Bylinky

Co se skrývá pod názvem bršlice kozí noha?

Jakkoli zajímavě zní název bršlice kozí noha, vězte, že se jedná o bylinku. Její latinský název zní Aegopodium podagraria, ale známe ji spíše pod lidovými názvy kerhák, pěťour, kerhátek či husí packa. Tato bylinka roste jako plevel, náleží do čeledi miříkovitých (Apiaceae). Tato rostlina se vyskytuje primárně na severní polokouli, zejména v Evropě, Malé Asii a Rusku.

Bršlice kozí noha se vyskytuje poměrně často na polích, loukách, okrajích lesa, okrajích měst a obcí. Roste a šíří se velice snadno, vyhovují jí slunečné podmínky i stín. Tato rostlina je ale známá nejen jako plevel, ale také jako bylinka. Poskytuje mnohé zdravotní účinky, mezi ty nejdůležitější patří léčba revmatických bolestí, díky nimž také rostlina dostala své jméno. Pokud se o této rostlině chcete dozvědět víc, čtěte dál.

Historie

Latinský druhový název podagraria je odvozen od latinského slova podagra, což označuje dnu. Lidé se dříve tohoto plevele zbavovaly pomocí pohanky – věřili, že tam, kde je vysazena pohanka dojde k potlačení růstu bršlice. Říká se, že tato rostlina byla kultivována středověkými mnichy jako bylinka pro léčbu mnohých chorob. Rostlina byla zasvěcena svatému Gerardovi, který byl dříve povoláván k léčbě dny. V minulosti se rostlina používala ve směsi s jinými bylinkami, aby chránila prasata před náhlou smrtí. John Parkinson doporučuje semínka této rostliny pro ty, kteří vypadají bledě.

Autor fotografie: Anneli Salo – CC BY-SA 3.0, Link

Popis rostliny

Je to tvrdá vztyčená rostlina, hrubá a lysá. Patří mezi trvalky. Dosahuje výšky 45 až 60 centimetrů (někdy i více). Stonek rostliny je kulatý, brázděný a dutý. Má popínavou kořenovou populaci, a proto se rychle šíří a brzy se usadí. Jedná se o běžného škůdce sadů, keřů a špatně udržovaných zahrad a nachází se na okraji téměř každé vesnice nebo města. Listy této bylinky rostou střídavě, mají vejčité a ostře ozubené laloky, dlouhé 5 až 7,5 centimetrů. Květenství je poměrně velké, skládá se z četného množství malých bílých květů, které kvetou od června do srpna a po nich následují zploštělá semena. Ta když jsou zralá se oddělují a nechají se unášet větrem.

Pěstování bršlice kozí nohy

Rostlina roste samovolně v zahradách bez výsadby a je natolik plodná, že jakmile jednou zakoření, už vám na zahradě poroste na věky. Pěstovat ji opravdu nechcete, protože ničí okolní vegetaci a každý rok zvětšuje prostor, na kterém roste.

bršlice kozí noha
Autor fotografie: Robert Flogaus-FaustCC BY 4.0, Link

Bršlice kozí noha v kuchyni

Kořen je štiplavý a aromatický, ale chuť listů je silná a nepříjemná. Linnaeus doporučuje mladé listy vařené nebo při použití do jarního salátu.

Zdravotní účinky bršlice kozí nohy

Mezi zajímavými zdravotními účinky této bylinky patří zejména její diuretické a sedativní vlastnosti. Bylinku lze úspěšně používat interně na bolesti kloubů (i ty způsobené dnou) a také externě k odstranění zánětlivých míst. Použití této rostliny na léčbu dny a bolestí, které ji doprovázejí, je známé již celá staletí.

