Často slýcháme, že bychom ve stravě měli omezit vyšší příjem tuků, které mohou za celou řadu zdravotních obtíží. Jedná se především o potíže se srdcem, ucpávání cév, diabetes nebo o obezitu. Ne všechny tuky jsou pro naše tělo škodlivé. Některé mohou být dokonce i přínosem. Dobré tuky jsou pro naše zdraví nezbytné. Tuk je jedním z důležitých zdrojů energie. Kromě toho se v něm rozpouštějí některé druhy vitamínů a minerálů. Většina potravin obsahující tuky, nemá pouze jeden druh, ale kombinaci několika různých tuků. Obsahují, kromě jiného, mastné kyseliny – nasycené a nenasycené. Které jsou pro naše tělo přínosem a kterým bychom se měli vyhýbat?
Nenasycené mastné kyseliny
Tyto jsou, z hlediska výživy, hodnoceny pozitivně. Dělí se na mononenasycené a polynenasycené.
Pomáhají udržovat rovnováhu cholesterolu v krvi.
- Mononenasycené tuky
Ve většině případů se nacházejí v olejích rostlinného původu – olivový, slunečnicový, řepkový, sójový nebo sezamový. Dále je nalezneme v avokádu, mandlích, kešu nebo pekanových ořeších.
- Polynenasycené tuky
Jedná se o omega-3 a omega-6 tuky. Obsahují je ryby (losos, makrela, tuňák), ořechy, tahini, semínka (lněné, chia), ořechy (piniové, vlašské, para).
Omega-6 výrazným způsobem pomáhají snižovat hladinu škodlivého cholesterolu v krvi a mají protizánětlivé účinky. Omega-3 pozitivně působí na kardiovaskulární soustavu, snižují riziko vzniku kardiovaskulárních chorob a mají protizánětlivé účinky.
Nasycené mastné kyseliny
Vysoký příjem těchto kyselin zvyšuje riziko celé řady zdravotních obtíží. Patří mezi ně vysoká hladina škodlivého cholesterolu, obtíže kardiovaskulárního charakteru nebo obezita. Nasycené tuky bychom měli v jídelníčku omezit na minimum. Nacházejí se především v potravinách živočišného původu – uzeniny, sádlo, tučné mléčné produkty, tučné druhy masa.
Trans-tuky
Zvyšují riziko vzniku srdečních chorob, mají za následek vysokou hladinu špatného cholesterolu. Malé množství přirozených trans-tuků nalezneme v mase. Ve velkém se vyskytují v potravinách zpracovávaných průmyslově nebo v produktech rychlého občerstvení. Jejich vysoký příjem v potravě podporuje vznik různých druhů zánětů, zvyšuje riziko vzniku srdečních chorob, obezity a diabetu.
Zdroj náhledových obrázků: Pixabay
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.