Zdraví

HPV – Lidský papilomavirus – víte, o co jde?

Tento virus se přenáší pohlavním stykem a má vliv na oboje pohlaví. Podle odborníků má HPV – Lidský papilomavirus na svědomí rakovinu děložního čípku, rakovinu penisu i rakovinu úst a konečníku.

HPV – Lidský papilomavirus spadá do skupiny virů, které mají vliv na lidskou kůži. Spadají sem například i bradavice na rukou a nohou. Ne však všechny typy HPV vás bezprostředně ohrožují na životě.

V rámci intimní problematiky existuje až čtyřicet druhů HPV, které mají vliv na genitálie, přičemž až osmdesát procent žen a mužů se za život infikuje alespoň jedním typem genitálního papilomaviru. Ten může mít dále na svědomí rakovinu a nezhoubné nádory.

Pouhé banální genitální bradavice mohou způsobit benigní změny v děložním hrdle ženy. HPV – Lidský papilomavirus se šíří po kůži, a to přímým stykem s druhou kůží. Právě proto je nebezpečný už pouhý lidský kontakt – bez nutnosti pohlavního styku. Onemocnění je o to nebezpečnější, že nevykazuje žádné příznaky.

Člověk může být najednou nositelem až několika typů HPV. Lékaři jsou dokonce toho přesvědčení, že tento virus postihuje zejména osoby, které se svým pohlavním životem teprve začínají.

HPV – Lidský papilomavirus – co je tedy třeba o něm znát?

 1. Přenáší se třením kůže o kůži partnera.
 2. Pohlavní styk není pro přenos HPV nutný.
 3. Symptomy nejsou znatelné – existuje tak přímá hrozba přenášení nemoci dále.
 4. Většina typů HPV nás přímo neohrožuje na životě, ale měli byste znát riziko onemocnění rakovinou děložního čípku.
 5. Ženy, které jsou infikovány HPV, mají v následujících deseti až dvaceti let vyšší riziko vzniku karcinomu děložního čípku.
 6. Ženy nad třicet let by měly docházet na stěry, které pohlídají případnou abnormální tvorbu buněk.
 7. Infekce u žen nad třicet let je méně pravděpodobná, lékařské prohlídky jsou však stále nezbytné.
 8. Rakovině děložního čípku zabráníte pouze tehdy, pokud je diagnostikována v raném stádiu.
 9. Kondomy vás neochrání – účinné jsou jen v rámci penetrace.
 10. HPV typ 16 je spojen s rakovinou hlavy a krku.
 11. Třicet procent orálních karcinomů je příbuzno s HPV.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button