Dostatečný příjem živin je důležitý pro správné fungování našeho organismu. Jedním z nejdůležitějších prvků je hořčík, na který se často zapomíná, přitom plní v těle mnoho různých důležitých funkcí.
Přibližně 80 % populace trpí nedostatkem tohoto prvku, aniž by si to uvědomovali. A problém také je, že většina hořčíku je uložena v kostech, nikoli v krvi, takže nedostatek nemůže být detekován normálním krevním testem.
Význam hořčíku v naší stravě
Podle vědeckého výzkumu existuje v těle téměř 3 755 „vazebných míst,“ což znamená, že naše tělo se spoléhá na optimální úroveň tohoto prvku více, než bychom si kdy mysleli.
Hořčík má v těle mnoho funkcí, například kontroluje hladinu cukru v krvi, nervové funkce, reguluje krevní tlak, metabolismus, má na starosti syntézu bílkovin a uvolňování neurotransmitterů, které přenáší signály mezi neurony a ostatními buňkami v těle. Z tohoto důvodu je udržení optimální hladiny hořčíku, především prostřednictvím naší stravy, nesmírně důležité.
Nejlepší potraviny z hlediska obsahu hořčíku
Nedostatek hořčíku může být způsoben řadou faktorů a životního stylu. Patří mezi ně braní antibiotik, nadbytek alkoholu, přebytek cukru ve stravě, nezdravá strava a případné problémy s trávením. Ale pokud máte pocit, že nic z výše uvedeného na vás neplatí a přesto máte podezření na nedostatek hořčíku, pak se snažte změnit své stravovací návyky a zařaďte do svého jídelníčku více z níže uvedených potravin. Denní doporučená dávka hořčíku je minimálně 375 mg za den.
Avokádo
Avokádo je plné hořčíku a má také vysoký obsah zdravých tuků, mononenasycených, které pomáhají snižovat špatný cholesterol.
1 průměrné avokádo: 58 mg hořčíku
Banány
Banány jsou významným zdrojem draslíku stejně jako hořčíku. Přidejte banán do své každodenní snídaně či svačiny a významně svůj příjem tohoto prvku zvýšíte.
1 střední banán: 32 mg hořčíku
Makrela
Makrela je tučná ryby, která obsahuje omega-3 mastné kyseliny spolu s bílkovinami a vitaminy B. Má také poměrně vysoký obsah hořčíku, takže nákup čerstvých filet vám pomůže ke zdraví v mnoha ohledech.
85 g: 82 mg hořčíku
Tmavá listová zelenina
Vyzkoušejte například kapustu či kadeřávek. Nicméně, špenát je obzvláště dobrý , protože obsahuje nepřeberné množství vitaminů a minerálních látek, včetně vitaminu K, kyseliny listové, vitaminu E, C, B6, železa, bílkovin a vápníku.
180 g vařeného špenátu: 157 mg hořčíku
Ořechy a semena
Ořechy a semena jsou jedním z nejjednodušších způsobů, jak doplnit hořčík a další potřebné látky. Buďte si však vědomi toho, že více než 1 hrst denně se nedoporučuje kvůli vysokému obsahu tuku. Dýňová semínka jsou jedním z nejlepších zdrojů hořčíku, ale také mandle, para ořechy, kešu i piniové oříšky.
Dýňová semínka (28g): 150 mg hořčíku
Obilniny
Obilniny jsou známé pro svůj vysoký obsah vlákniny, ale také obsahují minerály, jako je například železo, selen a samozřejmě hořčík. Hnědá i divoká rýže, quinoa, proso i pohanka.
195 g vařené hnědé rýže: 86 mg hořčíku
Hořká čokoláda
Každý milovník čokolády se může radovat, neboť hořká čokoláda je dobrým zdrojem hořčíku, ale pamatuje- všeho s mírou!
1 čtvereček hořké čokolády (25 g): 95 mg hořčíku
Jogurt
Do jogurtu přidejte banány a nastrouhejte trochu hořké čokolády a máte dobrou snídani či dezert, která vás nejen zasytí, ale dodá vám i dostatek hořčíku.
245 g jogurtu: 47 mg hořčíku
Sušené ovoce
Sušené ovoce, zejména fíky, mohou obsahovat poměrně vysoké množství hořčíku. Stejně jako ořechy či semínka je můžete svačit během dne. Sušené švestky, meruňky, datle i rozinky jsou také dobré.
75 g sušených fíků: 51 mg hořčíku
Fazole a čočka
Fazole i čočky jsou dobrý všestranný zdroj vitaminů i minerálů. Většinou obsahují vysoké množství vlákniny, železa, bílkovin, vitaminu B1, zinku a draslíku. Obzvláště vysoký obsah hořčíku mají sojové boby.
172 g vařených sójových bobů: 148 mg hořčíku
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.