Jedná se o smil italský, který se řadí mezi dekorativní rostlinky. Tento stálezelený polokeř, který odolává i silnému mrazu, dorůstá výšky asi šedesáti centimetrů a před květem se velice podobá levanduli nebo rozmarýnu. Někdy se také můžeme setkat s dalšími lidovými pojmy – kari nebo maggi a to díky vůni, kterou vydávají jemně rozemnuté drobné lístky. Jeho výrazné, žluté květy tvoří často součást suchých květinových vazeb.
Obsah účinných látek a používání
V rostlině se nacházejí flavonoidy, hořčiny, třísloviny, organické kyseliny, fytosteroly, glykosidy a silice (především geraniol, eugenol a pineny).
Lidové léčitelství využívá tuto bylinku především pro její antibakteriální, protizánětlivé a antialergické vlastnosti.
V případě dýchacích obtíží s horními cestami dýchacími jej lze inhalovat. Bylinná koupel může pomoci v boji proti únavě a nespavosti a podpoří lepší náladu.
Snítky a květy můžeme využít pro přípravu bylinného čaje, jako součást aromatické masáže nebo pro přípravu aromaterapeutického oleje určeného proti únavě, stresu a nespavosti. Květy nabízejí regenerační účinky, které se využívají i ke kosmetickým účelům.
- Esenciální olej
Esenciální olej je obsažen v každé zelené části rostliny. Pro jeho aplikaci na pokožku je potřeba jej smíchat s olejem nosným (kokosový, jojobový, mandlový). Může být pomocníkem při hojení ran nebo v boji proti kožním infekcím. Jeho vlastnosti jsou blízké oleji z římského heřmánku nebo řebříčku. Jeho používání je vhodné konzultovat s lékařem.
- Smil v kuchyni
Je vhodný pro dochucení středomořské stravy nebo kuchyně orientálního stylu – pečené nebo grilované druhy masa a zeleniny, masové paštiky, zeleninové saláty. Můžeme jím dochutit zálivky nebo majonézy, lze jej naložit do olivového oleje nebo octa. Vzhledem k tomu, že má výraznou chuť, musíme jej používat velmi opatrně a hlavně v malém množství.
- Další použití
Jestliže bojujeme se šatními moly, vložíme usušený smil do plátěného sáčku, který pak umístíme do šatní skříně.
Sušené květy jsou dokonalou volbou pro suché květinové vazby.
Pěstování
Pokud se rozhodneme pro jeho pěstování, je potřeba vybrat takové místo, kde bude slunce nebo polostín a nebude mu hrozit nadměrné mokro. Ideální půdou je klasický druh nebo půda hlinitopísčitá, musí však být dobře propustná. Množit se tato rostlinka dá snad všemi různými způsoby – semeny, dělením trsů, pomocí bořních výhonků nebo řízkováním bylinných stonků.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.