Zdraví

Eukalyptový olej není vhodný pouze pro napařování. Nabízí i další možnosti využití

Eukalyptový olej se vyrábí z listů vysokého stromu eukalyptovníku, kterého existuje hned několik různých druhů. Jeho domovinou jsou oblasti Austrálie. Olej lze získat ze suchých i čerstvých listů pomocí parní destilace, extrakce nebo lisováním.

Skladba oleje

Nalezneme v něm silice. Jedná se o směsi přírodních látek. Ty propůjčují oleji jeho výraznou vůni. V oleji se nachází eukalyptol, geraniol, kafr, třísloviny, flavonoidy a další složky bioaktivního charakteru.

Vlastnosti, účinky a využití oleje

Nejčastější oblastí využívání oleje je aromaterapie. Mezi vítané vlastnosti oleje patří antibakteriální, antivirové a protiplísňové účinky. Olej se dá využít při výrobě mastí, obkladů, tinktur nebo kloktadel. Také je vhodným pomocníkem při napařování. Velmi často se používá pří nachlazení, rýmě nebo zánětech dýchacích cest. Často se s ním můžeme setkat v kombinaci s dalšími oleji. Patří mezi ně levandulový nebo borovicový olej.

masáž

Mezi nejvýznamnější účinky jsou vnímány antivirové, antibakteriální, analgetické a dezinfekční vlastnosti. Pomáhá ředit hleny a podporuje lepší dýchání. Nachází uplatnění při nachlazení a rýmě. Je šikovným pomocníkem v případě infekcí dýchacích cest, zánětech nosních dutin, zánětech průdušek. Jako kloktadlo jej můžete využít v případě zánětů dásní nebo při bolesti v krku. Lze jej použít jako součást masážního přípravku při výskytu bolesti svalů nebo v případě revmatismu. Pokud jej nakapete do aromalampy, pomůže při odstraňování psychické únavy. Několik kapek můžete přidat do prádla, bude nádherně vonět a eukalyptový olej jej zbaví škodlivých bakterií.

POZOR olej není vhodný pro těhotné a kojící ženy ani pro děti do tří let. Použít jej lze pouze jako přísadu do aromalampy.

Eukalyptový olej pro domácí mazlíčky

Máte-li doma nějakého toho čtyřnožce, můžete eukalyptový olej použít i pro něj. Je účinným pomocníkem v boji proti blechám. Postačí nakapat několik málo kapek do šamponu. Také vám pomůže při úklidu podlahy. Nakapejte 10-15 kapek pleje do kýble s vodou.

Zdroj náhledových obrázků: Pixabay

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button