Zdraví

Fytosteroly podporují nižší hladinu cholesterolu. Zařadit je do jídelníčku není nic složitého

Ani si to možná neuvědomuje, ale naše tělo je dokonale propojeno s přírodou. Kromě jiného potřebuje mikroživiny, které pocházejí pouze z rostlinných zdrojů. Mezi takové patří i fytosteroly.

Co jsou fytosteroly?

Jedná se o sloučeniny, které se nacházejí v membránách buněk celé řady rostlin. Mají obdobnou strukturu jako cholesterol, ale naše tělo si je neumí samo vyrobit. Musíme mu je tedy dodat ve stravě. V současné době bylo identifikováno více než 200 různých druhů fytosterolů a jim příbuzných sloučenin. Mohou pomáhat snížit hladinu škodlivého cholesterolu a jsou zkoumány i z hlediska účinků antioxidačních, protinádorových, protizánětlivých a antisklerotických.

Potraviny s vyšším obsahem fyteosterolů

V některých dobře dostupných potravinách rostlinného původu se nachází vyšší obsah fytosterolů.

Ořechy

Tvoří nedílnou součást středomořského způsobu stravování. Jsou zdravé pro srdce i mozek a jejich pravidelná konzumace bývá spojována s nižším rizikem srdečních chorob. Samozřejmostí je konzumace ořechů v přirozené formě, nikoli pražených a solených. Velké množství těchto užitečných sloučenin obsahují pistácie a ořechy piniové.

Zelenina

Kromě toho, že nám zelenina nabízí vlákninu, vitamíny a minerály, také obsahu fytosteroly. Velké množství obsahují artyčoky, květák nebo zelí.

Ovoce

Také ovoce nabízí fytosteroly. Nejvíce se jich nachází v olivách a pomerančích.

Luštěniny

Kromě fytosterolů a vlákniny nabízejí luštěniny našemu tělu také saponiny. Mezi nejvíce využívané druhy luštěnin patří hrách, fazole a čočka.

Obiloviny

Tvoří základ různých způsobů stravování po celém světě. Otruby, vločky, obilní zrna a dokonce i těstoviny a pečivo vyrobené z mouky nabízejí fytosteroly. Ve zpracovaných potravinách však jejich obsah klesá.

Oleje

Některé oleje si zachovávají obsah sterolů i v případě, že jsou zahřívány. Patří mezi ně olej sojový. Největší obsah fytosterolů nalezneme v panenském olivovém oleji a v oleji slunečnicovém.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Back to top button