Zdraví

I věk ovlivňuje složení našeho jídelníčku

Se zvyšujícím se věkem dochází ke změnám nutričních potřeb, zpomaluje se metabolismus i úroveň aktivního pohybu a tím i složení našeho jídelníčku. Zdraví v různých fázích života ovlivňuje různá strava. V jednotlivých fázích našeho života jsou pro lidské tělo prospěšné jiné druhy potravin. Víte, které to jsou a proč?

20+ chytré svačinky a dostatečný pitný režim

Mladá generace žije v rychlém tempu. Nejprve studium, pak nástup do zaměstnání a budování kariéry, do toho setkávání s přáteli. Chybí dostatek času na kvalitní stravu, která je v tomto období velmi důležitá. Také příjem tekutin nebývá vždy dostatečný. Je potřeba mít neustále po ruce lahev s vodou nebo přírodní šťávy či bylinné čaje. Pokud se chceme vyhnout prázdným kalorií, ideální volbou jsou chytré svačinky, doma připravené drobné pokrmy, které obsahují dostatek tělu prospěšných živin.

  • Bílkoviny zasytí a tělu dodají potřební stavební materiál pro svaly.
  • Vápník podpoří zdravý růst kostní tkáně. Obsahují jej mléčné produkty nebo výrobky z tofu.
  • Vitamíny a minerály podpoří obranyschopnost těla a jsou šikovnými pomocníky při jeho regeneraci.

30+ zaměřeno na kalorie a bílkoviny

Toto období s sebou přináší první příznaky nezdravého životního stylu. Patří mezi ně cukrovka nebo vysoký krevní tlak či cholesterol. Kromě toho se už tělo neumí tak rychle vypořádat se stravou a začínají se objevovat první obtíže s nadváhou. Metabolismus se totiž začíná zpomalovat a ubývá svalová hmota. Z jídelníčku by pomalu mělo zmizet bílé pečivo, které obsahuje velké množství rafinovaného cukru. Zdravější alternativou je pak pečivo z celozrnných druhů mouky. Pro plnohodnotnou stravu nejsou vhodné produkty zpracované průmyslově. Ideální je nahradit je potravinami čerstvými.

  • Dostatečný přísun kyseliny listové, která je nezbytná v období těhotenství. To si většinou ženy plánují právě v tomto věku.
  • Také je potřeba dodávat tělu kvalitní bílkoviny. Pomalu ubývá svalová hmota.
  • Fytonutrienty tělu poskytnou antioxidanty. Ty pomáhají v boji proti předčasnému stárnutí a chrání srdce. Nacházejí se ve stravě rostlinného původu.

40+ ochrana srdce, dostatek vitamínů a antioxidantů

S přibývajícím věkem se zvyšují také hodnoty krevního tlaku a cholesterolu. Je tedy potřeba do jídelníčku zařadit potraviny s pozitivním vlivem na srdce. Mezi takové se řadí ovoce a zelenina (především listová nebo rajčata). Nevhodná nejsou tučná jídla nebo pokrmy zpracované průmyslovou cestou.

  • Vitamín D podporuje lepší vstřebávání vápníku a imunitní systém. Dodá potřebnou energii a pomáhá v boji proti rakovině (především prsou a tlustého střeva).
  • Antioxidanty (vitamíny A, C, E) pomáhají chránit buňky proti poškození způsobující procesy stárnutí. Doplnit je lze z papriky, citrusových a lesních plodů, batátů nebo různých druhů ořechů.
  • Ženy v tomto věku se blíží k menopauze, objevuje se úbytek vápníku a estrogenu.

50+ vláknina omega-3 mastné kyseliny

V tomto období se začíná zvyšovat riziko vzniku srdečních chorob. Vláknina pomáhá udržovat správnou hladinu cholesterolu v krvi, díky čemuž podporuje správné fungování srdce. Kromě toho potraviny s dostatečným obsahem vlákniny dokonale zasytí po delší čas, čímž regulují naši tělesnou hmotnost.

  • Omega-3 mastné kyseliny jsou obsažené v tučných rybách. Mezi další zdroje patří ořechy, především ty vlašské, a lněná semínka. Pomáhají regulovat hladinu cholesterolu v krvi.

60+ vitamíny, minerály probiotika

S přibývajícím věkem dochází také ke změně střevní mikroflóry. Začínají chybět zdraví bakterie a střeva již neabsorbují živiny tak dobře, jako v mladším věku. Vyšší výskyt bakterií podpoří potraviny s obsahem živých kultur. Mohou to být jogurty, kysané zelí nebo další druhy fermentovaných potravin.

Pokud je to nutné, lze do jídelníčku zařadit také různé druhy výživných koktejlů. Potraviny by měly být nejen rozmanité, ale také výživově bohaté.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Back to top button