Slyšeli jste někdy slovo apiterapie? My donedávna také ne, ale velmi nás tato přírodní metoda prevence i léčení různých chorob zaujala. Je to metoda, o které se zmiňují již v starověkém Řecku a když jsme o ní hledali informace, myslíme, že její čas znovu přichází. V době, kdy nás sužují civilizační nemoci, stresy, ekzémy, alergie, duševní neurózy se stále více lidí přiklání k přírodním metodám léčení, k metodám bez vedlejších účinků. A tou apiterapie bezesporu je!
Co je apiterapie?
Je to léčba člověka s pomocí včel a jejich produktů. Počátek slova „api“ je odvozen od pojmu „apis= včela. A slovo terapie známe všichni. Již od pradávna se člověk snaží využívat včelích produktů, jak člověk získával zkušenosti s blahodárnými účinky včelích produktů, byly zařazovány do prostředků lidového léčitelství. Aapiterapie využívá všech včelích produktů. Jistě nás v první chvíli napadne ten nejznámější – med. Ale je jich mnohem více.
Včelí léčebné produkty a jejich účinky
- MED – používá se při nachlazení, zánětech, únavě. Lze ho nejen používat vnitřně, ale i na velmi účinné masáže a zábaly.
- PROPOLIS – má desinfekční účinky. Používá se tam, kde potřebujete zničit bakterie, zabránit jejich šíření. Z propolisu se vyrábí různé masti, vhodné na ekzémy, abcesy, popáleniny a jiné bolestivé afekce.
- MATEŘÍ KAŠIČKA – je velmi výživná, obsahuje množství aminokyselin, tuků, vitamínů, cukrů. Včelaři doporučují užívat 200 až 500mg denně před jídlem. Nechá se rozplynout pod jazykem a pak se polkne. Kašička má vliv na složení krve, zlepšuje srdeční činnost, trávení, využití vápníku, výživu kloubů, činnost jater, léčí akné a má mnoho dalších účinků. Neměla by se však užívat déle než 20 dní. V kosmetice je obsažená v krémech a je velmi účinná.
- PYL – není ryze včelí produkt, ale fermentovaný pyl získávaný z pláství a bez působení včel jen těžko vznikal. Kladný účinek má v boji proti alergiím, astmatům, zánětům.
- VOSK – žvýkání vosku s medem se zlepšuje paradentóza, léčí se afty v ústní dutině, pomáhá při zánětech jazyka a zánětech horních cest dýchacích. Využívá se v aromaterapii, aroma svíček pomáhá dýchacím cestám, vosk není totiž obsahuje i částečky pylu a propolisu, které se při hoření uvolňují.
- VČELÍ JED – je nejintenzivnější lékem. Působí proti revmatismu, proti „tenisovému lokti“, dokáže rozpustit některé látky, usazené v kloubech apod. Tady je nutné „užívat“ pouze pod dohledem zkušeného lékaře nebo včelaře.
Včelí píchnutí ano či ne?
Rozhodnutí je na vás. Samozřejmě tuto léčbu nemůžete podstoupit, jste-li alergičtí na včelí jed. Celá procedura je poměrně bolestivá, ale i to je individuální. Odborný lékař, nebo včelař určí podle druhu a rozsahu onemocnění, kolik „píchnutí“ budete potřebovat. Dohlédne, aby včela píchla do postižené oblasti, kde žihadlo zůstává po určitou dobu. Pozitivní účinky této metody zaznamenali pacienti s onemocněním kloubů a kostí, artritidou či revma. Ano, tato procedura je asi nepříjemná, ale když nemůžete celé noci spát bolestí, možná je lepší vydržet pár píchnutí. A ti, kteří netrpí bolestmi kloubů, určitě najdou jiné využití včelích produktů, ať už to jsou masáže, inhalace, nebo zábaly. Objevme další možnosti na naší cestě ke zdraví!
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.