Bršlice kozí noha je bylinka, která roste nejen na zahradách, ale také na okraji lesů či pasek. Vytváří podrost křovinám. Své uplatnění nachází nejen v lidovém léčitelství, ale i v kuchyni.
Využití v lidovém léčitelství
- Obklady proti bolesti
Na přípravu obkladů je potřeba odvar z bršlice. Obklady lze využít na otoky, při dně nebo na omývání ran, které se zanítily. Odvar se připravuje z oddenku rostliny.
Suroviny pro přípravu:
- 100 g oddenku čerstvého nebo 20 g oddenku sušeného
- 2 litry vody
Postup přípravy:
Vodu přivedeme k varu, vsypeme potřebné množství bršlice a povaříme na mírném ohni po dobu 15 minut. Následně přelijeme přes plátýnko.
- Mast
Mast lze používat v případě bolestí nohou, na otoky, při artróze.
Suroviny pro přípravu:
- základ pro výrobu masti (vepřové sádlo, bambucké máslo, směs olivového oleje a včelího vosku)
- 4 hrsti bršlice v poměru 1:1 (oddenek a listy)
- 4 hrsti květů černého bezu
- doplňující ingredience (nemusí být) – rozmarýn list a květ (1:1), kostival list a květ (1:1), středně pálivé chilli – prohřeje
Postup přípravy:
Zvolený základ prohřejeme ve vodní lázni na teplotu 50ºC, přidáme ostatní přísady a směs necháme po dobu 5 dnů uležet. Je potřeba ji několikrát denně prohřát na výše zmíněnou teplotu. Kontrolujeme, zda jsou všechny rostliny ponořené. Po uplynutý potřebné doby mast přelijeme přes plátýnko do nádoby. Skladujeme v lednici.
Využití v kuchyni
Pro využití v kuchyni jsou vhodné mladé a ještě ne zcela rozvinuté listy i s řapíkem, které můžeme používat stejně jako špenát či mangold. Dají se smíchat se špenátem, kopřivami, česnekem či pažitkou.
- Pokrmy z mletého masa
Jako koření můžeme bršlici přidat do klasických karbanátků nebo sekané pečeně. Skvěle dochutí i masové nákypy nebo směsi určené pro topinky. Vzhledem k tomu, že se objevuje již brzy zjara, můžeme ji použít i na přípravu velikonoční nádivky.
- Pokrmy z vajec
Bršlici můžeme přidat do vaječné omelety. Další možností je rychlé podušení na cibulce a zalití vejcem.
- Omáčky
Bršlice skvěle dochutí omáčky, které jsou vhodné pro přelití těstovin, především pak typu boloňská či smetanová.
- Pokrmy zeleninové
Pokud patříte mezi milovníky vařené nebo dušené zeleniny, použijte bršlici na její dochucení. Lze jí nahradit petrželku nebo celerovou nať. Je vhodná pro přípravu zeleninových ragú, nákypů či karbanátků. Můžeme ji využít pro zeleninu, kterou upravujeme stejně jako špenát (medvědí česnek, mangold, kapustu kadeřávek) nebo zeleninový mozeček (květák, brokolice, fazolky, kapusta).
- Pokrmy zapékané
Může se jednat o pokrmy připravované z těstovin nebo brambor doplněné o zeleninu, uzeniny, mleté maso či houby. Bršlice jim dodá neopakovatelnou chuť.
- Polévky
Bršlici můžeme použít do jakéhokoli druhu polévek. Nejlépe však ochutí bramboračku nebo polévky zeleninové či luštěninové.
- Karbanátky s bršlicí
Suroviny pro přípravu:
- 500 g mletého masa
- 1 větší cibule
- 4 stroužky česneku
- 1/2 litru mladých bršlicových listů
- 1 vejce
- majoránka
- sůl
- pepř
- strouhanka
- mléko
- olej
Postup přípravy:
Smícháme všechny přísady, kromě oleje a bršlice. Listy bršlice jemně posekáme, vsypeme do síta, přelijeme vřelou vodou, necháme okapat a přidáme do masové směsi. Vše dobře promícháme. Ze vzniklé hmoty tvarujeme placičky, které můžeme smažit přímo nebo je ještě obalíme v trojobalu.
Směs můžete rovněž péci jako klasickou sekanou.
- Uzená kroupová polévka s bršlicí
Suroviny pro přípravu:
- 1,5 litru uzeného vývaru
- vařené krupky
- 2 brambory
- 2 hrsti posekaných listů bršlice
- čerstvě mletý pepř
- na dochucení libeček, pažitka, nať z cibule nebo medvědí česnek
- Pesto
Pesto lze použít nejen pro dochucení těstovin, ale je skvělé i na žitný chléb, do zeleninových salátů, do pomazánek nebo k pokrmům z pohanky.
Suroviny pro přípravu:
- 2-3 hrsti mladých listů bršlice
- hrst loupaných mandlí
- 150 ml oleje, ideálně avokádového nebo bodlákového
- špetka soli
- parmezán (nemusí být)
Postup přípravy:
Všechny suroviny vsypeme do mixéru a rozmixujeme na směs krémové konzistence, kterou vlijeme do menších skleniček. Na povrch každé nalijeme trochu oleje, řádně uzavřeme a skladujeme v lednici.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.