Zdraví

Impetigo v dětských kolektivech a jak na něj

Impetigo je vysoce nakažlivé kožní onemocnění, které je způsobeno bakteriemi. Je velmi časté u kojenců a malých dětí, ale čas od času se vyskytuje i u dospělých jedinců. Postihuje kůži, kde se začnou dělat červené boláky, zejména na obličeji, krku a rukou.

Výsev vyrážky svědí, mohou se objevit i váčky naplněné tekutinou, výjimkou nejsou ani místa, kde má dítě plínu. Mírné projevy impetiga nejsou na léčbu náročné, ale je potřeba, aby dítě viděl lékař a určil diagnózu. Na druhou stranu jsou i vážnější případy, kde se léčbě antibiotiky nevyhnete. Impetigo mizí cca po dvou až třech týdnech.

impetigoImpetigo je vyvoláno bakteriální infekcí, kterou způsobuje Streptococcus pyogenes nebo Staphylococcus aureus. K šíření infekce dochází různě. Rozhodně by jedinec neměl přicházet do kontaktu s kůží nemocného. Nemusí však k nákaze dojít jen přes kůži, ale i přes kontaminované předměty, např. hračky a ručníky. V úvahu také připadá kousnutí od zvířete, kdy dochází k porušení povrchu kůže.

Rizikové faktory

Jak již bylo zmíněno, impetigo je častější u dětí a kojenců, než u dospělých. Odborníci tvrdí, že je vysoké riziko u dětí ve věku od 2 do 6 let. V přeplněných prostorech školek a škol se bakterie šíří snadněji. Ohniskem nákazy může být i špatná hygiena nebo počasí. S těmito vlivy přichází zhoršení stavu pokožky. Když je pokožka podrážděná, ke kůži mohou bakterie dostupněji proniknout. Dermatitida je tedy rizikem ke vzniku impetiga.

Příznaky

Červené boláčky vyskytující se na kůži mohou být nepříjemné, protože se plní a vytvářejí na kůži žluté krusty.

impetigo

Nemusíme připomínat, že puchýřky svědí. Někdy se také těmto projevům nevyhneme říci léze (bohužel kolikrát i se symptomy oteklých lymfatických uzlin). Impetigo se tak projevy mohou lišit od člověka k člověku. Záleží na typu bakteriální infekce a stavu pokožky.

Druhy impetiga

Bulózní impetigo

Častěji se vyskytuje u dětí mladších 2 let, na pažích, trupu a nohou se tvoří vřídky. Zpočátku se tekutina nachází ve váčku, který se zakalí. Vyrážka má tendenci trvat déle, než je pro impetigo typické.

Nonbullous impetigo

Také známo jako impetigová contagiosa – vysoce nakažlivé a nejběžnější onemocnění u dětí. Tyto defekty mají sklony se objevovat prvně kolem úst a nosu. Vyrážka svědí, ale nebolí. Bolest je většinou až při otoku lymfatických uzlin.

Ecythma

Je považováno za nejzávažnější onemocnění a formu impetiga. Vyrážka může být i bolestivá a končí dost často jizvy, i když se kůže uzdraví. Navíc jsou dost oteklé i mízní uzliny.

Jak ošetřit pokožku s impetigem

Pokožku u impetiga ošetřujeme antibakteriálním mýdlem a ten, kdo dítě myje, měl by se zdržet dotyků přes puchýřky. Pokud se infekce projeví v ústech nebo se šíří i dále po těle je potřeba zvolit druh péče v závislosti na druhu bakterie způsobující tuto infekci.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Štítky

Filoména Božetěchová

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button