Revmatická onemocnění a dna (podagra)

V tradiční medicíně se tato bylinka používá především při léčbě revmatických chorob a dny. Nicholas Culpeper, anglický lékař, bylinkář a botanik, který žil v sedmnáctém století, tuto vlastnost rostliny popsal ve své knize. Tehdejší tvrzení bylo založeno samozřejmě především na zkušenostech, aniž by byly známy mechanismy působení sloučenin, které se v rostlině vyskytují. Moderní vědecký výzkum ukazuje, že pozemní starší má silné protizánětlivé a antireumatické (antiagregační) vlastnosti. Revmatická onemocnění a dna způsobená akumulací solí kyseliny močové v tkáni, je díky bršlici zmírňována tím, že dochází k rychlejšímu odstraňování kyseliny močové z těla. Rostlina navíc zlepšuje abnormální metabolické mechanismy, které způsobují onemocnění.

bršlice kozí noha
Autor fotografie: Kristian Peters — Fabelfroh, CC BY-SA 3.0, Link

Onemocnění trávicí soustavy

Bylinka může být použita při poruchách funkce střev, při zácpě i průjmu, také urychluje trávení, takže ji mohou používat lidé, kteří se snaží hubnout.

Proti bolestem zad

Kořeny a listy rostliny se společně povaří, aplikují se na kyčle a postiženou oblast zad. Uvádí se, že „v některých případech mají úžasný účinek“.

Močové cesty

Bršlice kozí noha se používá při léčbě ledvinových kamenů a nemocí močového měchýře.

Čištění těla

Rostlina má detoxikační a čistící účinky, a proto může být použita jako bylina podporující práci jater. Během purifikačního ošetření lze použít diuretické vlastnosti a skutečnost, že urychluje trávení.

Antimikrobiální vlastnosti

Četné studie ukázaly, že extrakty z bylinných mletých rostlin (zejména alkoholové extrakty) inhibují růst Staphylococcus aureus a také inhibují růst určitých patogenních hub.

bršlice kozí noha
Autor fotografie: MnolfCC BY-SA 3.0, Link

Tuto rostlinu v zahradě nepěstujte!

Vzhledem k účinným vlastnostem této rostliny byste možná mohli zatoužit vysadit si rostlinu i ve vaší zahradě. Tentokrát vám ale říkáme: nedělejte to. Zaprvé rostlina je široce dostupná v přírodě, takže si stačí udělat procházku na okraji vaší obce. Zadruhé se rostliny pak jen těžko zbavíte. Rostlina je vytrvalá, navíc se šíří velice snadno, proto je považována za plevel. Jakmile ji jednou vysadíte ve své zahradě, budete se s ní potýkat navěky.

FOTO

Více fotografií bršlice kozi nohy naleznete pod tímto odkazem.

Zdroje

Bršlice kozí noha – Wikipedie. [online]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Br%C5%A1lice_koz%C3%AD_noha

Herb info 10/2017: Goutweed. | Henriette’s Herbal Homepage. Welcome. | Henriette’s Herbal Homepage [online]. Dostupné z:https://www.henriettes-herb.com/blog/hc-10-2017-goutweed.html

Aegopodium podagraria. Home | US Forest Service [online]. Dostupné z:https://www.fs.fed.us/database/feis/plants/forb/aegpod/all.html

Sacred Earth – Foraging: Goutweed (Aegopodium podagraria L.). Sacred Earth Newsletter – Resources for Sustainable Living – Fall 2014 [online]. Dostupné z: https://www.sacredearth.com/ethnobotany/foraging/goutweed.php

Goutweed:Uses, Side Effects, Dosage, Interactions & Health Benefits. [online]. Copyright ©2019 WebMD, Inc. All rights reserved. [cit. 08.08.2019]. Dostupné z: https://www.emedicinehealth.com/goutweed/vitamins-supplements.htm

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Jana Hlaváčová

Zahradničení a bylinky jsou mojí dlouholetou zálibou. Bylinky pěstuji již léta a věřím, že jejich nespornou výhodou je jejich nenáročnonost (rostou často jako plevel). Má zahrádka se stále rozrůstá, protože neustále hledám informace o nových bylinkách. A protože si své poznatky nechci nechávat pro sebe, rozhodla jsem se, že se o ně s vámi podělím.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button