Trápí vás bolesti zad? Zakročte dřív, než bude příliš pozdě. Pro koho je spirální stabilizace páteře vhodná, kdo ji vymyslel a v čem spočívá?
Vznik spirální stabilizace páteře
Metoda zvaná spirální stabilizace páteře vznikla díky českému lékaři Richardu Smíškovi v roce 1979. Ten ji společně se svým týmem vyvíjel a neustále vylepšoval po dobu 30 let. Richard Smíšek je majitelem ochranné známky SM a SM systém. Při vývoji této patentované metody spolupracoval MUD.r Smíšek s pacienty, které trápil výhřez ploténky, trpěli skoliózou a také dalšími potížemi, které spouštějí bolest zad.
Cíl a princip metody
Cílem stabilizace a mobilizace páteře je ulevit od bolesti zad a funguje také jako prevence jejich vzniku. Princip je poměrně snadný, protože spočívá v procvičování dlouhých svalových řetězců ve tvarů spirál, jenž protahují páteř vzhůru a vyrovnávají ji do centrální osy. Praktikováním SPS dochází ke zlepšení postoje a zároveň vymizení bolesti. Při cvičení dochází k:
- uvolněné svalů
- odstranění svalové disbalance
- posílení svalového korzetu
- zvýšení rozsahu pohybu těla
Kde lze na metodu spirální stabilizace narazit?
Protože rodištěm této metody je Česká republika, respektive Československo, vyučuje se na Fakultě sportovních studií Masarykovy univerzity v Brně, ale aplikována je kromě Česka také v sousedním Německu, Polsku a Slovensku, dále pak v Itálii a Španělsku, Švédsku a Finsku a dokonce i v Anglii a Jižní Koreji. V Česku můžete podstoupit kurz pro lektory i pro pacienty.
Kdo SPS ocení?
Kdo všechno by měl metodu spirální stabilizace páteře vyzkoušet? Toto cvičení je vhodné pro:
- pacienty trpící skoliózou
- pacienty po operaci páteře
- vrcholové sportovce
SPS je vhodná jak pro děti, tak i dospělé. Dokonce se mohou cvičení zúčastnit i těhotné ženy. Pokud máte sedavé zaměstnání, chybí vám pohyb a jste dlouhodobě vystaveni jednostranné tělesné zátěži, zvažte účast na lekci spirální stabilizace páteře. Bude pro vás mít mnoho benefitů a uleví vám od bolesti zad.
Jak probíhá cvičení metody stabilizace a mobilizace páteře
Cvičení probíhá s pomocí elastického lana, které slouží k posílení svalového korzetu, zvyšuje vytrvalost a také koordinaci pohybů. Je možné podstoupit pobytovou léčbu, ambulantní léčbu či speciální kurz pro pacienty. Než přejde k samotnému praktikování metody, musí pacient podstoupit lékařské vyšetření a následně dojde k sestrojení rehabilitačního plánu.
Poté si jedinec postupně osvojuje cviky a techniky podle spirální stabilizace, které zahrnují použití elastického lana. Jakmile si osvojíte základní cviky a techniky, můžete docházet také na pravidelné skupinové lekce, kde se během 60 minut cvičí sestavy, které po úspěšném osvojení můžete trénovat i doma.
Na co si dát pozor
Cvičení se vždy věnujte pouze pod dozorem zkušeného lektora, lékaře či fyzioterapeuta a vyvarujte se používání pomůcek, které nejsou označeny ochrannou známkou SM či SM systém. Za případná poranění, která při manipulaci s těmito nepravými pomůckami vzniknou, nenese MUDr. Richard Smíšek žádnou odpovědnost. Mohou totiž být nejen neúčinné, ale také zdraví škodlivé.
Čím dříve se spirální stabilizací začnete, tím dříve zlepšíte držení svého těla, zvýšíte svůj rozsah pohybu a posílíte své svaly. Metodě se v rámci tréninku věnují také vrcholoví sportovci. Je vhodná skutečně pro každého – od dětského věku až do dospělosti. Věnujte pozornost svému zdraví a svým zádům a ulevte si od bolesti. Metoda spirální stabilizace páteře vám změní život.
Zdroj textu: www.spiralstabilization.com, www.sanomed.cz
Zdroj foto: ww.freepik.com
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.