NezařazenéZdraví

Extrémní životní prostředí potřebujeme, abychom zůstali zdraví

Viděli jste film Divočina? Hlavní hrdinka musí přebrodit ledovou řeku, putovat po horách bez bot, spát ve volné přírodě bez ochrany. Je opravdu těžké si představit, jaký by bylo život, kdybychom museli žít v takovýchto extrémních podmínkách. Žijeme v moderní společnosti a jen zřídka kdy čelíme přírodním podmínkám. V létě zapínáme klimatizaci a v zimě topení.

Myslíme si, jaké máme štěstí, ale americký novinář a antropolog Scott Carney to vidí jinak. Ve své poslední knize Co tě nezabije, říká: „Ledová voda a extrémní životní podmínky obnovují naši ztracenou evolučnísílu.“ Carney se domnívá, že na rozdíl od cvičení a diet je základním pilířem zdravého žití vystavení extrémně vysokým či nízkým teplotám.

Pokud má Careny pravdu, potom lidské tělo občas potřebuje „problémy,“ aby si udrželo optimální stav. Jen náš moderní sedavý způsob života vytváří iluzi, že nemůžeme vydržet drsné podmínky uvedené třeba ve výše zmiňovaném filmu.

Careny ve své knize píše: „Vzhledem k tomu, že lidé v současnosti nemají žádné výzvy k překonání hranic či hrozby, před kterými by prchali, jsou přeplnění, přehřátí a nedostatečně stimulovaní.“

Moderní styl života je jed obalený cukrem

Prudký nárůst zdravotních problémů, jako jsou srdeční choroby, cukrovka a deprese ukázal, že pohodlný životní styl, jaký žijeme, není pro naše tělo vhodný. Degeneraci spouští uměle zpracované potraviny. Jsme přecitlivělí.

To je důvod, proč Carney zastává názor, že bychom měli své tělo čas od času vystavit extrémním podmínkám. Pracoval s Wimem Hofem, Holanďanem s přezdívkou „Iceman,“ který provedl experiment, zda vystavení extrémně chladnému prostředí může přispět k jeho lepší kondici a tělesnému zdraví.

Ačkoli v současné době neexistují žádné konkrétní vědecké důkazy o účinnosti léčby, Carney od Hofových studentů zjistil, že krátkodobé odolávání extrémům počasí pomáhá zmírnit příznaky Parkinsonovy a Crohnovy choroby.

 

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button