Bylinky

Využijte květy i plody bezu černého – možností je spousta

Bez černý (Sambucus nigra) je typický svými krémově bílými voňavými květy, které když odkvetou, vytvoří svazky purpurově černých, šťavnatých bobulí. Tuto rostlinu můžeme vidět poblíž nejrůznějších objektů na venkově i v zahradách. Říká se, že léto nezačíná dokud není černý bez v plném květu, a končí, až jsou bobule zralé.

Bez černý a jeho latinské jméno Sambucus se vyskytuje již ve spisech Plinia staršího a jiných starověkých spisovatelů. Slovo Sambucus bylo odvozeno od řeckého slova sambuca, což je starověký hudební nástroj, který se hojně používal mezi Římany. A právě na výrobu tohoto hudebního nástroje se používalo dřevo bezu černého. V současné době z této rostliny vyrábí hudební nástroj italští rolníci. Jedná se o jednoduchou trubku, kterou nazývají sampogna.

Historie

Okolo tohoto stromu vzniklo mnoho lidových tradic a pověr. Tak například Shakespeare na tuto rostlinu odkazuje jako na symbol zármutku, hovoří o něm jako o „zapáchajícím keři“. Přestože mnoho lidí skutečně vůni černého bezu (když kvete) nesnáší, obecně je tento keř velmi oblíbený. Tam, kde kvete černý bez, se vytváří jeden z nejatraktivnějších živých plotů vůbec.

V díle Marná lásky snaha od Shakespeara hovoří autor o tom, že Jidáš byl oběšen na černém bezu. Tato tradice pokračuje taktéž v několika dalších dílech – například básník Willliam Langland v jedné ze svých básní také uvádí, že se Jidáš oběsil na bezu. Proč byla jako šibenice pro apoštola zvolena právě tato rostlina, je vzhledem k její obvyklé velikosti poněkud záhadné.

V důsledku těchto starých tradic se černý bez stal symbolem smutku a smrti, a z legend, které se o tomto stromu vypráví, vyrostlo množství pověrčivých fantazií, které stále zůstávají v myslích venkovského lidu. Dokonce i dnes se setkáme s lidmi, kteří se bojí strom seříznout do požadovaného tvaru, protože se bojí, že by je pak mohla pronásledovat smůla.

Starý zvyk zakazuje Cikánům používat dřevo tohoto stromu ke spalování v rámci jejich táborových ohňů. Důvodem může být to, že kříž pro Ježíše Krista byl podle pověr vyroben z obřího bezu, i když strach, že tento strom může lidem ublížit pochází již ze starých pohanských mýtů severní Evropy.

Ve většině zemí, zejména v Dánsku, byl tento strom spojován s magií. V jeho větvích má bydlet dryáda, Hylde-Moer, Matka bezu černého, která strom hlídá. Pokud by byl strom pokácen a z jeho dřeva vyroben nábytek, pak by Hylde-Moer svůj majetek hlídala a pronásledovala majitele. Říká se, že pokud si z bezu vytvoříte kolébku, dítě v ní nikdy nebude pokojně spát, protože jej bude Hylde-Moer neustále tahat za nohy. Povolení k řezání tohoto stromu si musíte u Hylde-Moer vyprosit, a teprve když dá tato dryáda souhlas tím, že mlčí, můžete začít sekat. Tuto prosbu provádí lidé prostovlasí, se sepnutýma rukama – dříve se tak dělo naprosto běžně.

bez černý
Autor fotografie: Frank Vincentz – CC BY-SA 3.0, Link

Dříve se také věřilo, že tato rostlina má chránit před zlými vlivy, jako jsou například čarodějnice. Rusové věří, že tyto stromy odvádějí zlé duchy a chrání před horečkami. Bez má také zabíjet hady. Srbové přidávají hůlku z černého bezu do svých svatebních obřadů, protože jim přináší štěstí. V Anglii věřili, že strom nebyl nikdy zasažen bleskem a větvička svázaná do tří nebo čtyř uzlů a nošená v kapse byla lékem proti revmatismu. Kříž vyrobený z větviček a připevněný ke stájím měl ochránit zvířata před veškerým zlem.

Popis rostliny

Opadavý keř s více stonky dosahuje výšky od 150 do 360 centimetrů. Původem pochází z Evropy. Roste na málo vlhkých půdách, loukách, i okrajích lesa. Kvete na začátku léta – to se rozvinou husté shluky tisíců drobných krémově zbarvených květů, které vyzařují silný pižmový parfém. Květiny na podzim zrají, stávají se z nich těžké, kulaté, hladké a tmavě fialové plody. Kůra je šedohnědá a místy zvrásněná, stonky jsou vyplněny lehkou pěnovou dužinou.

