Darovanému koni na zuby nekoukej, zní staré pořekadlo, ale my se dnes na své zuby podívejme. Jak si pomoci při jejich bolestech, jak je vybělit a to vše přírodní cestou, bez analgetik a drahých prostředků na bělení zubů? Na to vše měly recept už naše babičky.

Hřebíček

Jistě vás napadlo, že řeč bude o bylinách. Na ty určitě přijde řeč. V první řadě na bolest zubů zabere hřebíček, koření, které používáme v kuchyni. Hřebíček obsahuje látku zvanou eugenol, která působí jako anestetikum, to znamená, že bolavý zub tzv. „umrtví.“ Nejúčinnější je hřebíček rozkousat, popřípadě zakoupit hřebíčkový olej, který má i dezinfekční účinky.

Nyní přichází na řadu bylinky.

Heřmánek

Tato léčivka je stovky let prověřená jako bylina tišící bolesti. Odvarem z heřmánku vyplachujte ústa, na bolavém míst můžete chvíli tekutinu „podržet“. Je také možná pořídit heřmánkový  extrakt, kterým bolavé místo v ústech potíráme.

Šalvěj

Má podobné účinky jako heřmánek a obdobný způsob aplikace. Šalvěj preferujeme, pokud už dojde k otoku dásně kolem bolavého zubu.  Ideální je ale střídat obě bylinky. Léčivý odvar můžete připravit i z dalších antiseptických a protizánětlivých bylinek – třezalky, řepíku, třapatky, řebříčku (ten je možno také kousat.)

Bělení zubů

Za bělení zubů mnohdy vydáváme vysoké finanční částky, přičemž nám některé bělící prostředky ničí sklovinu. Ozkoušený, jednoduchý a účinný recept našich babiček bělení je jejich čištění jedlou sodou, kterou můžete smíchat s kurkumou. Velmi jednoduché bělení zubů pomocí banánové slupky, kdy vnitřní stranou čistíme zuby alespoň 2 minuty. Látky ve slupce obsažené mají bělící účinky. Blahodárný vliv na kvalitu a stav zubů má popíjení zeleného čaje a pojídání listové zeleniny.

Čtěte:  Domorodci, kteří žijí přes sto let. Jaké je jejich tajemství?