Jídlo a receptyZdraví

DASH dieta pomůže s vysokým krevním tlakem

Naše tělo je opatřeno celou řadou mechanismů, které regulují krevní tlak. Vliv na něj však má také genetika, věk, strava nebo životní styl.

Vysoký krevní tlak bývá spojován s vyšším rizikem vzniku nežádoucích kardiovaskulárních obtíží a to včetně infarktu nebo mrtvice.

Co je DASH dieta?

Klade důraz na potraviny s obsahem minerálů, které pomáhají snižovat vysoký krevní tlak. Patří mezi ně draslík a hořčík. Také eliminuje potraviny s vyšším obsahem sodíku, přidaných cukrů a nasycených tuků. To vše může přispívat k výskytu vysokého krevního tlaku. Tato dieta obsahuje potraviny bohaté na tělu prospěšné živiny – libové bílkoviny a vlákninu.

Co zařadit do jídelníčku?

Velkou roli hrají větší množství ovoce a zeleniny, celozrnné produkty, luštěniny, libové bílkoviny a nízkotučné mléčné produkty.

Obiloviny – celozrnné pečivo a těstoviny, hnědá rýže, quinoa, ovesné vločky.

Maso – libové kousky hovězího nebo drůbežího bez kůže.

Celá vejce

Mořské plody – losos, treska, makrela, krevety.

Ovoce a zelenina – především v čerstvém stavu.

Beztučné nebo nízkotučné mléčné produkty – sýry, tvaroh, mléko.

Zdravé tuky – olivový olej, avokádo, nesolené ořechy a semínka

Luštěniny

Rostlinné proteiny – tofu, tempeh, edamame.

losos

Tekutiny při DASH dietě

Ideální volbou jsou neslazené nápoje, nízkotučné mléko nebo jeho rostlinné alternativy neslazené, přírodní ovocné šťáv bez přidaného cukru, zeleninové šťávy.

Potraviny, kterým se raději vyhýbat

DASH dieta omezuje potraviny s vysokým obsahem sodíky a nasycených tuků. Z jídelníčku vyřaďte tučné druhy masa, smažené pokrmy, potraviny s vysokým obsahem sodíku, mléčné produkty s vyšší množstvím tuku, sladké produkty, nápoje s vysokým obsahem přidaných cukrů nebo soli. Konzumace alkoholu je pouze s mírou. Alkohol zvyšuje krevní tlak.

Tipy pro jednodenní jídelníček

Snídaně – jogurt řeckého typu s kousky čerstvého ovoce a celozrnný toast.

Oběd – zelný salát s grilovanými kousky kuřecího masa, avokádem a rajčaty doplněný o nesolená semínka slunečnice nebo dýně a dresinkem s olivovým olejem.

Večeře – pečený losos s brokolicí a sladkými bramborami.

Zdroj náhledových obrázků: Pixabay

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button