorem. Díky vývaru, jenž si připravíte z kvalitního masa a do kterého přidáte čerstvou zeleninu, posílíte svou iminutu, podpoříte správnou funkci trávicího systému a dokonce mu jsou přisvojovány také protizánětlivé účinky.

Med

Na blížící se zimu se také zásobte medem, v nejlepším případě nějakým přímo od včelaře. V medu se ukrývají cenné antioxidanty a některé zdroje dokonce tvrdí, že med snižuje riziko výskytu rakoviny. Pokud si budete pravidelně dopřávat bylinkový čaj slazený medem nebo třeba si po ránu rovnou dopřejete lžíci medu, budete šťastnější, protože med působí pozitivně také proti stresu.

Oříšky a semínka

Také svačiny mohou být zdraví prospěšné a posílit vaši imunitu. Místo sladké tyčinky a dortu sáhněte raději po oříšcích a semínkách. Díky tomu, že obsahují zinek a omega-3 mastné kyseliny, přispívají ke snížení zánětů v těle, a tím pádem posílí vaši přirozenou imunitu.

Posílit svou obranyschopnost můžete také přírodní cestou a nemusíte užívat žádné doplňky stravy. Dobře na duši vám udělá krátká procházka na čerstvém vzduchu, do morku kostí vás prohřeje zázvorový čaj i silný masový vývar a imunitu posílíte také s pomocí fermentovaných potravin.

Zdroj textu: www.healthline.com, www.blendea.cz

Zdroj foto: www.freepik.com

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button