Pěstování

Černý bez se může vysadit na podzim nebo na jaře. Výsadba na podzim usnadňuje jarní růst rostliny a je všeobecně lepší. Pokud musíte zasadit na jaře, zajistěte pravidelné zalévání na začátku, abyste zajistili, že kořeny se ponoří hluboko do země. Bez černý miluje slunce a jakýkoli druh půdy: křídový, vlhký, suchý…

Prořezávání a péče o černý bez

Starší je strom, který nevyžaduje téměř žádnou péči. Je opravdu snadné jej pěstovat. Pokud je zasazen na podzim, během tří let se rychle rozroste. Květiny se objevují ve druhém roce. Při prořezávání jednoduše odstraňte jednu třetinu starého dřeva na začátku jara a létě můžete přidat mulč.

Sklízení

Z rostliny se používá kůra, listy, květy i zralé plody. Všechny části se dají sklízet poměrně jednoduše – květy, listy i zralé plody jednoduše odtrhněte. Kůru můžete sloupnout, když je strom mladý, nebo později odřezat, protože dřevo je měkké a jde to velmi snadno. Vnitřní kůra se sbírá nejčastěji na podzim z mladých stromů. Poté se suší na mírném slunečním světlem (v noci se musí přenést dovnitř). Hotová kůra má světle šedou barvu, je měkká a má široké puklinky. Chuť kůry je nejprve sladká, pak mírně hořká. Je bez zápachu.

Listy se používají čerstvé i sušené. Sbírejte je v červnu a červenci pouze za pěkného počasí, brzy ráno poté, co z nich slunce vysušilo rosu. Listy odřezávejte jednotlivě a všechny obarvené nebo konzumované hmyzem vynechte. Sušení se potom provádí obvyklým způsobem.

RECEPTY: Černý bez v kuchyni

Černý bez má velmi hojné využití v kuchyni. Níže si proto uvedeme několik nejen nejznámějších receptů. Květy i plody se již dlouho používají k výrobě mnoha domácích nápojů, které jsou dnes téměř stejně oblíbené jako v době našich prababiček. Bobule vytvářejí základ pro vynikající domácí víno, které čím je starší, tím je lepší. Pije se také horké před spaním a působí i jako lék na nachlazení.

bez černý
Autor fotografie: CppgxCC BY-SA 3.0, Link

Infuze jako repelent proti komárům

Aby byla kůže chráněna před útoky komárů a jiných nepříjemných mušek, připravte si tuto infuzi listů. Nasbírejte několik listů této rostliny, odtrhněte je od stonků a  vložte do džbánu. Zalijte je horkou vodou a zakryjte. Několik hodin nechte odstát. Je-li infuze studená, je vhodná pro použití – ihned ji přelijte do lahve a udržujte pevným korkem.

Infuze z kůry pro očistu těla

30 g sušené kůry smíchejte s 500 ml horké vody. Tuto směs můžete užívat několikrát denně, působí jako diuretikum, které vám pomůže odstranit škodliviny ven z těla.

Bezinkový džem bez jablek

Na 500 g bobulí přidejte 250 ml vody, šťávu ze dvou citronů a 500 g cukru. Vařte 30 až 45 minut. Poté nalijte do sklenic a uzavřete je. Otočte dnem vzhůru a nechte vychladnout.

Želé z bezinek

Smíchejte stejné množství bezinkové a jablečné šťávy. Na 500 ml této směsi budete potřebovat 375 g cukru. Směs svařte se šťávou z citronu (půl citronu na 500 ml), abyste dosáhli požadované hustoty. Hotové želé můžete nakrájet na kostičky a obalit v moučkovém nebo pískovém cukru.

Chutney z bezinek

750 g černých bobulí smícháme s jednou velkou cibulí nasekanou na jemno, šesti hřebíčky a polovinou lžičky mletého zázvoru. Přidáme 60 g cukru a 60 g rozinech, zasypeme kajenským pepřem a muškátovým oříškem a dáme do hrnce. Přidáme ještě lžičku soli a 475 ml octa. Vaříme 10 minut. Naplníme skleničky, které necháme vychladnout dnem vzhůru.

Bezový sirup

25 bezových květů zalijeme dvěma litry vody a jedním nakrájeným citronem necháme 24 hodin odstát. Druhý den slijeme přes plátýnko a z květů vymačkáme co nejvíce vody. Šťávu smícháme s 2 kg cukru a šťávou s dvěma citrony. Nakonec přimícháme 28 g kyseliny citrónové a povaříme jen tak dlouho, dokud se cukr nerozpustí.

