Stripes Buckfast Wings Honey Insect Eyes Bee

Slyšeli jste někdy slovo apiterapie? My donedávna také ne, ale velmi nás tato přírodní metoda prevence i léčení různých chorob zaujala. Je to metoda, o které se zmiňují již v starověkém Řecku a když jsme o ní hledali informace, myslíme, že její čas znovu přichází. V době, kdy nás sužují civilizační nemoci, stresy, ekzémy, alergie, duševní neurózy se stále více lidí přiklání k přírodním metodám léčení, k metodám bez vedlejších účinků. A tou apiterapie bezesporu je!

Co je apiterapie?

Je to léčba člověka s pomocí včel a jejich produktů. Počátek slova „api“ je odvozen od pojmu „apis= včela. A slovo terapie známe všichni. Již od pradávna se člověk snaží využívat včelích produktů, jak člověk získával zkušenosti s blahodárnými účinky včelích produktů, byly zařazovány do prostředků lidového léčitelství. Aapiterapie využívá všech včelích produktů. Jistě nás v první chvíli napadne ten nejznámější –  med. Ale je jich mnohem více.

Včelí léčebné produkty a jejich účinky

  • MED – používá se při nachlazení, zánětech, únavě. Lze ho nejen používat vnitřně, ale i na velmi účinné masáže a zábaly.
  • PROPOLIS – má desinfekční účinky. Používá se tam, kde potřebujete zničit bakterie, zabránit jejich šíření. Z propolisu se vyrábí různé masti, vhodné na ekzémy, abcesy, popáleniny a jiné bolestivé afekce.
  • MATEŘÍ KAŠIČKA – je velmi výživná, obsahuje množství aminokyselin, tuků, vitamínů, cukrů. Včelaři doporučují užívat 200 až 500mg denně před jídlem. Nechá se rozplynout pod jazykem a pak se polkne. Kašička má vliv na složení krve, zlepšuje srdeční činnost, trávení, využití vápníku, výživu kloubů, činnost jater, léčí akné a má mnoho dalších účinků. Neměla by se však užívat déle než 20 dní. V kosmetice je obsažená v krémech a je velmi účinná.
  • PYL – není ryze včelí produkt, ale fermentovaný pyl získávaný z pláství a bez působení včel jen těžko vznikal. Kladný účinek má v boji proti alergiím, astmatům, zánětům.
  • VOSK – žvýkání vosku s medem se zlepšuje paradentóza, léčí se afty v ústní dutině, pomáhá při zánětech jazyka a zánětech horních cest dýchacích. Využívá se v aromaterapii, aroma svíček pomáhá dýchacím cestám, vosk není totiž obsahuje i částečky pylu a propolisu, které se při hoření uvolňují.
  • VČELÍ JED – je nejintenzivnější lékem. Působí proti revmatismu, proti „tenisovému lokti“, dokáže rozpustit některé látky, usazené v kloubech apod. Tady je nutné „užívat“ pouze pod dohledem zkušeného lékaře nebo včelaře.
Čtěte:  Připravte si přírodní nápoj, který vám pomůže s migrénou již za deset minut

Včelí píchnutí ano či ne?

Rozhodnutí je na vás. Samozřejmě tuto léčbu nemůžete podstoupit, jste-li alergičtí na včelí jed. Celá procedura je poměrně bolestivá, ale i to je individuální. Odborný lékař, nebo včelař určí podle druhu a rozsahu onemocnění, kolik „píchnutí“ budete potřebovat. Dohlédne, aby včela píchla do postižené oblasti, kde žihadlo zůstává po určitou dobu. Pozitivní účinky této metody zaznamenali pacienti s onemocněním kloubů a kostí, artritidou či revma. Ano, tato procedura je asi nepříjemná, ale když nemůžete celé noci spát bolestí, možná je lepší vydržet pár píchnutí. A ti, kteří netrpí bolestmi kloubů, určitě najdou jiné využití včelích produktů, ať už to jsou masáže, inhalace, nebo zábaly. Objevme další možnosti na naší cestě ke zdraví!