Zdraví

Jak chutná ovoce zvané Buddhova ruka a proč jej konzumovat?

Netradiční exotické ovoce známé pod pojmem Buddhova ruka vás zaujme svým vzhledem a překvapí svou chutí. Proč byste ho čas od času měli zařadit do svého jídelníčku?

Původ

Ovoce známé jako Buddhova ruka pochází z Asie a jedná se o citrus. Plody rostou na keřích či menších stromech, které jsou zahaleny světle zelenými listy. Květy jsou bílo-fialové.

Vzhled

Na první pohled toto asijské ovoce skutečně připomíná Buddhovu ruku. Některé odrůdy připomínají dlaň s roztaženými prsty, jiné spíše sevřenou pěst. Barva slupky se u zralých plodů pohybuje do žluté po žlutooranžovou. Kromě názvu Buddhova ruka se můžete setkat také se jmény citrus medica a cedrát, v angličtině se jako alternativní název používá fingered citron. Plody dorůstají do délky přibližně 15 centimetrů.

Význam v náboženství

Název ovoce neodkazuje nejen k jeho tvaru, ale také k jeho náboženskému významu. Dokážete si představit lepší obětinu, než ovoce, které má tvar Buddhovy ruky? Přesně k tomuto účelu se používá v buddhistických chrámech. Tradičně se častěji k obětování využívají plody, které připomínají sevřenou pěst, neboť jsou více podobné rukám, jež se modlí. Také v Číně má Buddhova ruka velký význam a obyvatelé ji považují za symbol štěstí a dlouhověkosti. Pokud byste v Číně strávili Silvestr a několik následujících lednových dní, možná byste od někoho dostali jako novoroční dárek právě toto ovoce.

Chuť

Jak toto podivně vypadající ovoce vlastně chutná? Protože se jedná o citrus, není jeho chuť nijak překvapivá. Plody mají silné citrusové aroma a typickou citrusovou chuť. Ohromnou výhodou je, že žádná část plodu není hořká a můžete tak využít skutečně každou jeho část.

Využití

Kromě svého náboženského významu najde Buddhova ruka své využití také ve vaší domácnosti. Inspirujte se v Číně, Malajsii či Japonsku, kde se toto aromatické ovoce využívání k provonění skříní s oblečením i interiérů. Rovněž má své čestné místo v tradiční čínské medicíně a díky svému netradičnímu vzhledu se používá také jako dekorace. Dalším způsobem využití je samozřejmě konzumace. Jak Buddhovu ruku konzumat a při přípravě jakých pokrmů a nápojů ji využijete?

Buddhova ruka v kuchyni

Když se pustíte do krájení Buddhovy ruky, možná vás překvapí, že se nebude uvnitř nacházet žádná dužina ani šťáva.

  • Kůru z ovoce můžete zpracovat podobným způsobem jako tu citronovou a pomerančovou. Přidejte ji do pečení i vaření a dodejte tím pokrmů příjemnou citrusovou vůni a chuť.
  • Pokud vás omrzí popíjení obyčejné vody, přidejte do ní několik plátků Buddhovy ruky. Rázem dostane správný říz a opět vám zachutná.
  • Buddhova ruka chutná báječně i kandovaná. I v této podobě se dá přidat do dezertů, ale samozřejmě ji můžete konzumovat i samotnou.
  • Nemáte-li náladu pouštět se do náročného vaření, smažení či snad pečení, jednoduše Buddhovu ruku nakrájejte na plátky a pochutnejte si na ni s celou rodinou.

Přínosy pro vaše zdraví

O způsoby, jak se dá Buddhova ruka konzumovat, jsme se s vámi již podělili, nyní vám ještě sdělíme, proč po ní vůbec sáhnout. Jaké přínosy má toto exotické asijské ovoce pro vaše zdraví? Svým složením se velmi podobá citronům

  • Je plné vitamínu C.
  • Má bohatý obsah antioxidantů.
  • Ví se o něm, že podporuje trávení.

Kde seženete Buddhovu ruku?

Buddhovu ruku můžete koupit v nejednom zahradnictví. Její pěstování je totiž v České republice poměrně populární. Máte-li slunnou zahradu či skleník, neváhejte si pořídit sazenice či předpěstované rostliny a vrhněte se do pěstování.

Jak pěstovat pětiprsté ovoce v našich podmínkách?

Ideálním stanovištěm je místo s dostatečným přísunem slunečních paprsků. Přezimovat je můžete nechat v chladné místnosti domu a s příchodem léta je opět vrátit ven či do skleníku. Plodů se dočkáte po dvou až třech letech. Nejvhodnějším typem zálivky je dešťová voda, na to myslete zejména tehdy, kdy budete Buddhovu ruku pěstovat ve skleníku. Aby se stromku dobře dařilo, jednou za čtrnáct dní ho přihnojujte speciálním tekutým hnojivem. Na tradičních trzích s ovocem a zeleninou na čerstvé cedráty bohužel nenarazíte. Jestli ale pojedete na dovolenou do Asie, neváhejte Buddhovu ruku ochutnat.

Až se vám naskytne možnost ochutnat netradiční citrus připomínající Buddhovu ruku, rozhodně se tomu nebraňte. Svou chutí skutečně připomíná citron a můžete si ho přidat jak do nápoje, tak i do některých pokrmů, případně ho sníst na posezení syrový. V české republice narazíte alespoň na kandovanou variantu, která je lahodná a vysoce návyková.

Zdroj textu: www.thespruceeats.com, cs.wikipedia.org

Zdroj foto: www.pixabay.com

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button