Bezový med

Bezový med připravíme podobným způsobem jako sirup, jen jej vaříme o něco déle. Asi 30 květů a jeden nakrájený a jeden vymačkaný citron nechte namočené po dobu 24 hodin v jednom litru vody. Druhý den slijte, květy co nejvíce vymačkejte a do tekutiny přidejte 1 kg cukru. Svařte do požadované hustoty, naplňte sklenice, které nechte vychladit dnem vzhůru.

bez černý vykvetlý
Autor fotografie: H. Zell – CC BY-SA 3.0, Link

Zdravotní účinky rostliny

Pro zdravotní účinky se používají všechny části rostliny: kůra, listy, květy i plody. Každá část této rostliny může mít poněkud jiné zdravotní účinky. Proto se zaměříme na jednotlivé části a popíšeme si jejich zdravotní účinky zvlášť.

Plody

Bobule, stejně jako květy této rostliny, jsou plné antioxidantů a vitamínů, které mohou posílit váš imunitní systém. Mohou pomoci zkrotit zánět, zmírnit stres a také chránit vaše srdce. Bezinky mohou působit preventivně proti chřipce a nachlazení. Používají se jako léčba na následující zdravotní problémy:

  • Zácpa
  • Bolesti kloubů a svalů
  • Infekce ovlivňující způsob dýchání
  • Bolesti hlavy
  • Horečka
  • Problémy s ledvinami
  • Epilepsie
  • Menší problémy s kůží
  • Stres
  • HIV a AIDS

Těhotné a kojící ženy by bobule neměly užívat v žádné podobě. Pozor! Syrové bobule mohou být toxické, takže je rozhodně před požitím vždy povařte.

Autor fotografie: 4028mdk09CC BY-SA 3.0, Link

Květy

Květy lze bez obav konzumovat i syrové. Používají se na následující obtíže:

  • Mají antiseptické a protizánětlivé vlastnosti.
  • Používají se na posílení imunity.
  • Působí jako prevence proti nachlazení a chřipce.
  • Léčí respirační poruchy.
  • Mají diuretické a projímavé vlastnosti a pomáhá při úlevě od občasné zácpy.
  • Mají antibakteriální a antivirové vlastnosti.
  • Působí proti některým alergiím.
  • Používají se k zastavení krvácení.

Listy a kůra

Historicky byly květiny a listy používány k úlevě od bolesti, otoku, zánětu, ke stimulaci produkce moči a k vyvolání pocení. Kůra byla používána jako diuretikum, projímadlo a k vyvolání zvracení. Kůra a listy rostliny jsou také známé jako jedovaté a způsobují žaludeční potíže. Toxické látky, které se nachází v bobulích, lze snadno odstranit vařením, nicméně větve, kůra nebo listy by se při vaření ani odšťavňování používat neměli.

Přečtěte si: Černý bez jako všelék

Použití

Jeho použití je rozmanité a důležité. Dřevo je bílé a jemné, snadno seká a dobře leští, proto se používalo k výrobě špízů pro řezníky, kolíčky pro obuvníky a různé soustružené předměty, jako jsou vrcholy rybářských prutů a jehly pro tkalcovské sítě, také pro výrobu hřebenů, matematických nástrojů a několika různých hudebních nástrojů.

Dužina mladších větví, která je mimořádně lehká, je rozřezána na koule a používá se pro elektrické experimenty a pro výrobu malých hraček. Rovněž se značně používá k držení malých předmětů pro dělení na mikroskopické účely.

bez černý
Autor fotografie: H. Zell – CC BY-SA 3.0, Link

Živý plot

Rostlina se také používá jako živý plot, čímž svou zahradu můžete uchránit před větrem, zlodeji či zvířaty. Pokud jej ořežete dvakrát nebo třikrát ročně, docílíte hustější a kompaktnější růst této rostliny (vzhledem k pověrám – troufnete si?).

Odpuzovač hmyzu

Pokud listy pohmoždíte, budou kolem sebe šířit nepříjemný zápach, což má být pro většinu hmyzu odpuzující. Pokud si drcené listy dáte pod klobouk na hlavě nebo si je rozetřete po tváři, pak na vás nebudou sedat otravné mušky.

Pro zdraví ostatních rostlin

Zahrádkáři někdy používají odvar z mladých listů, aby jimi zalili jiné rostliny a pupeny květů, aby zabránili šíření nežádoucího hmyzu a napadení rostliny. Christopher Gullet uvádí, že pokud se tuříny, zelí, ovocné stromy nebo kukuřice šlehají několika větvičkami se zelenými listy černého bezu, získají imunitu proti plísni. Ačkoli to nezní velmi prakticky, pro toto tvrzení existuje určitý základ.

