Zdraví

Co udělat, když se spálíte? Naučte se, jak při vzniku popálenin postupovat

Pokud si spálíte pokožku, je velice důležité, abyste věděli, jak v této situaci jednat. Zvlášť ošetření popálenin na větší ploše bývá často náročné a pokud ránu špatně ošetříte, může dojít i ke vzniku infekce. Naučte se dnes s námi, jak v případě popálení pohotově zareagovat.

Popálenina

popáleninaPopálenina je zranění, které může být způsobeno účinkem vysoké teploty, tedy horkými předměty, plamenem, horkými plyny, popřípadě radiačním zářením. Popáleniny se samozřejmě odlišují podle toho, k jak velkému postižení kůže došlo. Může jít pouze o začervenání kůže, o vznik puchýře nebo o velké poškození kůže. Neměli byste závažnost popálenin nikdy podceňovat a raději pečovat více než méně. Typ léčby se samozřejmě odvíjí od stupně poškození kůže.

Stupně popálení

Popáleniny rozdělujeme do stupňů v závislosti na velikosti poškozené oblasti a hloubce poškození tkáně. Existují tedy čtyři stupně popálenin. Popáleniny 1. stupně můžete ošetřit sami, též popáleniny 2. stupně, které jsou malého rozměru a dobře se hojí. U špatně hojících se popálenin 2. stupně a popálenin 3. a 4. stupně se vždy obraťte na lékaře.

První stupeň

Tento stupeň popálení se dotýká pouze povrchové kůže, která je zarudlá a pociťujeme jen malou bolest. Jde například o případ, když si spálíte prst o hrnec. V takovýchto případech zchlaďte místo proudem studené vody (alespoň na několik minut). Studená voda přináší okamžitou úlevu a zabraňuje vzniku popáleniny 2. stupně. Poté popáleninu ošetřete přípravkem určeným na popáleniny.

Druhý stupeň

U popáleniny druhého stupně jde již o závažnější zranění. Kůže je zarudlá a bolestivá, začínají se na ní tvořit puchýře. Jde například o krátký kontakt s plamenem či horkou tekutinou. Stejně jako u popáleniny 1. stupně místo zchlaďte proudem vody (zase alespoň několik minut, u dospělých alespoň 10). Vzniklé puchýře naplněné tekutinou nikdy nepropichujte. Mohli byste si ránu infikovat a následky by byly mnohem horší. Pokud jde o menší popáleniny využijte náplast na popáleniny. U větších popálenin přikryjte místo sterilním obvazem a vyhledejte svého lékaře, který vám ránu ošetří.

Třetí stupeň

Tento typ popálenin je už velice vážný. Kůže je bílá, necítíte žádnou bolest, došlo totiž ke zničení nervových zakončení. V tomto případě jsou zasaženy i hlubší vrstvy pokožky a měli byste ihned vyhledat lékaře.

Čtvrtý stupeň

V případě tohoto typu popálenin jsou již ovlivněny i hluboké vrstvy kůže a může dojít k poškození cév a svalů. Kůže je již zuhelnatělá a zcela zničená. V případě popálenin 3. a 4. stupně ihned převezte zraněného do nemocnice nebo mu zavolejte záchrannou službu. Vždy volte tu nejrychlejší možnost.

Základem je ochlazení

Bez ohledu na zdroj popálení, vždy je pro vás základní ochladit postiženou část těla studenou vodou po dobu několika minut, ať sprchou či ponořením do vody, nikdy ne ledem. Je-li vaše oblečení v případě popálení namočené horkou tekutinou, ihned jej odstraňte, ale nikdy ne násilně. Pokud je v části popálené pokožky látka, snažte se ji pomalu odstranit, ale nikdy ne silou. Pokud jste si spálili ruku, vždy odstraňte všechny šperky, z důvodu následného otoku. Nezakrývejte popáleniny tukem ani olejem. Pouze při malé popálenině můžete použít náplast na popáleniny.

Kdy je hospitalizace nevyhnutelná?

popáleninaPopáleniny, které vyžadují lékařský dohled či intenzivní péči, jsou již zmíněné popáleniny 3. a 4. stupně či špatně se hojící popáleniny 2. stupně. Hospitalizace je nutná, pokud je zasaženo více než 10-12 % těla či je spálena část těla, která je citlivější (obličej, genitálie, apod.).

Na památku jizvu

Po spáleninách nám často zůstanou jizvy, které jsou přirozeným procesem hojení, které obnoví ochrannou funkci kůže. Jejich velikost závisí na délce léčení, na reakci vaší kůže, stupni popálení a správnosti ošetření. Proto je vždy důležité, aby byly popáleniny řádně ošetřeny. Neestetických jizev se však dnes již můžete lehce zbavit, díky modernímu ošetření na klinikách.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button