Zdraví

Jak odstranit nebezpečnou plíseň a nepříjemné pachy z vaší pračky

Pokud si myslíte, že má vaše pračka samočistící zařízení, pak jste na omylu. Jistě jste si všimli, že po několika měsících užívání disponují gumové kruhy v pračce skvrnami a nečistotami. Kromě toho také zapáchají.

Je to tím, že se zde usazují všechny nečistoty ze špinavého prádla. Kromě toho však může jít také o plíseň – stejnou, která se nachází v našich koupelnách a kuchyni.

Proč byste měli čistit vaší pračku? Především proto, že plíseň může způsobit alergické reakce, které budou mít vliv na vaše zdraví. Kromě toho jsou plísně houby, které mohou způsobit zánět v dýchacích cestách.

K běžným příznakům patří kašel, slzení očí, rýma, sípání a červené oči se svěděním. Rovněž se tyto plísně přisuzují vzniku astmatu u malých dětí. Pračka s předním podáváním je vůči plísním náchylnější, je to zejména značka Whirlpool, Kenmore, Bosch a LG.

Jak tedy pračku vyčistit? Za pomocí hydrogenoxalátu draselného, anebo bělidla. Na druhou stranu však může dojít k podráždění nosu a krku a pokožky, pokud pračku dostatečně nepropláchnete.

Kdo je vystaven plísni, měl by větrat a dostávat do domu čerstvý vzduch. Pokud používáte při hygieně vaší pračky bělidlo, měli byste být opatrní, protože je vysoce dráždivé pro kůži, oči, a dokonce i plíce. Navíc i jeho výpary mohou způsobit otravu. Vyhněte se tedy chemii a vsaďte na ocet, který disponuje mírnými kyselinami a pomůže vám zabít 82% druhů plísní spolu s jedlou sodou.

pračkaJedlá soda, bílý ocet, houba, rukavice, případně silice tea tree – to jsou potřeby, kterými ochráníte sebe a vyčistíte svou pračku.

Jednou lžící sody posypejte plochu postiženou plísní. Namíchejte si poměr 2:1 nebo 3:1 octa a vody a přelijte si tuto směs do rozprašovače. Přidat můžete také pár kapek esenciálního oleje, jako je tea tree olej nebo citrusové plody či levandule, pračka bude mít i svěží vůni.

Roztok nastříkejte přímo na postiženou oblast a vyčkejte několik hodin. Poté kartáčem místo přetřete a nechte pračku otevřenou, ať vyschne.

Nejlepší bude, když tento postup budete aplikovat každý měsíc. Také je dobré, pořídit si do koupelny nebo prádelny odvlhčovač, který zabrání další budoucí kontaminaci.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Podobné články

omentářů

  1. Plsni se d pedejt obasnm pranm na vysokou teplotu – nebojte se obas pustit njak hadry na vyvku – praka se tm desinfikuje

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button