Zdraví

Datle Medjool a jejich přínosy pro naše zdraví

Jedná se o jednu z nejvybranějších odrůd datlí. Mají měkkou a hustou strukturu, sladkou a karamelovou chuť a jsou poměrně velké. Jejich původní domovinou je Maroko. Většinou se konzumují jako součást středomořské stravy, čerstvé nebo sušené. Obsahují přírodní cukry, vlákninu, proteiny, draslík, vápník, fosfor, hořčík a železo. Díky obsahu cukrů jsou rychlým zdrojem energie.

Zdravotní přínosy

Můžeme je použít jako přírodní sladidlo do pečiva, snídaňových cereálií a kaší. Kromě toho nabízejí i některé zdravotní benefity.

  • Podpora zdraví srdce

Díky obsahu vlákniny podporují nejen zdravé fungování trávicí soustavy, ale také pomáhají udržet správnou hladinu cholesterolu. Tím brání v ucpávání cév a snižují riziko vzniku kardiovaskulárních obtíží.

  • Podpora zdravého trávení

Datle obsahují vyšší množství vlákniny. Díky tomu podporují zdravé trávení a pravidelné vyprazdňování. Vláknina také funguje jako prevence proti vzniku zácpy.

  • Vyšší obsah antioxidantů

Antioxidanty chrání buňky před oxidačním poškozením. To způsobuje některé druhy chronických chorob. Patří mezi ně choroby srdce, cukrovka, rakovina nebo mozkové choroby. Mezi antioxidanty, které se nacházejí v datlích Medjool, patří karotenoidy, flavonoidy a fenolové kyseliny.

Jak zařadit datle do jídelníčku?

Pokud je chceme používat jako přírodní sladidlo, je potřeba z nich připravit pastu – rozmačkáme datle s vodou – na 2 šálky datlí je potřeba 1 ¼ šálku vody. Vzniklou pastu můžeme přidat do smoothie, sladkého pečiva, snídaňových kaší, koktejlů. Konzumovat je můžeme v syrovém nebo sušeném stavu, kdy je přidáme do salátů nebo je jíme jen tak, jako zdravou svačinku.

POZOR

Vzhledem k vyššímu obsahu kalorií by měla být jejich konzumace přiměřená. Datle obsahují vyšší množství draslíku. Jejich pravidelnou konzumaci by tedy měli konzultovat ti, kdo mají obtíže s ledvinami.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Back to top button