BylinkyPřírodní léčbaZdraví

Chcete mít zdravé zuby? Pomohou vám tyto bylinky

Chcete-li si udržet zdravé zuby a dásně, rozhodně nepodceňujte prevenci. Mimo pravidelné zubní hygieny, kontroly u svého zubaře nebo návštěvy dentální hygieny můžete vyzkoušet také bylinky, které si snadno vypěstujete na zahrádce. Které to jsou?

TOP bylinky ideální pro péči o zuby, dásně i dutinu ústní

Jitrocel kopinatý – používá se pro přípravu čajových odvarů, sirupů nebo šťávy. Extrakt připravený z jitrocelových listů vykazuje účinky protizánětlivé.

Tymián obecný – nabízí antiseptické vlastnosti a vyzkoušet jej můžete v případě bolesti zubů. Vzhledem k tomu, že působí lokálně, největší účinek má žvýkání čerstvých listů. Tymián bývá obsažený i v některých zubních pastách a používá se pro výrobu esenciálního oleje. Podporuje zdravý dech.

Heřmánek lékařský – velmi často se používá nejen jako prevence, ale i při akutních stavech. Je šikovným pomocníkem při zánětech dásní. Někdy pomůže i při bolesti zubů. Nejvíce účinků poskytuje silný výluh připravený z heřmánkových květů. Ten se dá použít na potírání dásní nebo kloktání.

heřmánek

Šalvěj lékařská – má účinky antiseptické, antibakteriální a protizánětlivé. Je ideální pro přípravu výplachů pro dutinu ústní. Výtažky nebo extrakty naleznete v zubních pastách nebo ústních vodách. Její dezinfekční a jemně svíravé účinky jsou vhodné pro dásně krvácející.

Levandule lékařská – levandule nejen podporuje klid a pohodový spánek, ale také blahodárně působí na dutinu ústní. Má antibakteriální vlastnosti, které pomáhají při léčbě ústní tkáně a udržují zdravou ústní mikroflóru.

Meduňka lékařská – má pozitivní vliv na klidný spánek a také pomáhá proti povrchovým infekcím nebo zánětům a to včetně těch v dutině ústní.

Máta peprná – její hlavní složkou je mentol, který působí mírným znecitlivujícím účinkem. Kromě toho osvěží dech a je vhodný při bolesti zubů, pro přípravu kloktadel. Esenciální olej připravený z máty peprné bývá velmi častou součástí zubních past nebo ústních vod.

Mateřídouška obecná – podporuje duševní svěžest. Má pozitivní vliv při žaludečních obtížích. Esenciální olej vyrobený z mateřídoušky má antibakteriální a protizánětlivé účinky.

Většinu bylinek si můžete pěstovat na zahrádce nebo v květináči na okně či balkoně a tak je budete mít vždy po ruce.

Zdroj náhledových obrázků: Pixabay

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button