Když bojujete s únavou, většinou sáhnete po šálku s kávou. Někdy se ale stane, že ani ten vám nepomůže dobít energii. Možná v takovou chvíli přemýšlíte, jestli by nebyl lepší alternativou energetický nápoj. Třeba i po nějaké plechovce sáhnete. Na chvíli vás to nabudí, ale pak účinky přejdou a přemítáte nad tím, zda nesáhnout po další. Je to ale z pohledu zdraví bezpečná alternativa? Co je lepší? Káva nebo energy drink?
Adaptogeny povzbudí vaši vitalitu
Než se pustíme do vysvětlování, měli bychom ještě podotknout, že k dispozici je adaptogenní káva. Jde o nápoj schopný vykázat ještě lepší účinky než klasická, protože je obohacena o adaptogeny, tedy látky, které našemu tělu pomáhají zvládat dlouhodobý stres a přizpůsobit se nepříznivým životním podmínkám. Vzbuzují v těle řadu pozitivních reakcí, třeba pomáhají obnovit správnou funkci imunitního systému, vylaďují hormonální systém a metabolické procesy. Může jít i o nootropika, tedy látky povzbuzující funkci mozku.
Jaké látky obsahují energetické drinky?
Abyste lépe pochopili působení energetických drinků, potřebujete znát jejich složení. Najdete v nich kofein, tedy derivát purinu 1-3-7-trimethylxantinu. Jde o jeden z nejčastěji užívaných povzbuzovačů vůbec. I tato látka může vyvolat závislost. Dále je to taurin, beta-aminokyselina, která působí jako neurotransmiter. Nechybí také synefrin, alkaloid podobající se efedrinu, který zvyšuje krevní tlak. L-karnitin je také aminokyselina. Inositol je cyklický alkohol a má na starosti regulaci množství vápníku v buňkách lidského těla.
Rizika energy drinků
S energetickými nápoji byste to neměli přehánět. Riziko představuje hlavně synefrin, který zvyšuje frekvenci srdce. Může způsobit poruchy srdečního rytmu nebo dokonce fibrilaci či v nadměrné dávce až zástavu srdce. Důležité je také nekombinovat energetické nápoje s alkoholem nebo léky. To přináší také rizika zdravotních komplikací. Každému také nevyhovuje chuť energetických nápojů.
Arabika doplněná houbami či bylinami
Samozřejmě chcete znát také složení adaptogenní kávy. Ta je 100% arabikou a samozřejmě také obsahuje kofein. Zpravidla ale menší množství než v případě energetických nápojů a často i než u klasické kávy. Adaptogenů, které se přidávají do kávy, je celá řada. Například pestrá škála medicinálních hub. Mezi ty nejznámější patří reishi čili lesklokorka lesklá, dále cordyceps neboli housenice čínská. Ovšem nabízí se i lví hříva, která podporuje paměť, soustředění a funkce mozku. Také káva s čagou sibiřskou posílí paměť a zlepší kongitivní funkce, povzbuzuje imunitu. Další volbou je například káva s ašvagandou čili vitánií snodárnou, která pomáhá proti stresu a zklidňuje. Dobře vyladěná arabika s přidáním adaptogenů má příjemnou chuť a milovníky klasické kávy určitě neodradí.
Maximálně 100 mg kofeinu denně
Pít příliš mnoho kávy také není dobré. Doporučují se maximálně čtyři šálky denně. Důvodem je právě to, abyste to nepřehnali s množstvím kofeinu. Obecně platí pravidlo, že maximální denní množství kofeinu pro dospělého je 100 mg. To zhruba odpovídá zmiňovanému počtu šálků. Jinak pokud jde o konzumaci kávy včetně té adaptogenní, pokud nebudete konzumovat více než doporučované množství, nehrozí vám žádná zdravotní rizika. Pouze v případě, že trpíte nějakým chronickým onemocněním vnitřních orgánů, je dobré pití této kávy zkonzultovat se svým ošetřujícím lékařem. Pokud bychom srovnali konzumaci adaptogenní kávy a energetický drinků z pohledu možných rizik, potom je lepší volbou adaptogenní káva. Neobsahuje synergin ani žádné látky přinášející možné zdravotní komplikace.
Zdroj foto: Pixabay.com
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.