Zdraví

Coca Cola a další sycené nápoje odvápňují kosti a likvidují orgány

Limonády s vysokým obsahem cukru se pijí po celém světě, někdo si je dopřává jen jednou za čas, ale jsou i lidé, kteří je musí pít každý den. Zatímco se občasné vypití takového nápoje na našem těle téměř neprojeví, pravidelné pití nejoblíbenější limonády – Coca Coly, může mít velmi neblahé následky pro celý organismus.

Limonáda dokonce i Čechům velmi chutná. Když se ohlédneme i do světa, příkladem, kde se konzumují limonády v četných množstvích, jsou samozřejmě Američani. Na jednu osobu tam připadá 57 litrů sody.

Nápoje sycené sodou způsobují osteoporózu

Sycené sladké nápoje obsahují kyselinu fosforečnou a kofein. Podle Framingham Osteoporosis Study z roku 2006 bylo zkoumáno více, než 2 500 mužů a žen. Zjistilo se, že denní příjem Coca-coly u žen je spojen s výrazně nižším BMD v kyčlích, které jsou následně více náchylné k úbytku kostní hmoty, než u mužů. Jiná studie objevila, že příliš fosforu inhibuje vstřebávání vápníku. Mnozí se domnívají, že má za následek také jeho uvolňování z kostí. Ztráta kostní hmoty je spojována i s kofeinem, 330 mg kávy nebo její 4 šálky denně mohou stát za příčinou ztráty kostní hmoty. Kofein vede ke zvýšenému vylučování vápníku močí.

drinkbones-1024x538

Pokud jste náchylní k osteoporóze nebo jí dokonce už máte a je vám více, než 50 let, vyhněte se sodě i nadměrné konzumaci kávy.

Zde jsou některé další významné důvody, proč byste měli přestat pít sycené nápoje:

drink-872590_960_720Podle nejnovějších statistik 2 ze 3 dospělých osob a 1 ze 3 dětí ve Spojených státech trpí nadváhou. Lékaři tvrdí, že jednou z nejčastějších příčin stojící za problémy s kostmi je právě konzumace sycených nápojů.

Dr. Christopher Ochner (odborný asistent dětského a dorostového lékařství na Icahn School of Medicine v Mount Sinai) tvrdí, že i jedna plechovka koly každý den přidá na váze kilogramy. Další špatnou věcí, která souvisí s pitím sycených nápojů je hromadění viscerálního tuku – ten se shromažďuje v okolí orgánů a zvyšuje riziko srdečních chorob.

Poškození jater

Sycené nápoje mají velké množství fruktózy, která poškozuje játra. Kdo konzumuje velké množství těchto nápojů, ukládá v játrech tuk. Jen dvě plechovky coly zvyšují riziko ztučnění, cirhózy i selhání jater a srdečních onemocnění.

Zubní kaz

Nebudeme si nalhávat, že pití limonád neničí zuby. Způsobuje erozi zubů, což poškozuje zubní sklovinu. Po každém doušku způsobujete škodlivé reakce, které ovlivňují stav vašich zubů na dalších 20 minut. Negativní dopad na vaše zuby je tedy jistý, tak co s tím uděláte? Rozhodně škodí i malým dětem, kde nejsou zuby plně vyvinuty.

Nemoci ledvin

Nedávná studie zkoumaná na více, než 3000 účastnících s převahou žen zjistila, že pití sycených nápojů má v porovnání s nekonzumenty limonád snížení funkce ledvin o 30%. Další studie provedená výzkumníky v Japonsku došla k závěru, že konzumace více, než dvou sycených nápojů za den, má za následek ztráty proteinů močí, což je bohužel i společným znakem pro poškození ledvin a srdce.

Cukrovka

Měli byste také vědět, že lidé konzumující sladké nápoje v počtu vyšším, než dvě plechovky za den, jsou náchylnější k rozvoji diabetu 2. typu ve srovnání s těmi, kteří tyto nápoje nepijí.

Profesor dětského a dorostového lékařství Dr. Christopher Ochner říká, že spotřeba sladkých sycených nápojů, může způsobit nebezpečný příliv hladiny cukru v krvi. Pokud tělo není schopno správně metabolizovat cukr v těle, začnou se odehrávat děje na úrovni inzulínové rezistence. Kdo pije limonády a jiné sladké nápoje má o 20% vyšší riziko infarktu.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button