Vodní meloun je oblíbená letní pochoutka, neboť je osvěžující a lahodný. Nejenže toto chutné ovoce skvěle zahání žízeň, ale také blahodárně působí na naše zdraví. Zde jsou top důvody, proč byste si měli právě toto ovoce zamilovat.

Dobrý zdroj antioxidantů

Lahodný a zdravý meloun je bohatý na antioxidanty, jako je vitamin A a vitamin C. Pravidelná konzumace tohoto ovoce snižuje riziko srdečních potíží i rakoviny.

Zbavte se tělesného tuku

Meloun má nízký obsah kalorií a žádný tuk ani cholesterol. Díky tomu je ideální při hubnoucích dietách. Obsahuje sloučeninu zvanou citrulin, který metabolizuje do esenciální aminokyseliny nazvané arginin; ta pomáhá snížit rychlost ukládání tuku a zlepšuje kardiovaskulární funkce.

Dostatečná hydratace

Meloun obsahuje více než 90 % vody a jeho konzumace vám tak pomáhá k doplnění tekutin a obnově elektrolytů. Kromě vody obsahuje meloun také důležité prvky – vápník, hořčík, draslík a sodík, které udržují tělo hydratované.

Je bohatý na lykopen

Lykopen je sloučenina, která se nachází ve většině druhů červeného ovoce a zeleniny, jako jsou rajčata, guava, grapefruity apod. Lykopen má silné antioxidační vlastnosti a může také pomoci při prevenci kardiovaskulárních onemocnění, šedého zákalu a rakoviny.

Čistí lymfatický systém

Meloun je skvělý prostředek k očistě lymfatického systému. Zjednodušeně řečeno je lymfatický systém našeho těla kanalizací pro mobilní odpady a toxiny. Pravidelná očista lymfatického systému odplavuje toxiny z těla a přímo ovlivňuje vzhled vaší pokožky, která je poté zářící a jasná.

Ulevuje od bolesti svalů

Pokud pravidelně posilujete, pravděpodobně vás také často bolí svaly. Meloun vám s tímto problémem může pomoci, neboť zlepšuje schopnost těla transportovat kyslík do pracujících svalů a snižuje pravděpodobnost, že vás později budou bolet. Často proto sportovci pijí právě melounovou šťávu jako sportovní nápoj.

Čtěte:  Video: Holčička celou noc plakala s vážnými bolestmi hlavy, co jí pomohlo?

Dobrý pro oči

Meloun je vynikajícím zdrojem beta-karotenu, který se v těle převádí na vitamin A, který pomáhá k dobrému zdraví očí. Meloun má rovněž vitamin C, lutein a zeaxantin, které jsou pro vaše oči taktéž prospěšné a brání před různými druhy očních infekcí.

Zdravé ledviny

Meloun pomáhá odplavovat tělu škodlivé toxiny, čistí játra, stimuluje funkci ledvin a snižuje hladinu kyseliny močové v krvi. Pravidelná konzumace melounu či melounové šťávy také může zmírňovat otok a zánět ledvin a do jisté míry snížit riziko ledvinových kamenů. Pokud již ledvinovými kameny trpíte, meloun vám pomůže se jich rychleji zbavit.

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