Zdraví

Dodejte tělu potřebné antioxidanty. Pomohou vám barvy

Informace o nich se neustále někde objevují. Co to však antioxidanty jsou a kde je nalezneme? Mají za úkol chránit buňky našeho těla proti negativním vlivům okolí, podporují imunitu a pomáhají v boji proti rakovině. Naše tělo si neumí dostatek antioxidantů vyrobit, proto mu je musíme dodávat v potravě.

Červená barva – karotenoidy a lykopen

Červené druhy ovoce obsahují hned několik různých antioxidantů. Patří mezi ně lykopeny. Ty nalezneme v rajčatech, malinách, jahodách, červených paprikách, melounu nebo v třešních. Lykopen je jedním z provitamínů vitamínu A.

Oranžová barva – betakaroten

Betakaroten potřebuje naše tělo pro zpracování vitamínu A. Má blahodárný vliv na imunitu, zrak a ochraňuje pokožku proti škodlivému UV záření. Pro tento antioxidant bychom měli do jídelníčku zařadit mrkev, dýni, batáty, pomeranče nebo meruňky.

Žlutá barva – vitamín C, lutein

Lutein potřebujeme pro zdravý zrak. Vitamín C podpoří imunitu a vitalitu. Oba antioxidanty mají velkou sílu a bojují proti únavě a oxidačnímu stresu. Nalezneme je ve žlutých paprikách, citronech, bramborách nebo v kukuřici.

Zelená barva – chlorofyl

Tento antioxidant pomáhá chránit buňky proti předčasnému stárnutí, má blahodárný vliv na krevní tlak a imunitu. Do jídelníčku zařadíme zelené listové saláty, brokolici, zelený a matcha čaj nebo bylinky.

ovoce

Fialová barva – polyfenoly

Mezi silné antioxidanty této barvy patří resveratrol, který nalezneme v červených hroznech a v červeném vínu. Dále jej obsahují borůvky, černý rybíz, lilek, švestky nebo arónie. Větší množství polyfenolů nalezneme ve slupce ovocných plodů.

Červenohnědá barva – flavonoidy

Ty nalezneme v kávě, arónii nebo v kvalitních druzích čokolády. Pomáhají deaktivovat škodlivé volné radikály, které se objevují v našem těle.

Zdroj náhledových obrázků: Pixabay

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button