Pokud si myslíte, že má vaše pračka samočistící zařízení, pak jste na omylu. Jistě jste si všimli, že po několika měsících užívání disponují gumové kruhy v pračce skvrnami a nečistotami. Kromě toho také zapáchají.

Je to tím, že se zde usazují všechny nečistoty ze špinavého prádla. Kromě toho však může jít také o plíseň – stejnou, která se nachází v našich koupelnách a kuchyni.

Proč byste měli čistit vaší pračku? Především proto, že plíseň může způsobit alergické reakce, které budou mít vliv na vaše zdraví. Kromě toho jsou plísně houby, které mohou způsobit zánět v dýchacích cestách.

K běžným příznakům patří kašel, slzení očí, rýma, sípání a červené oči se svěděním. Rovněž se tyto plísně přisuzují vzniku astmatu u malých dětí. Pračka s předním podáváním je vůči plísním náchylnější, je to zejména značka Whirlpool, Kenmore, Bosch a LG.

Jak tedy pračku vyčistit? Za pomocí hydrogenoxalátu draselného, anebo bělidla. Na druhou stranu však může dojít k podráždění nosu a krku a pokožky, pokud pračku dostatečně nepropláchnete.

Kdo je vystaven plísni, měl by větrat a dostávat do domu čerstvý vzduch. Pokud používáte při hygieně vaší pračky bělidlo, měli byste být opatrní, protože je vysoce dráždivé pro kůži, oči, a dokonce i plíce. Navíc i jeho výpary mohou způsobit otravu. Vyhněte se tedy chemii a vsaďte na ocet, který disponuje mírnými kyselinami a pomůže vám zabít 82% druhů plísní spolu s jedlou sodou.

pračkaJedlá soda, bílý ocet, houba, rukavice, případně silice tea tree – to jsou potřeby, kterými ochráníte sebe a vyčistíte svou pračku.

Jednou lžící sody posypejte plochu postiženou plísní. Namíchejte si poměr 2:1 nebo 3:1 octa a vody a přelijte si tuto směs do rozprašovače. Přidat můžete také pár kapek esenciálního oleje, jako je tea tree olej nebo citrusové plody či levandule, pračka bude mít i svěží vůni.

Čtěte:  Trpíte bolestí v ramenou? Může se jednat o zánět šlach!

Roztok nastříkejte přímo na postiženou oblast a vyčkejte několik hodin. Poté kartáčem místo přetřete a nechte pračku otevřenou, ať vyschne.

Nejlepší bude, když tento postup budete aplikovat každý měsíc. Také je dobré, pořídit si do koupelny nebo prádelny odvlhčovač, který zabrání další budoucí kontaminaci.

2 KOMENTÁŘE

  1. Plsni se d pedejt obasnm pranm na vysokou teplotu – nebojte se obas pustit njak hadry na vyvku – praka se tm desinfikuje

ZANECHAT ODPOVĚĎ