Zdraví

Bolí vás záda? Zkuste změnit váš jídelníček

Bolesti zad trápí velkou část populace a díky svým hlavním příčinám se řadí mezi tzv. civilizační nemoci. Důvodem jsou sedavá zaměstnání a nedostatek aktivního pohybu. Ovšem také to mohou být následky úrazů, zvedání těžkých břemen a další příčiny.

Výsledkem bývají poškozené ploténky, tlak na nerv, poškození nebo zánět kloubů, namožené vazy či svaly, postižení obratlů a další problémy.

Jiné příčiny bolestí zad

Běžnými příčinami bývá u žen těhotenství, u všech lidí pak sezení u pracovního stolu nebo u počítače v nesprávné poloze, příliš měkká nebo naopak příliš tvrdá postel, povolání vyžadující zdvíhání těžkých břemen nebo nezvykle namáhavý sportovní výkon. S většinou případů by vám měl poradit dobrý ortoped, ale z dlouhodobého hlediska je lepší pokusit se předejít problémům se zády správnou výživou.

Co tedy jíst

Především se doporučuje jíst hodně tučných ryb, dále zelí, černý rybíz a kiwi kvůli vitaminu C. Naopak je dobré omezit kávu, čaj a další nápoje obsahující kofein, ale také tuky a cukry máte-li nadváhu. Obezita je velkým strašákem a příčinou mnoha neduhů, včetně bolestivosti zad, neboť páteř je při nadváze nadměrně zatěžována. V těchto případech může velice prospět redukční stravovací program a vhodná cvičení. Riziko problémů lze snížit stravou s dostatečným obsahem živin potřebných pro zdraví kostí a svalů. Bílkoviny přispívají k budování silné svalové hmoty podpírající páteř, kdežto vitaminy B, zejména niacin, posilují a vyživují nervové tkáně. Jeho zdrojem jsou játra, sardinky, makrely a losos.

Co ještě pomáhá

Pro zdravý vývoje kostí je důležitý vitamin D, který tělu pomáhá vstřebávat vápník, a také vitamin C potřebný pro vývoj a zachování pevných kostí a zdravého nervového systému. Doporučenou denní dávku 40 mg získáte ze dvou porcí zelí, jedné a půl lžíce černého rybízu, jednoho manga, malé papáje nebo půl guavy.

Aby klouby zůstaly zdravé, musíte se pravidelně hýbat. Přetrvávající bolesti zad jsou zejména ve vyšším věku běžnou potíží. Je ale důležité, aby lékař stanovil přesnou diagnózu, protože bolesti zad mohou někdy signalizovat závažnější nemoc, jako je osteoporóza nebo výjimečně i rakovinu.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button