Barvivo

Kůra stromu, stejně tak jeho kořen, se používali jako složka barviva – spolu s několika jinými složkami vytvářeli nejčastěji fialovou barvu.

Prospěch pro dobytek a jiná zvířata

Ovce, na rozdíl od krav, koní a koz, jedí listy této rostliny. Říká se také, že ovce, které mají kožní hnilobu, by se měly nechat chodit v kůře a mladých výhoncích této rostliny, aby se vyléčily. Bezinky jsou bezstarostně konzumovány mladými ptáky a holubi, ale podle všeho mají na kuřata a pávy vážné účinky: hlízy jsou pro ně označovány jako fatální.

Falešná vína

Vzhledem ke krásné barvě těchto plodů není těžké vyrobit z černých bobulí falešné víno. Většinou jen stačí tyto plody smíchat s octem, cukrem a velmi malým množstvím portského vína a falešné (a velice levné) víno je na světě. Barva bobulí se používá k výrobě falešných vín „Bordeaux“, což je stinnou stránkou použití této rostliny. Zajímavostí je, že v roce 1747 byla tato běžná praxe v Portugalsku zakázána, dokonce i pěstování této rostliny bylo z těchto důvodů zakázáno. Tato praxe není v žádném případě zastaralá, ale jelikož bobule mají cenné léčivé vlastnosti, nemá toto falšování žádné škodlivé výsledky.

Krásný, léčivý i tajemný bez

Bez nese své latinské jméno Sambucus. Nejběžnějším typem je Sambucus nigra, neboli bez černý. Strom má shluky malých bílých nebo smetanových květů, které dozrají ve svazky malých modrých nebo černých bezinek. Domorodí Američané a evropští bylinkáři dlouho používají bezinky pro jejich předpokládaný rozsah zdravotních výhod. Patří k nim posílení imunitního systému, který pomáhá tělu bojovat proti nachlazením, chřipce a dalším infekcím dýchacích cest. Jejich pěstování není nijak náročné. Bez se hojně vyskytuje také v přírodě.

FOTO

Více fotografií bez černého naleznete pod tímto odkazem.

Zdroje

Elder | Medicinal Herb Info. Medicinal Herb Info [online]. Copyright © 1996 [cit. 26.07.2019]. Dostupné z:http://medicinalherbinfo.org/000Herbs2016/1herbs/elder/

Bez černý – Wikipedie. [online]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Bez_%C4%8Dern%C3%BD

Elderberry: Health benefits, uses, and risks. Health News – Medical News Today [online]. Copyright © 2004 [cit. 26.07.2019]. Dostupné z: https://www.medicalnewstoday.com/articles/323288.php

Elderflower Benefits & Information. Herb Information, Benefits, Discussion and News [online]. Copyright © 2019 [cit. 26.07.2019]. Dostupné z: https://www.herbwisdom.com/herb-elderflower.html

Elderberry: Benefits and Dangers. Healthline: Medical information and health advice you can trust. [online]. Dostupné z:https://www.healthline.com/nutrition/elderberry

Medicinal Benefits of Elder | Permaculture magazine. Permaculture magazine | Permaculture – practical solutions beyond sustainability [online]. Dostupné z: https://www.permaculture.co.uk/articles/medicinal-benefits-elder

Object moved. WebMD – Better information. Better health. [online]. Dostupné z:https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-708/elderflower

[online]. Dostupné z: http://www.medicinehow.com/elder-sambucus-nigra/

Elder: Herb of the Week · CommonWealth Center for Holistic Herbalism. Learn Herbalism Online · CommonWealth Center for Holistic Herbalism [online]. Copyright © 2019 CommonWealth Center for Holistic Herbalism. All Rights Reserved. [cit. 26.07.2019]. Dostupné z: https://commonwealthherbs.com/herb-week-elder/

Elder – Growing Advice For Beginner Gardeners. Garden Advice & Gardening Tips for Beginner Gardeners [online]. Copyright © garden [cit. 26.07.2019]. Dostupné z: https://www.garden-network.co.uk/listing/elder

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Jana Hlaváčová

Zahradničení a bylinky jsou mojí dlouholetou zálibou. Bylinky pěstuji již léta a věřím, že jejich nespornou výhodou je jejich nenáročnonost (rostou často jako plevel). Má zahrádka se stále rozrůstá, protože neustále hledám informace o nových bylinkách. A protože si své poznatky nechci nechávat pro sebe, rozhodla jsem se, že se o ně s vámi podělím.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button