Možná se obáváte, že příliš mnoho slunečního svitu může způsobit rakovinu. Věřte však, že přílišné UV záření je pouze jednou z příčin vzniku tohoto onemocnění. Jsme bombardováni zprávami, abychom se před sluncem chránili během celého roku včetně zimy.
Pravdou však je, že nic není jen černé nebo bílé a pobyt na slunci má také mnoho zdravotních výhod, samozřejmě za předpokladu, že to s ním nebudete přehánět.
Hippocrates, otec moderní medicíny, si sluneční svit naopak velmi cenil. Není tedy žádné překvapení, že název světelné terapie je helioterapie, který pochází z označení pro řeckého boha slunce – Helia.
Zde je 10 zdravotních výhod, které vám může pobyt na slunci přinášet
Sluneční světlo může pomoci předcházet vzniku rakoviny
Dr. Frank a dr. Garland zjistili, že nedostatek slunečního světla může být jedním z vysvětlení pro vysoký výskyt rakoviny tlustého střeva v oblasti New Yorku ve srovnání s Novým Mexikem. Sluneční svit nám pomáhá vyrábět vitamin D, který pomáhá bránit vzniku některých typů rakoviny.
Proti zdravotním potížím
Měli bychom si uvědomit, že vznik vitaminu D probíhá v našem organismu díky komplexnímu procesu, při kterém naše kůže reaguje na sluneční světlo. Pokud máte dostatek vitaminu D, můžete se vyhnout všem druhům zdravotních problémů.
Nedostatek vitaminu D může způsobit demenci, zubní kaz, zhoršený imunitní systém a osteoporózu. Vzhledem k tomu, že jen v Americe tímto problémem trpí 77 % lidí, je stále naléhavější. Proto jezte potraviny či potravinové doplňky s tímto vitaminem a také každý týden pobývejte alespoň jednu a půl hodiny na slunci.
Pomoc s depresí
Další chemikálie (serotonin), která ovlivňuje vaši náladu, je produkována pokaždé, když na naši sítnici dopadne sluneční svit. Optický nerv vyšle signál, který zvýší hladinu této látky, jež nám pomáhá zlepšit náladu. Je známo, že většina antidepresiv pracuje na principu umělého budování serotoninu. Není tedy dostatečná dávka slunečního záření lepší než Prozac?
„Nastavte tvář slunci a neuvidíte stín.“ – Helen Keller
Ničení bakterií
Abychom vše pochopili, vraťme se k dílu Nielsa Finsena, který v roce 1903 získal Nobelovu cenu. Zjistil, že léčba určitých onemocnění (jako je například lupus) byla díky světelné terapii velmi účinná. Dokázal, že světelné paprsky mají silný antibakteriální účinek.
Delší život
Výzkum na univerzitě v rakouském Štýrském Hradci sledovala řadu let několik tisíc pacientů s postižením srdce. Zjistili, že existuje určitá korelace mezi dřívější smrtí a nízkou hladinou vitaminu D. Studie naznačuje, že život může být prodloužen udržením optimální hladiny této látky.
Snižuje chuť k jídlu
Vitamin D vám také pomáhá kontrolovat chutě. K těmto závěrům dospěli vědci z univerzity v Aberdeenu poté, co studovali 3000 žen v průběhu dvou let. Ty, které měly více problémů s obezitou, měly také nízkou hladinu vitaminu D.
Kvalitnější spánek
Možná se zdá, že slunce se spánkem nemůže nijak souviset, opak je ale pravdou. Musíte však zachovat svůj běžný životní rytmus. Výzkumníci nyní tvrdí, že jedním z nejdůležitějších faktorů pro podporu produkce melatoninu (nočního spánkového hormonu), je dostatečný příjem slunečního záření.
Lepší funkce plic
Většina kuřáků vážně ohrožuje zdraví své i svého okolí, avšak jedna studie zveřejněná v americkém časopise Journal of Respiratory and Crucial Care Medicine zjistila, že po udržení dostatečné hladiny vitaminu D v krvi bylo pozastaveno zhoršování zdraví plic.
Při problémech s krevním tlakem
Není překvapením, že Dánové trpí v zimních měsících nedostatkem slunce. Studie ukázaly, že během února má 80 % Dánů velmi nízkou hladinu vitaminu D. Některé výzkumy ukazují, že ženy, které trpí nedostatkem této látky, mají větší sklon k pozdější hypertenzi. Jedná se o jednu z hlavních zpráv uvedených na konferenci, kterou pořádala Evropská společnost pro hypertenzi.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.