NezařazenéPřírodní léčbaZdraví

Goji je ideální pro ty, kteří celý den sedí u počítače

Historie tohoto super jídla sahá až do starověku, protože se již více než 2 000 let používá v tradiční čínské medicíně. Goji bobule rostou na keři a původem pochází z Asie. Tyto jasně oranžovo-červené plody jsou sladké s trochu nakyslou příchutí a můžete je konzumovat syrové, vařené i sušené. Kromě toho, že dobře chutnají, jsou tyto plody také plné vitaminů, minerálů, vlákniny a antioxidantů, takže vám pomohou bojovat proti různým nemocem, držet svou hmotnost na uzdě a zlepšovat trávení.

Nízký obsah kalorií a vysoký obsah živin

Plody Goji mají nízký glykemický index, což znamená, že nezpůsobují rychlý nárůst cukru v krvi. Navíc jsou výborným zdrojem vitaminů a esenciálních aminokyselin.

100 g sušených plodů goji obsahuje:

  • Vitamin A – 26822 IU
  • Vitamin C – 48.4mg (81 % DDD)
  • Vápník – 190 mg (19 % DDD)
  • Železo – 608 mg (85 % DDD)
  • Vláknina – 13 g (5 2% DDD)
  • Protein – 14,3 g

Goji jsou dobré pro zdravé oči

Goji obsahují zeaxantin, tedy antioxidant, který může podpořit zdraví vašich očí. Podle studie provedené ve Švýcarsku vede denní konzumace těchto bobulí po dobu 90 dnů k menšímu výskytu žlutých ložisek pod sítnicí, která mohou vést ke svalové degeneraci v oku.

Goji jsou dobré pro prevenci rakoviny

Tento fakt vyplývá ze studie, která byla zveřejněna v Life Sciences, kde vědci zjistili, že extrakt z goji může zastavit šíření rakovinných buněk.

Mohou zlepšit vaše celkové zdraví

Studie provedená v Phoenixu, v USA se zabývala účinky konzumace šťávy z Goji, a vědci zde dospěli k závěru, že 14denní kúra vede ke zlepšení všeobecného zdraví, k lepšímu výkonu a gastrointestinálním funkcím.

Jsou vhodné pro lidi s cukrovkou

Vzhledem k nízkému glykemickému indexu je toto ovoce ideální pro lidi s diabetem. Existuje několik studií, které prokázaly, že bobule kustovnice čínské jsou prospěšné pro snižování cukru v krvi.

Jsou dobré pro vaši pokožku

Goji je bohatá na antioxidanty, a chrání tak kůži před poškozením. Studie na zvířatech prováděné na University of Sydney ukázaly, že pití šťávy z goji chrání pokožku před UV zářením.

Zvyšují plodnost

Zvýšením hladiny testosteronu u mužů pomáhají bobule goji tvořit sperma lepší kvality a zlepšovat sexuální schopnosti, jak ukazuje studie na myších na vysoké škole veřejného zdraví v Číně.

Pomáhají při hubnutí

Toto ovoce má sladkou chuť, ale zároveň vysoký podíl vlákniny a nízký obsah kalorií; tedy pokud nahradíte jiné sušené ovoce za Goji, může vám pomoci zhubnout. Studie prokázala, že přidáním goji do své stravy můžete zlepšit proces úbytku na váze.

Má konzumace goji nějaké vedlejší účinky?

Je vždy dobré se poradit s lékařem, než začleníte něco nového do své stravy, a to zejména pokud užíváte léky. Nicméně goji obecně nejsou považovány za nebezpečné, ale měli byste být opatrní, pokud máte nízkou hladinu cukru v krvi, pokud používáte léky na ředění krve, pokud máte problémy s krevním tlakem a pokud jste těhotná.

Sušené, nebo čerstvé?

Bez ohledu na to, v jaké formě si goji kupujete, nejdůležitější je nákup od důvěryhodného zdroje. Čerstvé i sušené goji jsou zdravé, avšak sušené obsahují jen velmi malé množství vody a stejné množství zdravých živin, a proto jsou zdravější variantou ve srovnání s čerstvými.

Jaké množství konzumovat?

Jaké množsví goji byste měli konzumovat, závisí na mnoha faktorech, jako je například věk a zdravotní stav člověka. Pokud máte určité zdravotní problémy, vždy se předem poraďte s lékařem. Pro zdravé lidi se doporučená denní dávka pohybuje okolo 150 g čerstvého a 10 až 30 gramů sušeného goji.

 

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button