HubnutíKrásaZdraví

Cuketa není jen chutná zelenina, pomáhá i v boji proti celé řadě zdravotních obtíží

Kdo by neznal cuketu? Na podzim se objevuje ve všech zahradách, v různých velikostech a dokonce i v několika barevných variantách. Nejen, že z ní můžeme připravit chutný oběd nebo večeři, ale našemu tělu přináší i celou řadu zdravotních benefitů. Obsahuje velmi malé množství sacharidů, velké množství vlákniny a vody a další tělu prospěšné látky. Co všechno tedy můžeme od cukety očekávat?

Podpora zdraví srdce

Cuketa obsahuje velmi malé množství cholesterolu, sodíku a tuků. To jsou vlastnosti vhodné pro ty, kdo bojují s vyšším krevním tlakem nebo vyšší hladinou cholesterolu v krvi. Energii dodá riboflavin.

Podpora zdraví zraku

V cuketě se nacházejí lutein a zeaxantin, což jsou antioxidanty, které pomáhají v boji proti věkem podmíněné makulární degeneraci. Zdravý zrak podpoří také vitamín A.

Pomoc proti vysokému cholesterolu

Vzhledem k tomu, že obsahuje velmi malé množství cholesterolu, můžeme ji zařadit do jídelníčku v případě, že jeho hladinu v těle potřebujeme snížit. Pozitivní je i obsah vlákniny.

Podpora lepšího trávení

To zajistí nejen obsah vlákniny, ale také voda.

Pomoc v boji proti předčasnému stárnutí

Cuketa je dobrým zdrojem antioxidantů, které pomáhají bojovat proti známkám předčasného stárnutí, chrání buňky těla před poškozením, které způsobují volné radikály. Také beta-karoten v cuketě obsažený je užitečným pomocníkem pro naši pokožku. I riboflavin udržuje zdravou pokožku, ale též vlasy, nehty a sliznici. Pozitivní vliv má i vitamín C.

Podpora tvorby kolagenu

Tu zajišťuje právě riboflavin. Zdraví pokožky podporuje také vyšší obsah vody v cuketě. Velkou roli při syntéze kolagenu hraje vitamín C, který také chrání buňky proti poškození a podporuje produkci elastinu. Jak kolagen, tak elastin jsou důležité pro zdravou pokožku.

Podpora činnosti mozku

Cuketa obsahuje folát, který je vynikající pro zdraví mozku. Kromě toho posiluje duševní a emoční zdraví. Vyšší příjem folátu bývá spojován s nižším rizikem výskytu Alzheimerovy choroby nebo stařecké demence.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Back to top button